Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā rīkoties, ja tuvinieks nonācis dezinformācijas varā - psiholoģes ieteikumi

Diāna Zande, 1188 Play ekrānšāviņš

Diāna Zande, 1188 Play ekrānšāviņš

Turpinot raidījuma “Māmiņu klubs” sarunu par tepat kaimiņos notiekošā kara ietekmi uz cilvēku mentālo veselību un attiecībām, psiholoģe Diāna Zande pieskaras arī milzu dezinformācijas kampaņai, kuras varā diemžēl nonākuši arī diezgan daudzi Latvijas iedzīvotāji. Psiholoģe mēģina izskaidrot mehānismus, kas notiek šādu cilvēku galvās: “Iedomāsimies, ka tā ir to cilvēku barība, viņi to ēd un nezin, ka iespējams arī kas cits. Cilvēku pārliecību nav iespējams mainīt vienā dienā. Ja kāds tagad atnāktu un mums teiktu, ka Latvijas valsts ir meli, mums arī uzreiz būtu pretī “Nē, tā nav!” Nu, viņiem ir tāpat, viņiem ir tikai tā informācija.”

Kā rīkoties, ja šāds cilvēks ir tuvākā vai tālākā ģimenes lokā? Zande neiesaka mēģināt mainīt to cilvēku pārliecību, kas ir jau ļoti veci – viņu uzskatus ir ļoti grūti mainīt. Ar jaunākiem cilvēkiem, jo sevišķi, ja viņi kaut kādā ziņā ir viedokļu veidotāji, var mēģināt runāt. Tiesa, cilvēkiem, kas nav psihologi, tas visdrīzāk būs ļoti grūti, bet ir jāmēģina uzsākt šo dialogu ne no uzbrūkošas pozīcijas, kas izraisa tikai vēl lielāku pretestību.

Vissāpīgāk ir, ja domstarpības šajā nopietnajā jautājumā ir ar tuviem ģimenes locekļiem, kad kamols kaklā, elpas trūkums pat neļauj izteikt, ko patiesībā jūti. Šai gadījumā psiholoģe iesaka vēl kādu metodi – uzrakstīt tam cilvēkam vēstuli. Tai nevajag būt uzbrūkošai, bet gan apmēram šādai: “Es tevi ļoti mīlu, bet šobrīd mani ļoti sāpina tas, ka mēs šajā jautājumā nesaprotamies. Es mēģinu, bet nespēju saprast tavu nostāju, kāpēc tu domā tieši tā?”.

Psiholoģes ieteikumus, kā mēģināt “salauzt ledu”, likt melu skartajiem aizdomāties un panākt kaut minimālu saprašanos, skatieties 1188 Play video!

Skatieties arī:

Kā runāt ar bērniem par Ukrainas karu?

Satraukumu var mazināt, turpinot darīt ierastās lietas

Agrita devusies uz Ukrainas-Polijas robežu palīdzēt bēgļiem


Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...