Daudzi riteņbraucēji uzskata, ka siltās sezonas beigas iezīmē arī riteņbraukšanas beigas. Taču patiesībā, neatkarīgi no tā, vai brauc ar velosipēdu katru dienu uz darbu vai izlaid kādu līkumiņu tikai nedēļas nogalēs, ir veidi, kā to vari turpināt darīt visu gadu. Lūk, tikai ziemas riteņbraukšanas ieguvumi:
- Tu uzturēsi sevi formā visu gadu – aukstā laikā braucot, ķermenis cīnās ar zemu temperatūru, ļaujot sasniegt svara un fitnesa mērķus vēl ātrāk.
- Tu ietaupīsi naudu par sporta zāles abonementu un benzīnu.
- Stiprināsi savu imunitāti un uzlabosi ķermeņa metabolismu - tas nozīmē, ka visu ziemu jutīsies mazāk salīgs un mazāk slimosi.
- Uzlabosi garastāvokli šajos garajos, tumšajos ziemas mēnešos - fiziskās aktivitātes rada serotonīnu, kas pazīstams kā laimīgais hormons.
- Katru dienu Tev būs neliels piedzīvojums - un, iespējams, izbaudīsi pavisam jaunus, neredzētus skatus un ainavas.
Kā sagatavot velosipēdu ziemai?
Protams, ka riteņbraukšana ziemā nozīmē arī dažas papildu lietas, kam jāpievērš uzmanība, lai sagatavotu savu divriteni:
1. Nomaini riepas - izvēlies izturīgākus modeļus pret caurduršanu
Kad ceļš ir slidens, sālīts vai dubļains, laba saķere ir īpaši nozīmīga. Tādēļ tev būs nepieciešamas labas kvalitātes riepas. Ziemā iesaka izvēlēties lielāka izmēra – platākas un biezākas riepas. Ja ceļš ir patiešām sniegots un ledains, radžotas riepas un riepas ar lielāku protektoru nodrošinās labāku saķeri.
Pievērs uzmanību riepas sastāvam un gumijas maisījumam – riepām, kurām ir cietāks centrs un mīkstāks plecs, var būt ilgāks nodiluma laiku un tās var izrādīties izturīgākas pret caurduršanu.
Riepas šķērsgriezums - Ja riepas centrālajā daļā būs vairāk gumijas un tā šķērsgriezumā veido tādu kā trijstūra formu, riepas kalpošanas laiks var būt ilgāks.
Tāpat ir svarīgi pievērst uzmanību riepu protektora konstrukcijai.
Dažkārt ražotāji uzlabo savas riepas ar papildu škiedrām – tās kļūst izturīgākas pret caurduršanu, taču reizēm tas ir uz smaguma un ātruma rēķina – šādas riepas sver vairāk, kā arī bieži vien ir lēnākas, toties izturīgākas.
2. Regulāri pārbaudi riepu spiedienu
Ja velosipēda riepas ir tukšas, tā svars var gulties uz diskiem un ar laiku var rasties vājās vietas gumijā riepas sānos. Tāpēc noteikti piepumpē riepas un periodiski pārbaudi tās, jo garajos ziemas mēnešos riepas var zaudēt spiedienu. Riepām atbilstošu gaisa spiedienu var atrast uzdrukātu riepas sānos. Vairumā gadījumu tas raksturots kā PSI (mārciņas uz kvadrātcollu) vai kPA (metriskā vienība spiediena mērīšanai).
3. Uzstādi gaismas un atstarotājus savam velosipēdam
Pat, ja tu neplāno braukāt pa tumsu, tomēr rēķinies, ka ziemā krēsla iestājas ātri u vari nepagūt atgriezties mājās. Redzamība pasliktinās jau pēcpusdienā, tādēļ braukšana ar velosipēdu bez gaismas ir bīstama. Visērtākais ir izvēlēties pie velosipēda piestiprināmu gaismu komplektu.
Tāpat ieteicams velosipēdu aprīkot arī ar papildu atstarotājiem – noderēs atstarojošās riteņu uzlīmes, ko var aplīmēt ap spieķiem vai riteņa rāmja.
Papildu drošībai – noderēs ari skaļš velosipēda zvans. Tas, iespējams, neattiecas uz redzamību, bet ar skaļu velosipēda zvanu var piesaistīt tādas automašīnas uzmanību, kura Tevi neredz - tādējādi tas var būt izšķirošs noteiktās situācijās.
4. Regulāri tīri savu velosipēdu
Ziemā tavs divritenis ātrāk kļūs netīrs, turklāt uz tā uzkrāsies sāls un dubļi, tādēļ, lai pasargātu to no sarūsēšanas, pēc katra brauciena centies to ātri noskalot un pēc tam ar izsmidzinošu aerosolu atkārtoti ieeļļot ķēdi. Ja velosipēds tiek uzturēts tīrs, tam mazāk pieķeras netīrumi arī nākamajā braukšanas reizē.
Veikalos ir pieejami īpaši attaukošanas līdzekļi – eļļas un tauku noņemšanai no ķēdes, kā arī vispārējie velosipēdu tīrīšanas līdzekļi, kas palīdzēs notīrīt ceļa putekļus un netīrumus no pārējā velosipēda.
5. Ķēdes kopšana
Bieža ķēdes tīrīšana un tās papildināšana ar svaigu smērvielu nodrošinās ķēdei ilgu mūžu. Ja tu notīrīsi ķēdi pēc katriem pāris braucieniem un pēc katra slapja vai netīra brauciena, tas prasīs salīdzinoši maz pūļu.
Atceries, ka nekad nedrīkst klāt svaigu smērvielu uz netīras ķēdes. Tādā gadījumā vēlāk to būs daudz grūtāk notīrīt. Reizi nedēļā rūpīgi notīri ķēdi ar ķēdes šķīdinātāju un birsti, var noderēt arī trauku mazgājamais līdzeklis. Veicot tīrīšanu, pārliecinies, ka aizsniedz arī grūti sasniedzamās vietās starp zobratiem. Ja Tev ir laiks, vari noņemt ķēdi un iemērkt to šķīdinātājā, bet lielākoties pietiek ar vienkārši labu noberšanu ar birstīti. Kad tas viss ir tīrs, atkārtoti ieeļļo ķēdi ar eļļas smērvielu un pārslēdzieties pa pārnesumiem.
Velosipēda ķēde ziemā cieš vairāk. Neatkarīgi no lietus vai sāls uz ceļa, tā ātrāk izžūst. Viens risinājums ir pāreja uz biezāku ķēdes smērvielu, bet ķēde kļūs tumša un nelīdzena. Otrs, labāks risinājums ir regulāri tīrīt ķēdi ar parasto smērvielu – bet tas jādara dāsnāk un biežāk nekā vasaras sezonā.
Starp citu, velosipēdu būs vieglāk tīrīt, ja tas ir pacelts. Ja tev nav speciāla mājas stenda velosipēda tīrīšanai, novieto divriteni uz kāda sola vai galda.
6. Uzturi velosipēdu sausu
Pēc katra brauciena vai mazgāšanas paņem kādu vecu dvieli u rūpīgi noslauki velosipēdu, pirms novieto koridorā vai šķūnītī. Noslauki rāmi, logus, spieķus, ķēdes gredzenus, ķēdi, bremžu troses – tas viss palīdzēs novērst rūsēšanu un apturēt ūdens plūsmu. Arī grīdas būs tev pateicīgas, ka no divriteņa nepaliks peļķes.
8. Pārbaudi bojājumus
Tagad, kad velosipēds ir tīrs, tā ir lieliska iespēja pārbaudīt, vai tajā nav bojājumu un vai tas ir drošs. Aplūko rāmi – vai tajā nav plaisas, īpaši pievērs uzmanību metinājuma vietām stiprinājumos. Tāpat aplūko riteņus un bremžu klučus, pārliecinies, lai riteņiem nebūtu vaļīgi vai salauzti spieķi. Pagriez riteņus, lai redzētu, vai tie rit taisni bez grīļošanās. Pārliecinies, ka bremžu kluči ir līdzeni un nav pārlieku nodiluši. Ja vēlaties pārbaudīt, vai velosipēdam nav nopietnāku bojājumu, pirms ziemas vislabāk uzticēt sava velo apkopi profesionālam servisam.
9. Seko bremžu stāvoklim un pārslēdzēju trosēm
Ziemas sākumā ir vērts nomainīt bremžu un pārslēdzēja troses, jo ūdens var nokļūt troses korpusā un laika gaitā var samazināt bremzēšanas un pārslēgšanās veiktspēju. Kabeļi ir diezgan lēti un nopērkami jebkurā velosipēdu veikalā. Tu vari piepildīt kabeļa korpusu ar smērvielām, lai novērstu ūdens un netīrumu iekļūšanu
Bremžu kluči daudz ātrāk nodilst mitros, netīros apstākļos nekā vasarā, tāpēc ir vērts tos pārbaudīt ar zināmu regularitāti, lai pārliecinātos, ka tie vispār nepazūd. Lielākajai daļai bremžu kluču ir nodiluma līnijas indikators, kuru vēlams ievērot. Izmanto savu ērto veco zobu suku, lai nokļūtu starp bremžu klučiem un diskiem, lai noņemtu visus netīrumus, kas tur varētu būt iestrēguši.
Izlasi arī:
- Lietoti velosipēdi – pārdomāts lēmums
- Velosipēda pilna tehniskā apkope – ko tā ietver?
- Vairākas slēpošanas trases jau atklāj 2020./2021.gada ziemas sezonu
- Ziemas pārgājiens – kas jāzina tam gatavojoties
velosipēds ziemā, Image by Emilian Robert Vicol from Pixabay