Cukurs, Image by Bruno /Germany from Pixabay
Saldumi patiešām padara saldāku arī ikdienu – tie dod ātru enerģiju, garšo vienkārši fantastiski un gribas tos vēl un vēl. Un tomēr to galvenā sastāvdaļa – cukurs, nemaz nesola “saldu nākotni”, ja tiek patērēts par daudz. Ne velti to dēvē par “Balto nāvi” – tas patiešām var radīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas. Tādēļ būtiski ir ierobežot ikdienā uzņemtā cukura daudzumu. Kā to samazināt?
Cukurs nav tikai konfektēs
Cukurs nav tikai konfektēs un citos saldumos, tam ir vairākas formas. Kā alternatīvu baltajam cukuram var lietot brūno cukuru, medu, arī sīrupus. Arī augļi un dārzeņi, kā arī daudzi citi ēdieni satur cukuru, tādēļ, ja konfekti vēlies apēst, lai uzmundrinātu savu enerģiju, labāk izvēlēties kādu augli.
Cik daudz cukuru drīkst lietot?
Ikdienā cilvēkam nevajadzētu pārsniegt cukura dienas devu, kas pieaugušam cilvēkam ir 25-50 g dienā. Var šķist, kas gan ir 25 - 50 grami? Bet tās ir 5-10 tējkarotes cukura. Šis daudzums netiek attiecināts vien no tā, cik daudz tējkarotes cukura pievieno kafijai vai tējai. Jāatceras, ka lielākā daļa ēdienu, saldināto dzērienu un augļi arī satur cukuru! Tādēļ tējai labāk nepievienot nevienu tējkaroti cukura, lai nepārsniegtu ikdienā uzņemto cukura daudzumu no ieteicamā.
Kā saprast, cik daudz cukurs apēsts?
Lai novērtētu aptuveno cukura daudzumu, ko ikdienā uzņem, vērts vismaz pāris dienas piefiksēt, cik daudz cukuru lieto apzināti – tējkarošu skaits, ko ikdienā lieto tējai un citiem dzērieniem un ēdieniem. Vēl būtu vēlam piefiksēt cik daudz un ko Tu apēd, pēc tam var sameklēt informāciju internetā vai uztura grāmatās par to, cik daudz cukurs konkrētos produktos ir. Ja produkti tiek pirkti iepakojumos, uz tā jābūt norādītam, cik daudz cukura tie satur 100g. Atliek vien izrēķināt, cik esi izdzēris vai apēdis konkrēto produktu.
Kā samazināt cukura patēriņu?
Ir pāris lietas, ko vari ievērot ikdienā, lai samazinātu cukura patēriņu.
- Pirmkārt – izvairies no tā apzinātas lietošanas – dzer nesaldinātus dzērienus gan mājās, gan ārpus tās.
- Otrs veids, kā samazināt cukura daudzumu ir izvairīties no desertu un citu ēdienu pagatavošanas, kuru receptēs norādīts liels daudzuma cukurs vai pievieno to nedaudz mazāk. Nedaudz samazināta cukura piedevai ēdieniem nevajadzētu būtiski mainīt tā garšu. Kā alternatīvu baltajam cukuram var izmantot tā aizstājējus – brūno cukuru un medu.
- Treškārt, vajadzētu izvairīties no saldinātu ēdienu iegādes. Vērts veikalos izpētīt, cik cukuru satur Tavi iecienītie produkti un paskatīties alternatīvas – iespējams, ka cita ražotāja līdzīgs produkts satur krietni mazāk cukuru. Tad vienkārši iegādājies alternatīvas produktu, ja bez tā nevari iztikt. Un vēl viens veids, kā aizstāt balto cukuru ir aizstāt saldumus ar veselīgu augli vai dārzeni.
- Ceturtkārt – plāno savas ēdienreizes regulāri! Bieži vien sagribas ko ļoti saldu tieši laikā, kad māc izsalkums vai trūkst enerģija. Regulāri ēdot, arī enerģija tiks nodrošināta uz ilgu laiku, līdz ar to būtiski var samazināties vēlme pēc saldumiem.
Ko darīt, ja gribas ko saldu, bet cukuru nedrīkst?
Ne vienmēr cukur nedrīkst vien tāpēc, ka baidies pieņemties svarā. Cilvēkiem ar cukura diabētu, ir būtiski kontrolēt cukura daudzumu asinīs. Var teikt, tas ir dzīvesveids, pie kā diabētiķi jau ir pieraduši. Tomēr arī sadzīvojot ar šo vai citu slimību, kuras dēļ cukura patēriņš krietni jāierobežo, joprojām gribas ko saldu! Vērts atcerēties, ka ne visi saldinātāji maina cukura līmeni asinīs. Produktus, kas satur saharīnu, aspartamu, ksilitolu, stēviju un arī eritrolu var izvēlēties kā saldumu aizstājēju nelielos daudzumos.
Lasi arī:
- Ko lietot uzturā un no kā izvairīties katras asinsgrupas nēsātājiem
- Ko ēst, lai uzturētu sevi formā arī pēc “maģiskā” 40 gadu vecuma?
- Kas vērtīgs žāvētos augļos un ogās?
Cukurs, Image by Bruno /Germany from Pixabay