Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā samazināt elektrības patēriņu?

Elektrības patēriņš - elektriskās ierīces, Image by Kevin Phillips from Pixabay

Elektrības patēriņš - elektriskās ierīces, Image by Kevin Phillips from Pixabay

Kā samazināt elektrības patēriņu – šis noteikti ir aktuāls jautājums tieši šobrīd, kad ir skaidrs, ka elektrība kļūst dārgāka. Ikmēneša elektrības maksājumus patiesi ir iespējams samazināt, zinot pāris vērtīgus trikus un pārdomājot savu ikdienas darbību.

Elektrība tiek patērēta pat tad, kad to nemani

Patiesi, elektrība tiek patērēta pat tad, kad to nemani. Lai arī ikdienā šķiet, ka tādi nieki, kā “Standby” režīmā atstātas elektroierīces un sadzīves tehnika neko diži daudz nepatērē, tad patiesībā parasti mājsaimniecībā šādi ierīces tiek “darbinātas” par vairākas vienlaicīgi, turklāt, visu diennakti. Katra elektrībai pieslēgta, lai arī minimāli, bet tik un tā patērē elektroenerģiju. Tādēļ pēc iespējas nevajadzētu atstāt rozetē iespraustu vadu pat matu fēnam, kamēr to nelieto. Izņēmums ir tādas ierīces, kurām jāuztur vienmērīga temperatūra, piemēram, ledusskapis un ūdens boileris.

Elektrības patēriņa daudzums, lielākoties ir sezonāls.

Elektrības patēriņa daudzums patiesi ir sezonāls. Un parasti elektrības tēriņu palielinājums ievērojams tieši rudenī un ziemā. Agrāk iestājas tumsa, līdz ar to tiek vairāk patērēts apgaismojums, drēbju kārtas kļūst biezākas, līdz ar to arī vairāk drēbes ir jāmazgā un jāžāvē ikdienā, kā arī, protams, sildāmies ar elektrību patērējošām sildierīcēm un arī karstos ēdienu biežāk gatavojam, izmantojot elektriskās plītis un cepeškrāsnis.

Ja runa ir par vasaras mēnešiem, tad jāņem vērā, ka tieši ledusskapis parasti patērē vairāk enerģiju nekā ziemā, jo tam intensīvāk jādzesē. Arī gaisa ventilatori un dažādas dzesēšanas sistēmas tieši vasaras laikā tiek lietotas vairāk nekā gada aukstajā periodā.

Kā samazināt elektrības patēriņu?

Ja ikdienā pārdomāti rīkosies, samazināsi elektrības patēriņu, ko redzēsi jau nākamajā elektrības rēķinā. Jā, Tev, iespējams, nāksies ieguldīt vienreizējus līdzekļus, piemēram, nomainot kvēlspuldzes uz energoefektīvākajām, tomēr tās kalpo pietiekami ilgi, lai ilgtermiņā rastos finansiālais ietaupījums. Neaizmirsti arī sekot līdzi tam, lai mākslīgais apgaismojums netiktu lietots bez nepieciešamības. Mazs knifiņš, ko vari izdarīt, lai Tavā mājoklī būtu vairāk dabīgais apgaismojums dienas laikā – turi tīrus logus un atver aizkarus.

Protams, Tu tagad neskriesi un uzreiz neiegādāsies citu sadzīves tehniku, bet kādu dienu Tev noteikti noderēs šis padoms pirms jaunas elektroierīces izvēles. Tu noteikti esi pamanījis, ka uz jaunas sadzīves tehnikas ir norādes ar burtiem. Bet vai zini, ka šie burti nozīmē Eiropas Savienības izstrādātās enerģijas patēriņa klases? Burts alfabētiskā secībā nozīmē elektrības patēriņa klasi, piemēram A klases elektroierīce patērēs mazāk elektroenerģiju, nekā E klases elektroierīce. Visekonomiskākās elektropreces ir ar A+++ apzīmējumu. Tiesa gan, tās ir arī dārgākās. Tomēr tas ir vienreizējs maksājums, bet ilgtermiņā augstas enerģijas patēriņa klases sadzīves tehnika radīs mazākas elektrības izmaksas.

Arī dažādi sīkumi, kuriem ikdienā nepievērs uzmanību, var samazināt elektroenerģijas rēķinu:

  • Neatstāj kontaktligzdā iespraustus telefona un portatīvo datoru lādētājus, ja tajā brīdī patiešām nelādē savas ierīces.
  • Nenovieto elektroierīces tuvu vienu pie otras un tieši klāt pie sienas. Pietiekama gaisa cirkulācija samazina elektrības patēriņu.
  • Gatavojot ēdienu uz elektriskās vai indukcijas plīts, izmanto vāku. Ēdiens ātrāk pagatavosies, līdz ar to mazāk būs jābūt ieslēgtai plītij, attiecīgi – mazāk jāpatērē elektroenerģija. Gatavojot šādā veidā elektrību iespējams ietaupīt pat vairāk kā pusi.
  • Ja mazgā drēbes, pārliecinies, ka veļas mašīna ir pilna, bet ne pustukša vai pārbāzta. Ūdens sildīšana patērēs enerģiju pustukšai vai pilnai veļas mašīnai vienādi, bet pārbāztai vairāk. Bet jo mazāk drēbes mazgāsi vienā veļas mazgāšanas reizē, jo biežāk tiks darbināta veļas mašīna, lai izmazgātu visu netīro veļu.
  • Noregulē pareizi ledusskapi un saldētavu. Ledusskapim un saldētavai pat uz ceturtdaļu vari ietaupīt enerģiju, noregulējot šīs ierīces uz elektroenerģijas patēriņa izdevīgāko temperatūru, kas ir: ledusskapim ne mazāk par +3C, bet saldētavai ne zemāk par -15C.
  • Tērē mazāk karsto ūdeni. Arī ūdens patēriņš var ietekmēt elektrības izmaksas, ja ūdens sildīšana izmanto boileri. Vidēji dušas klausule minūtes laikā iztecina 9 ½ l ūdens. Ja netecināsi ūdeni, kamēr ziepējies un ja uzliksi mazo dušas klausuli, tad ieekonomēsi elektrību uz ūdens sildīšanu.
  • Iemet veļas žāvētājā tenisa bumbiņu. Veļas žāvētājs patērē elektroenerģiju diezgan daudz, salīdzinoši ar citām elektroierīcēm. Ja žāvēsi veļu uz veļas žāvējamā dēļa, krietni ieekonomēsi. Ja žāvētājā veļas žāvēšanas laikā ievietosi tenisa bumbiņu, arī veļa izžūs ātrāk, jo tās darbības laikā bumbiņa atdalīs biezās drēbes kārtas, tādējādi ļaujot labāk piekļūt siltajam gaisam visiem apģērbu slāņiem, lai tie ātrāk izžūtu.

Ikdienas elektrības patēriņa paradumus vari pielāgot elektroenerģijas cenu svārstībām. Ja izvēlēsies dinamisko enerģijas patērēšanu, kur elektrības cena līdz ar biržas cenas svārstībām mainās katru stundu, laikus varēsi paredzēt, cikos ir izdevīgāk patērēt elektroenerģiju savās mājās, un pielāgot elektroierīču darbošanos attiecīgajās diennakts stundās. Biržas elektrības cena ir svārstīga. Laikā, kad iedzīvotāji aktīvi darbina elektroierīces, ieaug pieprasījums pēc elektroenerģijas, līdz ar to arī elektrības cena, savukārt laikā, kad elektrību kopumā patērē maz, cena ir ļoti izdevīga, piemēram, nakts stundās elektroenerģijas cena var nokristies pat desmitkārtīgi, salīdzinot ar aktīvām dienas elektrības patēriņa stundām. Ja rīkosies gudri, tieši biržas elektroenerģijas tarifa izmantošana var samazināt Tavus elektrības rēķinus vismaz uz pusi! Vairāk par elektroenerģijas biržas cenas tarifiem vari uzzināt “WIN Baltic”!

Elektrības patēriņš - elektriskās ierīces, Image by Kevin Phillips from Pixabay

Elektrības patēriņš - elektriskās ierīces, Image by Kevin Phillips from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas