Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā tēvam veidot labākas attiecības ar dēlu?

Tēvs un dēls, Image by marcinjozwiak from Pixabay

Tēvs un dēls, Image by marcinjozwiak from Pixabay

Tēvi dēliem ir pirmie supervaroņi, un ikvens tētis gribētu, lai tā ir vienmēr. Diemžēl nereti mēdz izjukt tēvu un pieaugušo bērnu attiecības. Kāpēc tā notiek un kā tēti vērtē savas un savu bērnu šā brīža attiecības, un kā viņiem pietrūkst, lai tās varētu veidot tuvākas, - uz šiem un citiem jautājumiem 1152 tēti ir snieguši atbildes tēvu aptaujā. To, gaidot Tēva dienu, šā gada augustā veikusi vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv", informē Baiba Pukinska, "Tēva dienas" koordinatore.

Tēti grib svinēt Tēva dienu!

Ja 2011.gadā "Mammamuntetiem.lv" veiktā tēvu aptauja liecināja, ka 56% respondentu tētu nezina, kad Latvijā svin Tēva dienu, tad šā gada aptauja atklāj, ka to zina jau 91,3%! Tēva dienu Latvijā atzīmē septembra otrajā svētdienā, šogad - 12.septembrī.

Aptauja atklāj vēl kādu patīkamu faktu - tēti vēlas svinēt Tēva dienu! Tikai 3,5% tētu aptaujā norāda, ka Tēva dienu ģimenē neatzīmē, jo nejūt vajadzību. Pārējie respondenti to vēlas atzīmēt vai jau atzīmē - kaut vai uzdāvinot tētim bērnu zīmējumu vai dāvanu. Puse tēvu (51,6%) teic, ka šos svētkus atzīmē simboliski - saņemot nelielu dāvanu, pārsteigumu, bērna zīmējumu. Savukārt ceturtā daļa (24,4%) atzīmē ar svētku brokastīm, pusdienām vai apmeklējot kādu pasākumu. "Tradicionālais Tēva dienas gājiens un festivāls, ko mēs, "Mammamun-tetiem.lv", Rīgā rīkojām septiņus gadus pēc kārtas, šogad epidemioloģiskās situācijas dēļ no-tikt nevar. Taču aicinām Tēva dienu pavadīt ar ģimeni kopā, dabā. Šogad par godu Tēva dienai mēs kopā ar Tēva dienas lieldraugu "Rimi Bērniem" saposīsim svētkiem Mežaparku Rīgā - lai kopīgā pastaiga un pikniks raisītu īstu svētku sajūtu," stāsta vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja, Tēva dienas tradīciju dibinātāja Latvijā Inga Akmentiņa-Smildziņa. Tāpat aptaujas dati par Tēva dienas svinēšanu atklāj, ka 12,4% tētu šogad Tēva dienu atzīmēs pirmo reizi, savukārt 8% tētu atklāj, ka Tēva dienu nesvin, tomēr gribētu to darīt.

Daudzi tēti paši nezina, kas ir labas attiecības ar tēvu

Tikai nepilna piektā daļa (19%) respondentu teica, ka bērnībā un pusaudža gados ar tēti bijušas ļoti labas attiecības, un kopumā 29,4% saka, ka tās nebija labas. Tāpat 9% tētu atzīmē, ka bērnību pavadījuši bez tēva, jo viņš bija miris. Skumjš arī šis fakts: gandrīz 4% tētu norāda, ka tēvs viņu ģimeni pametis jau bērnībā un uzturējis vāju kontaktu vai vispār nav uzturējis, tāpēc brīvajās atbildēs daudzi tēti raksta šādi: "Uzaugu bez tēva", "Nedzīvoja ar mums", "Es savu tēvu nekad neesmu redzējis", "Tēvs mani audzināja tikai līdz trīs gadu vecumam - tad ģimene izšķīrās" u. tml. "Popularizējot Tēva dienu, mēs ne vien veicinām skaistas ģimenes tradīcijas stiprināšanu ģimenēs, bet arī ar labo, atbildīgo tētu piemēriem uzrunājam tos tēvus, kas par saviem bērniem rūpējas reti vai nemaz. Tāpēc "Mammamuntetiem.lv" aicina ģimenes, sociālajos tīklos publicējot ierakstus par Tēva dienas svinēšanu, lietot tēmturi #Te-vaDienaKatruDienu," rosina Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Diemžēl gandrīz piektā daļa tēvu (vairāk nekā 18%) uz jautājumu "Vai tev ar savu tēti šobrīd ir labas attiecības?" atbild noraidoši. Brīvajā atbildē kāds jaunais tētis raksta: "Nezinu, kā tas ir - labas attiecības ar tēti, jo es augu ar mammu". Tajā pašā laikā daudzi tēti komentāros apņēmīgi rakstījuši: "Man nebija labas attiecības ar savu tēti, taču man ar manu bērnu būs!".

Tāpat brīvajās atbildēs tēti izteikuši savu viedokli, pieredzi, kāpēc, viņuprāt, tēvu un pieaugu-šo bērnu attiecības mēdz izjukt. Biežāk minētās vai zīmīgākās atbildes:

  • Pārāk maz komunikācijas.
  • Pārāk reta iesaistīšanās bērna ikdienā.
  • Pavada maz laika kopā.
  • Pietrūkst pacietības un iecietības.
  • Viedokļu nesakritība, nosodījums.
  • Sava viedokļa uzspiešana.
  • Dažādi uzskati.
  • Nav laika iedziļināties bērna problēmās.
  • Nav kopīgu interešu.
  • Vecāki izšķiras.
  • Nepareizi audzināti, mainīties negriboši tēvi uzaudzina no sevis atsvešinātus bērnus.
  • Ja kopš bērnības attiecības ir tuvas, tās nemēdz izjukt.

Tēti grib zināt vairāk, kā veidot labas attiecības ar bērnu

Aptaujas rezultāti atklāj, ka tēti grib zināt vairāk par to, kā veidot labas un tuvas attiecības ar bērnu, kā arī komentē, kas, viņuprāt, pašiem bērnu audzināšanā sanāk labi un kas ne tik labi. 83% tēvu piekrīt, ka tētiem Latvijā būtu nepieciešams vairāk uzzināt par to, kā veidot tuvas attiecības ar mazu bērnu, un 88,8% - kā veidot tuvas attiecības ar pusaudzi.

Aptaujā tēti atklāj arī, kādu zināšanu un prasmju bērnu audzināšanas jautājumos viņiem vairāk nepieciešamas. Piemēram, uz jautājumu "Cik labi tev izdodas bērnam mācīt dzīvē svarīgas lietas?" tikai puse tētu (49,7%) atzīmē, ka viņiem tas izdodas labi, un desmitā daļa tēvu uzskata, ka tas labāk sanāk mammai.

Uz jautājumu "Cik labi tev izdodas audzināt bērnu ar skaidriem uzvedības noteikumiem un būt konsekventam (piem., ja pārrunājat kādas uzvedības sekas, tad tās tiek īstenotas bez atkāpšanās)?" ar "Man tas sanāk labi" atbild tikai nepilna puse - 42,8%. Taču skaisti ir tas, ka gandrīz 70% tēvu uzskata, ka viņiem labi izdodas nodrošināt mīlošas attiecības ar bērnu. Tēti uzskata, ka vislabāk viņiem veicas ar rūpēm par bērnu drošību - 88,2% tēvu uz jautājumu "Cik labi tev izdodas parūpēties par bērna drošību (ķiveres lietošana, piesprādzēšanās auto u.c.)?" atbild ar "Man tas sanāk labi".

Zīmīgi, ka teju trešā daļa (28,6%) tētu uzskata, ka bērniem labākas attiecības ir ar mammu, 6,5% tētu ir pārliecināti, ka labākas attiecības bērniem viņu ģimenē ir ar tēti. Tomēr vairāk nekā pusē (62,3%) uz jautājumu "Kā tu vērtē - kuram no vecākiem jūsu ģimenē ar bērnu/bērniem ir labākas attiecības?", atzīmē, ka "ģimenē bērniem ar tēti un mammu ir vienādi labas attiecības".

Kā tētiem veidot labas attiecības ar dēlu?

Atzīsti, ka dēlu ietekmē tēvs. Dēli mācās būt par vīrieti, galvenokārt ņemot par piemēru tēvus. Tēva ietekme uz dēla personisko attīstību bieži vien nav redzama, bet tomēr reāla. Kad jauneklis vēro, kā tēvs komunicē ar bērna māti, viņš iemācās par cieņu (vai necieņu), par to, kā vīrieši un sievietes mijiedarbojas, un par to, kā vīriešiem jārisina konflikti. Kad viņš vēro, kā tētis komunicē ar citiem vīriešiem, viņš uzzina, kā vīrieši runā, kā viņi ir saistīti viens ar otru un kā viņi risina vīriešu problēmas.

Saprotot, ka tēva ietekme uz viņa dēlu ir nesamērīga, tētim vajadzētu padziļināti domāt par viņa attiecībām ar savu dēlu un tas stiprinās šīs attiecības.

Izveido kopīgas intereses un iesaisties tēva un dēla pasākumos. Tēti daudz strādā. Tā tas ir gandrīz visās ģimenēs. Tomēr tēta sapelnītā nauda, kas tiek ieguldīta bērna pulciņos, neatsver to, ka interesēm jābūt kopīgām. Piemēram, ja bērnam patīk futbols, bet tētis nerod laiku apmeklēt dēla futbola spēles, fakts vien, ka tēvs apmaksā nodarbības, viņus nesatuvina. Puišiem ir nepieciešama tēvu klātbūtne lietās, kas viņus interesē, vēl jo vairāk – ja abi atrod kopīgu interesi, tad var būt kvalitatīvi pavadīts laiks kopā.

Izveido ar dēlu lielu projektu. Zēnam ir kaut kas maģisks, ja viņam ir iespēja iesaistīties kādā interesantā procesā, nodarbē, projektā, kas ir lielāks par viņu pašu. Bet šie lielie, redzamie projekti patiešām var palīdzēt tēva un dēla saiknei. Piemēram, kopīgi veidojiet putnu būrus un pārdodiet tos vai izvietojat mežos, uzceliet lapeni vai siltumnīcu, iestādiet koku vai jebkurš cits liels projekts, kas kalpo ilgstoši spēj radīt saikni un atmiņas, par ko kopā runāsiet gadu desmitiem.

Klausieties savā dēlā. Vīrieši, šķiet, kopumā cīnās ar efektīvu saziņu. Lielai daļai ir tendence klausīties tikai vienu vai divas minūtes pirms jau tiek izlemts, kāda ir problēma, un tad sāk iejaukties un noteikt lietas pārāk agri, bet tas būs garš ceļš uz ilgstošu attiecību veidošanu. Meklē iespējas būt kopā ar savu dēlu, kad Tu vari vienkārši klausīties. Makšķerēšana kopā, došanās uz sporta pasākumu vai kopīgs izbrauciens var būt efektīvs veids, kā radīt klausīšanās vidi. Pēc tam apņemies tērēt tikai 25% laika runāšanai un pavadi atpūtu aktīvajā klausīšanās režīmā. Tu par dēlu uzzināsi tik daudz jauna! Un arī dēls sapratīs, ka ar savu tēvu var izrunāties.

Nebaidies no lielās sarunas. Velti laiku, lai mācītu savam dēlam par seksu un attiecībām. Atklājot šīs sarunas palīdzēs Tavam bērnam attīstīt labāku attieksmi pret seksu un meitenēm kopumā. Neatstāj pubertātes un citus lielos jautājumus interneta vai draugu ziņā vien. Jā, tur ir visa informācija, ko bērns var uzzināt, tomēr šīs lietas dēlam izrunājot arī ar tēvu, veidojas ciešāka saikne vienam ar otru.

Par tēvu aptauju

Tēvu aptauja norisinājās 2021.gada augustā ģimenes portālā "Mammamuntetiem.lv".

Tajā piedalījās 1152 tēti no visas Latvijas, no tiem nepilni 4% ir topošie tēti. Tāpat aptaujā piedalījās arī šķirto ģimeņu tēvi, kuri ikdienā ar saviem bērniem nedzīvo kopā. Latvijas vecā-ku organizācija "Mammamuntetiem.lv", gaidot Tēva dienu, regulāri veic tēvu aptaujāšanu,

tādējādi monitorējot tēvu noskaņojumu, uzskatus un apzinot viņu vajadzības un nepieciešamo informatīvo atbalstu.

Par Tēva dienu

Latvijā Tēva dienu atzīmē septembra otrajā svētdienā, šogad - 12.septembrī. Latvijas vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv" aicina ģimenes šogad svētkus pavadīt kopā dabā - ejot pastaigā, rīkojot pikniku vai vienkārši izdauzoties kopā ar bērniem. Tāpēc svētdien, 12. septembrī, "Mammamuntetiem.lv" kopā ar Tēva dienas lieldraugu "Rimi Bērniem" Mežaparku Rīgā rotās svētku noskaņās, rūpējoties arī par dažādiem pārsteigumiem Mežaparka apmeklētājiem.

Lasi arī:

Tēvs un dēls, Image by marcinjozwiak from Pixabay

Tēvs un dēls, Image by marcinjozwiak from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas