Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kā uzlabot atmiņu un iegaumēt vairāk?

Kā iegaumēt vairāk? Image by silviarita from Pixabay

Kā iegaumēt vairāk? Image by silviarita from Pixabay

Situācijās, kad desmitiem reižu atkārto vai pārlasi, bet nespēj atcerēties, nereti pazeminās pašvērtējums un sajūties kā muļķis. Tomēr jāsaprot, ka šāda problēma ir ļoti daudziem un atmiņu iespējams uzlabot. Mūsdienās, lai iegaumētu vairāk, iespējams atmiņu trenēt ar dažādiem informācijas apstrādes paņēmieniem. Lūk, ar kādiem ieteikumiem dalās Samsung "Skolēna digitālais IQ" eksperti.

Iespējams, mēs nezinām, kā atmiņu izmantot

"Ne vienmēr šādās situācijās cilvēkam ir slikta atmiņa - gluži vienkārši mēs bieži vien nezinām, kā to izmantot. Atgriežoties no vasaras brīvlaika skolu solos un birojos, atkal atsācies īsts darba gads - saņemsim daudz jaunas informācijas un ienirsim jaunos projektos, tāpēc trenēta atmiņa būs ļoti noderīga. Apgūstot dažādas informācijas apstrādes un iegaumēšanas metodes, atcerēties būs daudz vieglāk," stāsta Samsung "Skolēna digitālais IQ" vadītāja Baltijā Egle Tamelīte. Dažas no metodēm atmiņas uzlabošanai un labākai iegaumēšanai ir ļoti vienkāršas un pielietojamas uzreiz, citas prasa zināmu laiku to apgūšanai, taču tas vēlāk var ievērojami atvieglot informācijas atcerēšanos.

Izproti pirms iegaumē

Iedomājies, kā būtu iemācīties dzejoli svešā valodā. Ir ļoti grūti iegaumēt bezjēdzīgu vārdu skanējumu - tieši tā pat ir ar jebkuru citu informāciju, kura ir nesaprotama vai tikai daļēji saprotama. Šī iemesla dēļ tas, ko cenšas atcerēties, vispirms ir jāsaprot.

Sagrupē informāciju

Ja grāmatas bibliotēkas plauktos būtu sakārtotas nejauši, un būtu jāatrod viena grāmata starp tūkstošiem, cik ilgu laiku tas prasītu un vai tas izdotos? Atmiņa ir kā bibliotēka. Jo sagrupētāka ir informācija, jo vieglāk to atcerēties. Mācoties nevajadzētu pārslēgties starp dažādām tēmām. Ja iespējams, labāk vienu dienu veltīt vienai tēmai, nākamo - citai, nevis katru dienu īsu laika sprīdi vairākām tēmām.

Meklē saistības

Mēģini atrast saikni starp jauno informāciju un to, ko sen jau zināt. Piemēram, ir zināms, ka sāls un cukurs šķīst ūdenī, taču tagad ir jāatceras, ka soda un etiķis (etiķa esence) arī šķīst ūdenī. Mēģini izveidot savienojumu: cukurs - etiķa esence, sāls - soda. Tagad atceries, ka sāls un soda tika sagrupēti kopā, jo tie abi sākas ar burtu "S", taču cukuram un esencei ir kopīgs burts "C".

Vizualizē

Attēlus ir daudz vieglāk atcerēties nekā vārdus. Pieņemsim, ka jāmācās par vēsturisku kauju. Var mēģināt kaujas aprakstu pārvērst filmā - izmantojot mīļākos aktierus, iztēlojoties viņu dialogus - šādi ievērojami ātrāk un vieglāk iespējams atcerēties atmiņā saglabāto ainu.

Atrodi ko interesantu un saistošu

Cik reizes dzīvē ir gadījies tā, ka iepazīstot jaunu cilvēku, viņa vārds tiek aizmirsts uzreiz kā uzzināts? Tas notiek tāpēc, ka tam netiek pievērsta uzmanība - ja jaunā paziņa būtu ar kaut ko ieinteresējusi, vārdu atcerētos. Gribot mācīties un atcerēties apgūto, ir jākoncentrējas, taču, lai koncentrētos - jābūt ieinteresētam. Piemēram, ja jāsagatavojas franču valodas kontroldarbam un jāiemācās desmit vārdi, kas raksturo personas raksturu. Sākotnēji tas var šķist neinteresanti, taču iedomājoties, ka nākotnē būs iespēja doties uz Franciju, iepazīties ar kādu interesantu cilvēku - interese uzreiz pieaugs un iegaumēt informāciju būs vieglāk.

Izveido traku stāstu

Iemācoties šo metodi, kas prasa treniņu, iespējams, pārsteigsiet citus ar neticami labu atmiņu. Viens no interesantākajiem veidiem, kā atcerēties daudzus skaitļus, ir izveidot stāstu, kas ietver visu nepieciešamo informāciju. Stāstam jābūt dīvainam un trakam. Pieņemsim, ka jāatceras skaitļu secība 5317380100694. Varat neskaitāmas reizes to atkārtot, taču, ja vēlaties to iegaumēt uz ilgāku laiku, izmēģiniet izveidot stāstu: 5. stāvā, Trīsvienības ielā, 1-istabas dzīvoklī dzīvoja tik māsu, cik nedēļā dienu. Trešā, kā jau pasakās, bija pamuļķe, nolēma apsteigt savu māti un dzemdēja 8 meitas, taču viņa dzīvoja nabadzībā un viņai bija 0 uzkrājumu. Viņa dzīvoja ilgi - 100 gadus, lai gan meloju, viņai pietrūka viena velna, tāpēc viņa nomira 94 gadu vecumā. Tas var izklausīties dīvaini, taču, izveidojot šādu traku, neticamu stāstu, skaitli atcerēsieties stundas laikā.

Būvē atmiņu pilis

Vēl viens noderīgs veids, kā attīstīt un uzlabot atmiņu, ja nepieciešams teikt runu vai iemācīties prezentēt tēmu mutiski, ir atmiņas telpa. Sadali sagatavoto prezentāciju 5-7 rindkopās, katrai no tām pievienojot attēlus. Piemēram, tēma "Simtgadu kara sekas". 100 gadu banknote var simbolizēt simts kara gadus. Ja viena no sekām ir ekonomiskā krīze, to var simbolizēt degoša banknote, ja ekonomisks uzplaukums, to var simbolizēt vairākas banknotes. Pēc tam iedomājies telpu un kārtīgi sakārtojiet tajā visu informāciju ar izveidotajiem simboliem. Pieņemsim, ka sāc no griestiem: tur banknote karājas, tad virzies pa stūriem no kreisās uz labo pusi - tur būs attēli ar sekām, tad grīda - būs attēli ar secinājumiem.

Šī metode prasa treniņus un praksi. No pirmā acu uzmetiena tas nav viegli, bet, ja veltīsi laiku praksei un treniņam, šī drīz kļūs par pavisam normālu un vienkāršu atcerēšanās metodi. Tādējādi ar savas atmiņas iespējām pārsteigsi ne tikai citus, bet arī pats sevi.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...