Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā viedtālrunis var veicināt ilgtspējīgāku dzīvesveidu?

Viedtālrunis, foto - nastya_gepp, Pixabay

Viedtālrunis, foto - nastya_gepp, Pixabay

Daudzi no mums vēlas sākt dzīvot videi draudzīgāk, taču nereti nezina, kā tieši ieviest ilgtspējīgus paradumus savā ikdienā. Uztraukumam nav pamata, jo videi draudzīgāku dzīvesveidu var piekopt, sākot arī ar pāris vienkāršiem soļiem. Viedtālruņi ir lielisks rīks, ar kuru palīdzību ieviest pirmos "zaļos" paradumus, jo vienmēr ir plaukstas stiepiena attālumā un ir līdzi ik uz soļa, tāpēc tehnoloģiju eksperts ir apkopojis vērtīgus padomus videi draudzīgāka dzīvesveida uzsākšanai.

Veic viedierīcēs esošo failu revīziju

Atkritumi ir jāšķiro ne tikai mājās, bet arī savā viedtālrunī. Nevajadzīgu digitālo failu glabāšana ierīces atmiņā tikai apgrūtina tās veiktspēju, taču mākoņglabātuvēs - patērē vērtīgus energoresursus, kas nepieciešami lielo serveru apsaimniekošanai, tādejādi veicinot klimata pārmaiņas. Dzēšot nevajadzīgus dokumentus, vecus e-pastus, neizmantotās lietotnes, dublētos un izplūdušos fotoattēlus vai videoklipus, kas aizpilda ierīču atmiņu, mēs varam labāk organizēt savu digitālo dzīvi un samazināt pēc sevis paliekošo "oglekļa pēdu".

"Ikkatrs no mums ir kādreiz pierakstījies, lai saņemtu kāda pakalpojuma sniedzēja jaunumus e-pastā, pēc tam nekad neatverot saņemtās vēstules. Šīs vēstules vēlāk glabājas turpat iesūtnē vai virtuālajā atkritumu tvertnē, tikai tērējot kādu no resursiem. Lai izvairītos no šādu failu glabāšanas, katrā viedtālrunī ir iespējams uzstādīt automātisku e-pasta atkritumu tvertnes tīrīšanu, bet, lai izvairītos no šādu e-pastu saņemšanas vispār, atliek atvērt saņemto vēstuli un pašā apakšā izvēlēties iespēju "atteikties". Tā katra lietotāja e-pasts būs tīrs no nelasītām vēstulēm un līdz ar to - videi draudzīgāks," uzsver Mikus Tillers, Huawei produktu apmācību vadītājs Latvijā.

Samazini energopatēriņu, izmantojot vienu ierīci visam

Arvien populārāka kļūst viedās mājas sistēmas ieviešana, kas ļauj ērti uzraudzīt un pārvaldīt, piemēram, apgaismojumu un apkures darbību mājās. Viedtālruni var izmantot kā viedās mājas sistēmas pārvaldības rīku, tādējādi neinvestējot jaunās ierīcēs, bet izmantojot esošās daudzpusīgi.

"Atrodoties darbā vai ilgstošā atvaļinājumā nav nepieciešams mājoklī uzturēt tikpat augstu temperatūru kā esot mājās, tāpēc, viedtālruni savienojot ar viedās mājas sistēmu, var ērti pielāgot mājās esošo siltuma līmeni, lai lieki netērētu vērtīgos energoresursus. Tādā veidā viedtālrunis aizvieto arī atsevišķus viedās sistēmas vadības paneļus. Pie tam viedtālrunis vienmēr būs pa rokai un aizņems mazāku uzlādes laiku, it sevišķi tādas ierīces, kā Huawei nova 9, kas atbalsta ātro uzlādi nieka 38 minūšu laikā," stāsta eksperts.

Viedās mājas sistēmas iekļauj arī tādus risinājumus, kā kontaktligzdu pārvaldība, kas ir īpaši noderīga brīžos, kad, iespējams, ir aizmirsts par kādas iekārtas izslēgšanu. Tāpat jāpievērš uzmanība, vai kāda no iekārtām nepatērē elektrību arī esot izslēgta. Bieži vien tādas iekārtas, kā televizors vai mikroviļņu krāsns patērē elektrību mums nenojaušot, kas beigās var sasniegt pat 10% no visas mājsaimniecībā patērētās elektrības.

Izmanto alternatīvus pārvietošanās veidus

Ikdienā, mērojot maršrutu no mājām uz darbu un atpakaļ, mēs reti aizdomājamies par to, ka var arī izvairīties no sastrēgumu stundas, pārplānojot savu dienas kārtību. Hibrīdrežīms daudziem darbiniekiem ir devis iespēju pielāgot dienas grafiku savām vajadzībām, kas attiecīgi ļauj izvēlēties "zaļāku" braukšanas laiku un veidu. Tiem cilvēkiem, kas dzīvo netālu no savas darba vietas, labs risinājums būs pārvietošanās ar kājām vai velosipēdu, bonusā nebūs jāuztraucas par automašīnas novietošanu un būs izpildīta ieteiktā fizisko aktivitāšu dienas norma.

"Viedtālrunis ļauj lietotājam lejupielādēt dažādas navigācijas lietotnes, kas norāda uz braukšanas ilgumu un sastrēgumu apjomu izvēlētajā laikā. Ilgstoša stāvēšana iedarbinātā automašīnā sastrēgumu stundā ne tikai patērē degvielu un rada nevajadzīgus izmešus, bet arī iznieko mūsu laiku. Brauciena veikšana stundu agrāk vai vēlāk ļaus gan ietaupīt laiku, gan arī pārvietoties videi draudzīgāk," skaidro M. Tillers.

Samazini izmantotā papīra daudzumu

Viena no tehnoloģiju priekšrocībām ir iespēja samazināt papīra izmantošanu, kas savukārt palīdz saglabāt pasaules mežus un samazināt gaisā nonākošo oglekļa emisiju daudzumu. Viedtālrunis lieliski kalpo kā papīra aizstājējs.

"Lielākoties biļetes uz pasākumiem vai citām kultūras vietām iegādājamies internetā, kas sniedz mums iespēju uzreiz tās saglabāt turpat tālrunī. Daudzi vēl piekopj biļešu drukāšanu uz papīra, taču tas jau labu laiku nav nepieciešams, jo svītrkodu vai QR kodu var ērti noskenēt no viedtālruņa ekrāna, tādējādi arī neapgrūtinot sevi ar liekiem papīriem, kas tāpat agrāk vai vēlāk nonāks atkritumu tvertnē. Šobrīd daudziem aktuāla ir Covid-19 sertifikāta uzrādīšana, ko arī var ērti izdarīt ar tālruņa starpniecību. Saglabājot lejupielādēto sertifikātu pie fotoattēliem vai viedtālruņa sākuma ekrānā, ierīces īpašnieks varēs daudz ātrāk un ērtāk piekļūt sertifikātam un arī neriskēt ar drukāta dokumenta aizmiršanu mājās," stāsta eksperts.

Tāpat viedtālruņos ir pieejamas vairums lietotnes, kas ļauj ērti atvērt dažādus darba vai mācību failus to rediģēšanai un papildināšanai. Tādā veidā lietotājs var jebkurā brīdī piekļūt svarīgiem failiem un tajos iekļautajai informācijai, nepatērējot papīru un pasargājot vidi sev apkārt.

Lasi arī:

Viedtālrunis, foto - nastya_gepp, Pixabay

Viedtālrunis, foto - nastya_gepp, Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas