Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā zināt, vai mana e-pasta adrese nav nozagta?

Mūsdienās internetā paiet lielākā daļa dzīves - te pērkam, pārdodam, saņemam klientus, maksājam rēķinus, veidojam ģimenes un draugu kopas, te aizpildām dažādas veidlapas par sevi, piemēram, sūtām CV, apmeklējam tiešsaistes konsultācijas, glabājam dažādus dokumentus u.c. Ir ļoti svarīgi, lai digitālā pasaule būtu droša un informācija nenonāktu noziedzīgu personu rokās, kas vēlāk to var izmantot ļaunprātīgi, piekļūstot tavam bankas kontam, epasta adresēm, sociālo tīklu kontiem u.c.

Kā zināt, vai mana epasta adrese ir iesaistīta datu zādzībās?

Interneta vietnē https://monitor.firefox.com/ iespējams ārbaudīt. Vai epasta paroles ir bijušas kādreiz nozagtas vai iesistītas kādās datu zādzībās. Ja izrādās, ka kāda no vietnēm, kurā esi reģistrējies, ir bijusi iesaistīta datu zādzībā, vislabāk pārbaudi savus kontus un nomaini paroles.

Ko darīt, ja ir aizdomas par konkrēti tava e-pasta uzlaušanu?

Ja ir aizdomas, ka Tavs epasts ir ticis uzlauzts, Tu vari vērsties Valsts policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu. Policija tad attiecīgi izvērtēs apstākļus un pieņems lēmumu, kā rīkoties tālāk. Iesniegumā norādi arī pēc iespējas detalizētāku informāciju par to, kā ir aizskartas tavas tiesības, kā arī jeb ko citu, kas varētu palīdzēt nozieguma atklāšanai. Ja atbildīgie darbinieki konstatēs, ka kriminālprocesam nav pamata, iespējams, Tu varēsi risināt jautājumu par to, kā tavi fiziskas personas sensitīvie dati ir nonākuši publiskā vidē vai arī krāpnieku rokās. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par nelikumībām darbībām ar fiziskas personas datiem ir paredzēts sods. Vislabāk vērsties pie kāda profesionāla Jurista, kas konsultēs, kā labāk vari rīkoties konkrētā situācijā.

Kā droši iepirkties internetā?

Izpēti atsauksmes un nepiemirsti paskatīt – kas ir atsauksmju sniedzēji!

Pirms iepērcies, izpēti interneta vietni un klientu atsauksmes, Jāteic gan, ka ir jābūt vērīgam, jo daudzas atsauksmes tiek saģenerētas no viltus profiliem. Izskatās, ka simtiem cilvēku ir sajūsmā par konkrētu produktu, bet, ja papēti tos cilvēkus, kas atsauksmes sniedz – tad rodas aizdomas par to, vai tādi cilvēki eksistē – piemēram, Džonis Vilders, kurš perfektā Latviešu valodā raksta par savu pieredzi ar notievēšanas produktu rosina vēlmi paskatīties dziļāk. Vēl viena lieta, ko viegli pārbaudīt – paskaties, vai lietotājs izmanto reālas fotogrāfijas, vai kaut kur no tīmekļa sagramstītas – ti var viegli paveikt: Uzklikšķini ar labo peles pogu uz foto, izvēlies Search google for image un Google tev parādīs avotus, kur vēl šīs vai līdzīgs foto jau ir bijis publicēts.

Izpēti mājaslapu un interneta veikalu!

  • Vai tam ir pieejams klientu serviss, kas strādā? Vai ir kontakti saziņai, atbildes uz jautājumiem? Vai ir pietiekami informācijas par preces piegādi un saņemšanu un atgriešanas iespējām?
  • Noteikti der pievērst uzmanību arī tam, vai lapa ir droša – šādā gadījumā adreses logā ir jābūt priekšā piekaramās atslēdziņas simbolam un mājaslapas domēnam priekšā būs burti HTTPS.
  • Pievērs uzmanību lapas adresei! Nereti krāpnieki izveido ļoti līdzīgas lapas jau ieceienītiem un populāriem interneta veikaliem un tirgotājiem, Reizēm atšķiras tikai viens burts adresē, ko lietotājs nejauši var pat nepamanīt, bet tādējādi viņš riskē nodot savus datus krāpnieku rokās.

Ierobežo piekļuves saviem E-pirkumiem

  • Izmanto banku piedāvātās iespējas pieslēgt vai atslēgt e-pirkumu iespējas. Visdrošāk ir aktivizēt šo funkcionalitāti pirms pirkuma veikšanas, bet pēc tam to atslēgt.
  • Tāpat noteikti parūpējies par to, lai tavi pirkuma dati netiktu saglabāti interneta vietnē. Tam nav nekāda pamata.
  • Padomā par to, vai visa informācija, ko interneta vietne piedāvā, patiešām ir nepieciešama pirkuma veikšanai!

Noteikti izmanto atšķirīgas paroles, kuras regulāri jāmaina.

Vispareizāk ir izmantot atšķirīgas paroles dažādiem interneta lietojumiem, kā arī nepiemirst regulāri tās nomainīt, lai gadījumā, ja šī lapa tiek uzlauzta un reģistrēto lietotāju dati nozagti, tu nepakļautu sevi briesmām.

Ja rodas aizdomas, ka kaut kas nav tīrs - labāk neiepērcies šādā vietnē! Savukārt, ja esi jau iedzīvojies nepatikšanās, iespējams, noderēs profesionāļa juridisks padoms, kā risināt šo situāciju tālāk.

Noskaties pievienotajā video - pavisam nesen par šo jautājumu runāja arī LTV ziņu dienests. Noderēs!

Epasts telefonā Photo by ready made from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas