Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kad sterilizēt vai kastrēt suni?

Suns, Photo by Jamie Street on Unsplash

Suns, Photo by Jamie Street on Unsplash

Veterinārajā nozarē jau vairākus gadu desmitus tiek apspriests, kā pareizi izvēlēties piemērotāko vecumu, lai suni sterilizētu vai kastrētu. Pēdējos gados patversmes un dzīvnieku glābšanas grupas ir iestājušās par agrīnu, 6 mēnešu un pat jaunāku, sterilizāciju un kastrāciju, lai novērstu nevēlamu metienu veidošanos. Kā papildu stimuls šiem nenobriedušiem kucēniem operācija ir ātrāka un mazāk sarežģīta pirms dzimumbrieduma. Ieteikumi mainās, un jaunākie pētījumi liecina par dažām priekšrocībām, gaidot, līdz suns būs nedaudz vecāks, lai veiktu operāciju, īpaši lielākiem suņiem.

Kad kastrēt suņu tēviņus?

Suņu tēviņu dzimumbrieduma pazīmes ir kājas pacelšana čurājot un pārmērīga aizsardzība, kā arī dzimumakta imitācija. Dažas no šīm uzvedībām var sākties agrā vecumā un pastiprināties, turpinot nobriest līdz 12 mēnešiem vai pat vēlāk lielām šķirnēm. Šajā laikā suņiem veidojas vairāk muskuļu. Muskuļu un skeleta sistēmas nobriešana var palīdzēt novērst noteiktus ortopēdiskus ievainojumus vēlāk dzīvē, īpaši lielām šķirnēm.

Maziem suņiem neveidojas daudz ortopēdisku problēmu, tāpēc tos ir labi kastrēt jaunākā vecumā - 6-12 mēnešu vecumā. Lieliem suņiem, kuriem ir liela nosliece uz ortopēdiskām traumām un slimībām, pēdējos gados iesaka pagaidīt ar sterilizāciju līdz 9-18 mēnešu vecumam.

Kad kastrēt suņu mātītes?

Suņu mātīšu dzimumbrieduma pazīmes var nedaudz līdzināties tēviņiem, taču tās var sagaidīt pirmās menstruācijas. Tas var nozīmēt līdz pat divām menstruāciju nedēļām, ko pavada garastāvoklis un nevēlama uzmanība no suņu tēviņiem jau no liela attāluma. Lielākajai daļai suņu mātīšu tas notiek aptuveni 9–10 mēnešu vecumā. Mazākas šķirnes kucītēm parādīs pirmās dzimumgatavības pazīmes aptuveni 6 mēnešu vecumā.

Ir ievērojami lielāks risks veikt sterilizācijas operāciju, ja suns ir meklēšanās laikā, asinsvadu trausluma un tieksmes dēļ var rasties nevēlama asiņošana. Ņemot vērā to, jāvairās veikt sterilizācijas operācijas, kamēr sunim ir aktīvs meklēšanās periods, ja vien tā nav ārkārtas situācija. Apmēram mēnesi pēc meklēšanās cikla asinsvadi ir stabilāki un sterilizācijas operāciju var veikt droši. Tomēr pēc pirmām mēnešreizēm dzemde un asinsvadi ir neatgriezeniski mainījušies un kļuvuši nobrieduši, tādēļ sterilizācijas operācija ir nedaudz sarežģītāka nekā nenobriedušam sunim. Priekšrocības, ko suņu mātītes iegūst no sterilizācijas operācijas, kad tās ir tuvāk briedumam, ir mazāks ortopēdisku problēmu risks, samazināts vēža (īpaši krūts vēža) risks un samazināts urīna nesaturēšanas risks.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...