Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kādi dokumenti jākārto tuvinieka nāves gadījumā pirms bēru rīkošanas?

Bērēs, Photo by Ksenia Chernaya from Pexels

Bērēs, Photo by Ksenia Chernaya from Pexels

Tuvinieka nāve ir viens no procesiem, kas sagaida mūs visus dzīvē, lai arī par to ikdienā nemēdzam aizdomāties vai nevēlamies pieņemt. Tomēr realitāte ir tādā, kāda viņa ir – diemžēl, neviens nav mūžīgs un ar apbedīšanu būs jāsaskaras mums visiem. Un tā kā parasti tas ir smags trieciens, kas rada apjukumu, vērts zināt laicīgi, kādi dokumenti jākārto tuvinieka nāves gadījumā pirms bēru rīkošanas.

Kā rīkoties, ja nomiris tuvinieks?

Gadījumos, kad tuvinieka nāve iestājas kādā veselības aprūpes iestādē vai ceļā uz slimnīcu, neatliekamās palīdzības automašīnā, tad medicīnisko apliecību par nāves faktu izsniedz darbinieks, kas konstatē nāves iestāšanos. Tuvinieka ķermenis tādā gadījumā tiek nogādāts attiecīgās ārstniecības iestādes pataloģijas morgā.

Gadījumā, ja cilvēks miris mājās, ir jāsazinās ar ģimenes ārstu. Iespēju gadījumā ģimenes ārsts ierodas un konstatē nāves faktu, kā arī izsniedz medicīnisko apliecību par nāves cēloni vai norīkojumu autopsijas veikšanai. Bet ja ģimenes ārsts tajā dienā vai laikā nav pieejams, tad var ziņot par radušos situāciju dežūrārstam un tuvākajā nākamajā darba dienā ar ārstu jāsazinās. Savukārt, ja ģimenes ārsts nav zināms, tad jāsazinās ar jebkuru citu ģimenes ārstu, bet ja cilvēks miris nelaimes gadījumā, veicis pašnāvību vai pat tad, ja par to ir vien aizdomas, ir jāzvana policijai, kas tālāk lems par tiesu medicīnisko ekspertīzi.

Tikai tad, kad cilvēks saņēmis apliecību par nāves cēloni, NMPD pavadlapu, norīkojumu no ģimenes ārsta vai policijas lēmumu priekš medicīniskās ekspertīzes, ir jādomā par ķermeņa nogādāšanu uz morgu. To var darīt gan piederīgie paši, tomēr parasti tas notiek ar apbedīšanas pakalpojumu sniedzēju, tādēļ jāzvana apbedīšanas birojam.

Kā iegūt miršanas apliecību?

Kad iegūts miršanas fakta apliecinošs dokuments, to jāiesniedz jebkurā dzimtsarakstu nodaļā, bet ne vēlāk kā 6 darbadienu laikā. Pamatojoties uz iesniegto dokumentu, dzimtsarakstu nodaļā izsniedz miršanas apliecību, kas noder visām turpmākām darbībām.

Ar miršanas apliecību jāgriežas uz apbedīšanas biroju, lai nokārtotu turpmākās darbības, kas saistītas ar bēru rīkošanu. Šis dokuments nepieciešams arī kapavietas saņemšanai, mantojuma lietu nokārtošanai, bēru pabalsta saņemšanai un vairākos citos gadījumos, kad jāpierāda, ka attiecīgā persona vairs nav starp dzīvajiem. Apbedīšanas birojs ”Dievs Svētī” atgādina, ka tuvinieka nāves brīžos ikviens ir tiesīgs pilnvērtīgi izsērot negaidītos brīžus mierā, nevis uztraukumā par dažādu formalitāšu kārtošanu, un aicina sazināties tuvinieku nāves gadījumos ar apbedīšanas biroja darbiniekiem, kas palīdzēs nokārtot visus nepieciešamos dokumentus pirms bēru organizēšanas, tai skaitā apbedīšanas pabalsta formalitātes, kā arī palīdzēs noorganizēt cieņpilnas bēres – atvadas no tuvinieka.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...