LED produkcija ir pieejama ārkārtīgi plašā klāstā. Ražotāji un tirgotāji sola ekonomiju, kvalitāti un vilinošus cenu piedāvājumus. Taču daudz mazāk tiek runāts par dažādām praktiskām niansēm, kā piemēram, gaismas krāsas temperatūra, lampas ilgmūžība, uzstādīšanas iespējas un citi nosacījumi. Tāpēc, lai neapmulstu plašajā piedāvājumā, skaidrojam svarīgākos aspektus, kam pievērst uzmanību izvēloties iegādāties LED apgaismojuma iekārtas, kā arī padomus prožektora izvēlē.
Gaismas krāsas temperatūra
Zinātniski ir pierādīts, ka gaismas krāsa būtiski ietekmē cilvēka ķermeni: gaismas spektra aukstie jeb zilie toņi, kas dominē 5000 K un aukstākā gaismas krāsas temperatūrā paaugstina cilvēka modrību un aktivitāti, savukārt siltie jeb dzeltenie un sarkanie toņi, kas dominē 3000 K un siltākā krāsas temperatūrā, nomierina un relaksē. Tāpēc pievērs uzmanību mākslīgā apgaismojuma apzīmējumiem. Skandināvijā popularitāti jau iemantojušas LED apgaismojuma iekārtas ar maināmu gaismas spektru, kas pielāgo gaismas krāsu pēc vajadzības - tonusam vai atpūtai.
Krāsu atveide – CRI jeb Ra koeficients
Cilvēka acij ir patīkama saules gaisma un tas, kā tajā redzam dažādas krāsas. Krāsu atveidi izsaka ar CRI (Colour rendering index) jeb Ra koeficientu, kas saules gaismai ir 100. Jo augstāks CRI, jo krāsu toņi izskatās dabiskāk. Ja mākslīgā gaismas avota CRI ir vismaz 80, tad cilvēka acij krāsu atveide būs patīkama un krāsas tiks uztvertas dabiski.
Fotometrija efektivitātei
LED tehnoloģija strauji attīstās un jaunākās paaudzes efektīvāki prožektori ar precīzi virzītu gaismu (asimetrisku gaismas izkliedi) spēj ietaupīt pat uz pusi vairāk elektroenerģijas, kā novecojušas tehnoloģijas un vienkāršas konstrukcijas LED prožektori. Šī iemesla dēļ pajautā speciālistiem par gaismekļa fotometrijas rādītājiem. Fotometrija uzrāda gaismekļa noteiktā leņķī izstarotās gaismas daudzumu vismaz divos griezumos attiecībā pret gaismekļa novietojumu – gareniskā un perpendikulārā. Šādā veidā uzzināsi, cik tieši plats ir gaismekļa radītās gaismas leņķis un apgaismojuma līmenis.
Kalpošanas laiks jeb ilgmūžība
Jebkura LED produkta gaismas atdeve un efektivitāte ar laiku samazinās, profesionālajā apgaismojuma nozarē atbilstoši IEC standartam kalpošanas laiku norāda ar X darba stundām, L koeficientu jeb paliekošo gaismas daudzumu kalpošanas laika beigās un maksimālo atteikuma varbūtību. Šobrīd par labas kvalitātes LED gaismekļa etalonu ir kļuvis kalpošanas laiks 100000h L90 ar atteikuma varbūtību 10%, kas nozīmē, ka pēc simts tūkstošiem darba stundu gaismas plūsma būs 90% no sākotnējās un ne vairāk kā 10% gaismekļu var būt izgājuši no ierindas.
Solījumi un realitāte
Eiropā profesionālajai apgaismojuma tehnikai ieviests ENEC Plus marķējums, kas norāda, ka gaismekļa parametri ir pārbaudīti neatkarīgā, akreditētā laboratorijā un tie atbilst ražotāja solītajam. ENEC Plus marķējumu ir svarīgi nejaukt ar ENEC marķējumu, kas apliecina jebkura elektriskā izstrādājuma drošības testu esamību, kuriem nav nekāda saistība ar gaismas parametriem. Tā kā ENEC un ENEC plus marķējums nav obligāts, liela daļa tirgū pieejamās produkcijas ir bez šīm kvalitātes zīmēm un Eiropas savienībā obligātais CE marķējums ir nekas vairāk kā ražotāja solījums par atbilstību ES regulējumiem. Tāpēc droša izvēle būs ieguldīt savu naudu gaismekļos ar ENEC Plus marķējumu.
Ieteikumi LED izvēlei
- Izvēlies gaismekli ar šaurāku gaismas leņķi, kas ar precīzu optiku izgaismo tikai nepieciešamo zonu. Tādā veidā tu izvairīsies no nelietderīgas elektroenerģijas izmantošanas;
- Siltos toņus 2200-3000 K izvēlies viesmīlības telpās un dekoratīviem nolūkiem, kā arī āra apgaismojumam;
- 5000 K un aukstāka gaismas krāsa būs piemērota vietās, kur nepieciešama paaugstināta modrība, piemēram ražošanas telpās, apsardzes apgaismojumam, kā arī dekoratīviem nolūkiem;
- Maksimālai darba efektivitātei, koncentrēšanās spējai un darbinieku komfortam gan birojos, gan ražošanas telpās ir ieteicams izvēlēties gaismekļus ar regulējamu gaismas krāsas temperatūru 3000 – 6000 K, komplektā ar modernu apgaismojuma vadības sistēmu;
- Vienkāršu prožektoru (bez precīzas lēcu optikas) uzstādīšanas leņķim jābūt ne vairāk kā 22° attiecībā pret horizontu, lai samazinātu žilbinājumu no LED čipa, ieteicams izvēlēties prožektoru ar matētu stiklu.
Meklējiet profesionālus apgaismojuma risinājumus SIA Onninen, kur Jūs varēsiet saņemt konsultāciju par piemērotāko risinājumu.
Photo by ThisIsEngineering from Pexels