Pelējums, foto - Sandy Millar, Unsplash
Tiklīdz mājās Tev sāk parādīties mitrums, tā Tev jāsāk vērot, lai neiemetas pelējums. Ja mani pelējumu, tad zini – briesmas ir tuvāk, nekā Tu domā! Pelējums ir ļoti bīstams, kas var nemanāmi un pamazām novest cilvēku līdz nāvei. Kas ir pelējums un kādi ir alerģijas simtomi pret to?
Kas ir pelējums?
Vairāk nekā 100 000 pelējuma veidu pastāv uz mūsu planētas. Tā ir bīstama sēne, kura sastāv no hifām jeb diegiem līdzīgām mini sēnēm. Tās veido mikotoksīnus , lai mitinātos uz virsmām un sadalītu sev barības vielas. Hifas ražo sporas, ar kurām pelējums vairojas un izplatās nekontrolējamā ātrumā. Dažas visai izplatītas pelējuma sugas ir īpaši toksiskas, piemēram, Aspergillus flavus un Stachybotrys chartarum pat uzskata par bioloģisko ieroci.
Pelējums kļūst acīm saskatāms tad, kad jau ir izveidojusies vesela šīs sēnes kolonija. Melnos, pelēkos, sarkanīgos toņos, samtains, pūkains, pliekans – tik dažāds var būt pelējums.
Aptuveni 25 % cilvēku visā pasaulē ir ģenētiski jutīgāki pret pelējuma izraisītām slimībām.
Kā pelējums ietekmē cilvēka veselību?
Pelējums cilvēka veselību ietekmē trīs dažādos procesos:
Alerģiskas reakcijas pārsvarā izraisa tieši sporas, kas var izraisīt astmu, dažādus ādas izsitumus, elpošanas problēmas, galvassāpes, arī sinusītu un rinītu.
Ja pelējums jau iemājojis pašā cilvēka ķermenī, tas izveido savas kolonijas plaušās vai uz ādas, tad jau tas izraisa infekcijas.
Cilvēkam toksisks pelējums var izraisīt audzējus, hronisku nogurumu, dažādus kognitīvos traucējumus, pat atmiņas zudumu, dažādas neiroloģiskas un psihiatriskas veselības problēmas. Arī muskuļaudu iekaisumu jeb miozītu, pat tādu autonomu slimību kā lupus, kas ir īpaši bīstama.
Pelējums bērniem tiešā veidā var traucēt augt, radot augšanas traucējumus. Zīdaiņiem pelējums ir jo īpaši bīstams, tas var ierosināt ne tikai fatālu, akūtu plaušu hemorāģiju un hemosiderozi jeb dzelzs uzkrāšanās slimību, bet arī izraisīt pēkšņu nāvi.
Kā izpaužas pelējuma izraisītie simptomi?
Cilvēka saindēšanās ar pelējumu bieži vien ir pavisam nemanāma un patieso iemeslu jauc ar citiem dažādu slimību simptomiem, piemēram, ar saindēšanos ar smagajiem metāliem, alerģijām pret citiem alergēniem, saaukstēšanos, gripu un pat Laima slimību. Pelējuma infekcija var būt cēlonis citām kaitēm, kas tiek ārstētas, bet neatklājot, līdz ar to neārstējot pašu cēloni – pelējuma iekaisumu. Pelējums padara organismu daudz jutīgāku arī pret dažādām ķimikālijām, kā piemēram, dažādām smaržām, kas pēkšņi var šķist traucējošas.
Mentālie traucējumi ir vieni no nepatīkamākajiem un ikdienā traucējošākiem simptomiem. Tie var izpausties kā neskaidra galva, patstāvīgs sagurums, mentāls apjukums, pat atmiņas zudums. Pelējuma ietekmē organisms maina imūnsistēmas darbību, kā rezultātā rodas neskaidrās domas. Mainīta asins plūsma smadzenēs un elektriskā aktivitāte, kopā ar nelīdzsvarotām emocijām, koncentrēšanās problēmām, atmiņas un līdzsvara traucējumiem var rasties no iekštelpu pelējuma.
Kā atbrīvoties no pelējuma izraisītām veselība sproblēmām?
Svarīgākais ir atbrīvoties no vides, kurā atrodas pelējums. Pastāv liels risks neizārstēties no pelējuma infekcijām, ja cilvēks ar to inficējas atkārtoti.
Ja pelējums atrodas patstāvīgā dzīvesvietā, piemēram, mājās, tad no tā jācenšas atbrīvoties. To var palīdzēt profesionāla dezinfekcija. Ja neizdodas no pelējuma tikt vaļā, tad vienīgais veids, kā izvairīties no pelējuma izraisītām slimībām nākotne, ir pārceļoties uz citu dzīvesvietu.
Jāņem vērā, ka pelējumu ar antibiotikām izārstēt nevar. Tās izārstē tikai slimības, bet ne pašu cēloni. Pietam, pašas antibiotikas iedarbojas uz pelējumu kā aizsargmehānisms nevis no pelējuma, bet pelējumam. Līdz ar to tas kļūst pat vēl dzīvelīgāks cilvēka organismā.
Ja jau slimības cēlonis ir atklāts, tad svarīgi parūpēties par gremošanas trakta atveseļošanu. Jānovērš hormonālie traucējumi, jāatbrīvojas no parazītiem, kā arī vēlams apturēt zarnu labvēlīgo baktēriju pārmērīgo vairošanos. Toksīnus no organisma profilaktiski var palīdzēt izvadīt ar aktivēto vai kokosriekstu ogli, modificētu citrusu pektīnu, zeolīta un bentonīta mālus, gamma rizolu (ozonētu eļļu) un karbonizētu bambusu.
Citi noderīgi raksti:
Dzīvoklī pelējums! Kā tas rodas un kā no tā atbrīvoties?
Cik ļoti telpu dezinfekcija palīdz ierobežot vīrusu izplatību
Handdrop.lv bezkontakta roku dezinfekcijas stendi – jūsu un apkārtējo drošībai
Pelējums, foto - Sandy Millar, Unsplash