Runcis, Photo by Kat Nelson on Unsplash
Runču kastrācija ir salīdzinoši vienkārša procedūra, kas atņem kaķa reproduktīvās spējas. Kastrēt vai nekastrēt runci? - kaķu saimniekiem reizēm šī ir grūta izvēle, jo ik pa laikam piezogas doma, ka varbūt tas nav īsti humāni – atņemt runcim viņa vīrišķību. Tomēr, lai gan kaķu kastrācijai ir virkne priekšrocību, turklāt ar to saistās arī vesela kaudze maldinošu mītu.
Vai kaķu sterilizācijai ir priekšrocības?
Kaķu kastrācijai ir vairākas priekšrocības, tostarp:
Kaķis mazāk klaiņos. Kaķa atbrīvošana no dzimumtieksmes mazina nepieciešamību runcim doties bezgalīgi tālos ceļojumos meklējot savu izredzēto. Pēc kastrācijas kaķi vairāk turas mājas tuvumā un pieskata savu teritoriju, bet mazāk klīst apkārt. Starp citu – vai zināji, ka runči reizēm dodas pēc līgavām pat vairākus kilometrus? Ir skaidrs, ka šajā bīstamajā ceļā tavam mīlulim ir neskaitāmas iespējas arī iet bojā vai gūt traumas, saķeroties ar plēsīgu pretinieku, kādu suni, vai pakļūstot zem auto.
Mazināsies agresija. Runča kastrācija var samazināt vai novērst noteiktas agresivitātes formas. Kastrētie dzīvnieki bieži ir maigāki, vienlaikus saglabājot viņu raksturu un inteliģenci.
Samazinās riski saslimt ar bīstamām slimībām. Kastrēšana novērš iespējas, ka nākotnē varētu attīstīties sēklinieku vēzis, kā arī samazina prostatas slimību risku turpmākajā dzīvē.
Neradīsies neplānoti pēcnācēji. Ja Tavās mājās bez runča mīt arī kaķenīte, tad kaķu sterilizācija un kastrēšana palīdzēs izvairīties no nevēlamas grūtniecības iestāšanās.
Kādi ir kaķu kastrācijas trūkumi?
Ar kaķu kastrāciju nereti saistās virkne bažu, nereti saimnieki saklausījušies arī dažādus mītus, kas nav pamatoti. Lielākoties jautājumi, kas satrauc kaķu īpašniekus kastrācijas sakarā ir šādi:
Ar operāciju un anestēziju saistītie riski
Protams, ka kastrācija, kā jebkura operācija ir saistīta ar zināmu risku, tomēr tā ir salīdzinoši vienkārša un ikdienišķa procedūra, kurai priekšrocību ir vairāk nekā trūkumu. Profesionāls veterinārārsts zinās, kāda deva kaķītim jādod un kā pareizi viņu aprūpēt, lai nekaitētu viņa veselībai.
Vai kastrētie kaķi pieņemas svarā?
Nē, dzīvnieki nekļūst resni dēļ kastrēšanas, lai gan pēc šīs procedūras nedaudz var palēlināties kaķa vielmaiņa. Tādēļ svarīgi, lai saimnieks sekotu līdzi nepieciešamajam barības daudzumam un nepārbarotu savu runci. Veikalos arī ir nopērkama īpaša barība sterilizētiem kaķiem. Ja nodrošināsi pareizu diētu, kaķis nekļūs resns.
Vai nemainīsies mana kaķa raksturs un uzvedība?
Esi drošs –
Runči pēc kastrācijas nezaudē savu raksturu vai inteliģenci, taču tie var kļūt nedaudz maigāki un mīlīgāki.
Kad ir labākais laiks kaķa kastrācijai?
Kaķēnam pieaugot, pamazām sāk izpausties viņa seksuālā uzvedība. Visefektīvāk, ja kastrācija tiek veikta jau pirms tas notiek. Parasti iesaka to darīt sākot no 6 mēnešu vecuma, pirms kaķis sācis klaiņot vai iesaistīties ielu kaujās. Ja kaķis šīs prasmes jau ir apguvis, tad pēc kastrēšanas šo uzvedību kontrolēt ir grūtāk, bet ne neiespējami.
Precīzs vecums, kurā jūsu mājdzīvnieks nobriest, būs atšķirīgs atkarībā no sugas un šķirnes, tāpēc ir svarīgi salīdzinoši agri runāt ar savu veterinārārstu.
Vai arī vecu runci var kastrēt?
Kastrēt kaķi nekad nav par vēlu, kaut arī vecumā dažas kastrācijas priekšrocības nebūs tik efektīvas kā jaunībā kastrētiem kaķiem.
Ķīmiskā kastrācija - alternatīva ķirurģiskai kastrācijai
Ir pieejama arī ‘ķīmiskā’ kastrācija, kas ietver perorālu vai injicējamu zāļu lietošanu, taču tai nav pastāvīgas ietekmes, kas seko pēc ķirurģiskas kastrācijas. Šādu zāļu lietošanu bieži pavada blakusparādības, un tāpēc šāda izvēle noteikti jāapspriež ar savu veterinārārstu.
Pieredzes stāsts par kaķa kastrāciju
Kāda kaķa īpašnieka pieredzes stāsts par grūto lēmumu - veikt vai neveikt kastrāciju:
Pieredze rāda, ka tomēr šis ir labs risinājums un, pats svarīgākais – draudzīgs dzīvniekam. Mēs par sava runcīša kastrēšanu šaubījāmies, neraugoties uz vetārstes ieteikumiem. Mūs brīdināja, ka kaķīša uzvedība ar laiku var kļūt ne tikai kaitinoša saimniekiem, bet bīstama pašam dzīvniekam. Un tā arī bija – kādu nakti mūsu draugs iesāka “dziedāt” pa naktīm.
Lai gan runčuku pastaigā ārā laidām tikai dienas laikā – reiz viņš atgriezās viss asiņains un smagi cietis. Nevarēja pat paēst pats saviem spēkiem. Izrādījās, ka kaķītis bija guvis smagu traumu. Atveseļošanās noritēja lēnu, bet veiksmīgi, tomēr visā šai periodā nepameta vainas apziņa, ka, iespējams, tas ir manas neizlēmības rezultāts. Ja kaķēns būtu laikus izkastrēts, viņam nebūtu vajadzības meklēt šādus piedzīvojumus, tādēļ tiklīdz runcis atlaba, devāmies veikt procedūru.
Patiesībā viss notika ļoti ātri, pēc dažām stundām atvests mājās, kaķis devās pusdienot, it kā nekas nebūtu noticis. Bet vēl pēc dažām dienām sāka rotaļāties un priecāties par pasauli, iet ārā un dzīvot savu kaķa dzīvi. Taču tagad viņš vairs naktīs nedzied, neklīst apkārt tik tālu un lielākoties pieskata tikai sava pagalma teritoriju.
Izlasi arī:
- Kad īsti sākas kaķu laiks?
- Kas jāzina katram suņa vai kaķa saimniekam
- Kas jāņem vērā, plānojot mājdzīvnieka iegādi?
- Ērces un blusas - kādas slimības mājdzīvniekam tās izraisa un kā pasargāt?
Runcis, Photo by Kat Nelson on Unsplash