Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kam jāpievērš uzmanība, pasūtot zobu protēzes?

Zobu protēzes var būt vajadzīgas ikvienam! Hokeja spēlētājiem, autoavārijās cietušiem, cilvēkiem ar ģenētiskiem traucējumiem un citos gadījumos var būt nepieciešama zobu protezēšana, tāpēc priekšstats, ka tas paredzēts tikai vecāka gadagājuma cilvēkiem, vairs neeksistē. Ja Tev vai kādam no tev pazīstamajiem zobu protēzes varētu būt nepieciešamas, iespējams, netrūkst neskaidru jautājumu par tām. Lai protēzes neliktu Tev vilties, ir jāpievērš uzmanība vairākām niansēm un jārod atbildes uz neskaidriem jautājumiem.

Zobu protēžu veidi

Zobu protēzes ir mākslīgi zobi un smaganas, lai aizstātu iztrūkstošos dabiskos zobus. Zobu protēzes var būt vai nu pilnas, kas aizstāj visus zobus augšējā vai apakšējā mutes dobuma daļā, vai daļējas, kas aizstāj tikai dažus iztrūkstošos zobus. Neatkarīgi no tā, kāda veida protēzes var būt nepieciešamas, tās tiek pielāgotas pacienta mutes dobumam un vizuāli pielāgotas mutē esošajiem zobiem.

Daļējas protēzes bieži lieto citu zobu aizstāšanas metožu vietā, kad apkārtējie dabiskie zobi nav pietiekami izturīgi, lai atbalstītu tādas struktūras kā zobu tilti vai ja trūkst vairāk nekā viens vai divi zobu. Daļējas protēzes tiek piestiprinātas pie smaganu līnijas daļas, uz kuras tās turas, un pie blakus esošajiem dabiskajiem zobiem, lai nenokristu no vietas. Tomēr protēzes nav pastāvīgi piestiprinātas, un tās jebkurā laikā var viegli izņemt tīrīšanai un gulēšanas laikā.

Pilnās protēzes aizstāj visus dabiskos zobus. Tās var ievietot augšējā vai apakšējā smaganu līnijā, un tiek noturētas vietā ar piesūkšanās un / vai speciālas līmes palīdzību. Tāpat kā daļējas protēzes, tās ir viegli izņemamas un kopjamas.

Pagaidu protēzes tiek izmantotas, kamēr tiek veidotas ilgstošai lietošanai paredzētās protēzes, kā arī kamēr dzīst mutes dobums, kas nepieciešamības gadījumā tiek gatavots patstāvīgo protēžu lietošanai.

No kā veidotas protēzes?

Agrāk mākslīgos zobus, kas veido protēzes, izgatavoja no porcelāna vai plastmasas, bet mūsdienīgākas protēzes parasti izgatavo no cietiem sveķiem. Ir zināms, ka materiāli, kas izmantoti zobu protēžu izgatavošanai, ir trauslāki nekā dabiskie zobi, un, nokrītot vai citādi nerūpējoties, tie var viegli saplaisāt vai pat saplīst. Arī šis materiāls nolietojas daudz ātrāk nekā dabiskie zobi, un tāpēc tas ir jāaizstāj ar jaunu protēžu komplektu apmēram reizi piecos gados.

Zobu protēžu nesošā struktūra, kas mākslīgos zobus notur vietā un atgādina dabisko smaganu līniju, bieži tiek izgatavota no līdzīgiem sveķiem, ko izmanto zobiem, vai no elastīgāka polimēra materiāla, kas cieši pieguļ dabiskās gumijas līnijai.

Kāpēc valkāt protēzes?

Zobu protēzes ne tikai uzlabo smaida izskatu, kuram ir vairāki trūkstoši zobi, bet arī saglabā mutes struktūru, veidojot balstu vaigiem un lūpām, kas parasti pat vizuāli iekrītas, ja zobi trūkst.

Zobu protēzes arī ļauj ēst košļājamo pārtiku, ļaujot uzturēt nemainīgu uzturu un nodrošinot pienācīgu ēšanas procesu.

Visbeidzot, zobu protēzes ir reāls risinājums, lai aizstātu zobus, kas izraisa nopietnas sāpes un mutes veselības problēmas, piemēram, zobus ar sapuvušām saknēm vai nopietniem bojājumiem. Piestiprinātas protēzes nozīmē, ka traucējošie zobi tiek aizstāti ar spēcīgu un skaistu alternatīvu.

Kam pievērst uzmanību, pasūtot zobu protēzes?

Zobu protēzes nedrīkst spiest, slidināties, berzt un visādi citādi traucēt mutes dobumam. Jā, tās sākotnēji var būt neierastas, bet noteikti jāziņo ārstam, ja pēc dažām dienām nav komfortabli ar tām sadzīvot! Pirms zobu protēžu pasūtīšanas jeb izveides, jābūt drošam, ka tās ir kvalitatīvu meistaru darinātas un tieši tev piemērotas. Noteikti pārrunā ar savu ārstu visus jautājumus, faktorus, nianses, kas Tev var šķist neskaidras.

Kā tīrīt zobu protēzes?

Neatkarīgi no tā, kāda veida protēzes tiek lietotas, tās ir rūpīgi jātīra katru dienu, tāpat kā parastos zobus. Kaut arī zobu protēzes veido mākslīgie zobi, uz tiem joprojām veidojas baktērijas, nogulsnes un zobakmens, kas var kaitēt esošajiem zobiem un smaganām.

Lai notīrītu zobu protēzes, tās jāizņem no mutes dobuma un jānoskalo ar tīru ūdeni. Pēc tam notīra ar zobu suku, izmantojot ziepjes vai protēžu tīrīšanas līdzekli. Neiesaka lietot citus tīrīšanas līdzekļus, parasto zobu pastu vai elektriskās zobu birstes, jo tās visas ir pārāk abrazīvas un var sabojāt, nolietot protēžu materiālus. Pēc tīrīšanas protēzes labi jānoskalo. Nedrīkst aizmirst arī par savu mutes dobuma tīrīšanu, pat, ja mutē nav neviena zoba! Arī smaganas ir pienācīgi jāiztīra!

Kā uzglabāt zobu protēzes?

Pirms gulēšanas vēlams zobu protēzes izņemt no mutes dobuma, lai tās nesabojātu, neizkustinātu un dotu smaganām kādu laiku atpūtai. Turklāt, ar zobu protēzēm ir bīstami gulēt arī dēļ tā, ka ir risks aizrīties! Zobu protēzes pilnībā iegremdē siltā, bet ne karstā ūdenī, lai tās neizžūtu un nedeformētos. Zobu protēžu mērcēšanas šķīdumu var izmantot tikai tad, ja zobu protēzēs nav metāla sastāvdaļu, jo šķīdums var sabojāt metālu. Ir arī tāda materiāla protēzes, kas nav jāievieto šķidrumā, kamēr netiek lietotas. Par tām noteikti Tev var pastāstīt Tavs zobārsts!

Vairāk neskaidru jautājumu?

Ja joprojām neesi pārliecināts, vai protēzes Tev ir piemērotas, vai ja ir citi jautājumi vai bažas, nākamajā regulārajā zobu pārbaudē konsultējieties ar savu zobārstu, lai apspriestu sev piemērotāko zobu aizstājēju veidu, kā arī rastu atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem.

Zobu protēzes, Photo by Hubi Farago from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas