Acis, acu plakstiņi, Photo by Remi Turcotte on Unsplash
Vai Tev kādreiz ir raustījies plakstiņš? Tad Tu noteikti zini, cik kaitinoši tas šķiet. Lūk, kāpēc vispār mēdz raustīties acu plakstiņi un kā to novērst!
Kāpēc raustās acu plakstiņi?
Acu plakstiņu raustīšanās ir nekontrolējamas plakstiņu spazmas. Lielākā daļa acu plaukstiņa raustīšanās ilgt no nepilnas minūtes līdz dažām minūtēm, bet dažreiz plakstiņu raustīšanās var saglabāties vairākas dienas vai pat ilgāk.
Kad plakstiņš raustās, var šķist, ka visi citi to redz. Taču lielākā daļa acu raustīšanās ir tik smalkas, ka citiem nav viegli pamanāmas. Medicīniskais termins acu plakstiņu raustīšanai ir miokimija.
Acu plakstiņa raustīšanās cēloņi ir:
- Stress
- Nogurums
- Acu piepūle
- Kofeīns
- Alkohols
- Sausas acis
- Uztura problēmas
- Alerģijas
Kā var pārtraukt acu plakstiņu raustīšanos?
Lai apturētu plakstiņu raustīšanos, noskaidro iespējamos iemeslus. Dažkārt nelielas izmaiņas diētā un dzīvesveidā var ievērojami samazināt plakstiņu raustīšanās risku vai palīdzēt šai problēmai pazust. Atkarībā no plakstiņa raustīšanās cēloņa, iespējami dažādi problēmas novēršanas risinājumi:
Stress
Stress, iespējams, ir visizplatītākais acu raustīšanās cēlonis. Joga, elpošanas vingrinājumi, laika pavadīšana ar draugiem vai mājdzīvniekiem un vairāk laika iekļaušana grafikā ir veidi, kā samazināt stresu, kas var izraisīt plakstiņu raustīšanos.
Nogurums
Miega trūkums stresa vai kāda cita iemesla dēļ var izraisīt plakstiņu raustīšanos. Var palīdzēt konsekvents miega grafiks.
Acu nogurums
Acu nogurums — īpaši no pārmērīgas datoru, planšetdatoru un viedtālruņu lietošanas — arī ir izplatīts plakstiņu raustīšanās cēlonis. Izmantojot digitālās ierīces, ievēro “20-20-20 noteikumu”: ik pēc 20 minūtēm pavērs skatienu no ekrāna un ļauj acīm koncentrēties uz tālu objektu 20 sekundes vai ilgāk. Tas samazina nogurumu, kas var izraisīt acu plakstiņu raustīšanos. Var arī apvaicāties savam acu ārstam par datora brillēm, lai mazinātu digitālo acu noslogojumu.
Kofeīns
Pārāk daudz kofeīna var izraisīt acu plakstiņu raustīšanos. Mēģini nedēļu vai divas samazināt kafijas, tējas un bezalkoholisko dzērienu patēriņu vai pārej uz bezkofeīna variantiem un pārbaudi, vai acu plakstiņu raustīšanās pazūd.
Alkohols
Ja pēc alkoholisko dzērienu dzeršanas jūti plakstiņa raustīšanās sajūtu, paņem pārtraukumu no alkohola lietošanas.
Sausas acis
Daudzi pieaugušie saskaras ar acu sausumu, īpaši pēc 50 gadu vecuma. Sausas acis ir ļoti izplatītas arī cilvēkiem, kuri lieto datorus, lieto noteiktus medikamentus, lieto kontaktlēcas un lieto kofeīnu un/vai alkoholu.
Ja rodas plakstiņa raustīšanās un acis ir smilšainas vai sausas, konsultējies ar acu ārstu, lai pārbaudītu, vai Tev nav sausās acs sindroms. Mitruma atjaunošana acs virsmā var apturēt plakstiņu raustīšanos un samazināt raustīšanās risku nākotnē.
Uztura problēmas
Noteiktu uztura elementu, piemēram, magnija, trūkums var izraisīt plakstiņu spazmas. Ja uztraucies, ka uzturs var nesagādāt visas veselīgai redzei nepieciešamās uzturvielas, pirms bezrecepšu uztura bagātinātāju iegādes apspried to ar savu acu ārstu.
Alerģijas
Cilvēkiem ar acu alerģijām var būt nieze, pietūkums un asarošana. Alerģijas simptomu dēļ berzējot acis, plakstiņu audos un asaru plēvē izdalās histamīns, kas var izraisīt acu plakstiņu raustīšanos.
Dažreiz bezrecepšu acu pilieni, kas izstrādāti, lai mazinātu alerģijas simptomus, var būt noderīgi, bet antihistamīna līdzekļi šajos pilienos var izraisīt acu sausumu.
Ja rodas alerģijas simptomi un acu raustīšanās, vislabāk ir konsultēties ar savu ģimenes vai acu ārstu.
Kad vērsties pie acu ārsta?
Nekavējoties sazinies ar acu ārstu, ja novēro nepārtrauktu acu plakstiņu raustīšanos, pēkšņas izmaiņas izskatā vai daļā sejas kustību, vai ja abi plakstiņi saspiežas tik cieši, ka nav iespējams atvērt acis. Tās var būt nopietna stāvokļa pazīmes. Ja acu plakstiņa raustīšanās nepāriet, tas var liecināt par nopietnu neiroloģisku stāvokli, kas ietekmē plakstiņus.
Lasi arī:
- Sejas augšējās 1/3 jeb uzacu un plakstiņu korekcija
- Kāpēc visu laiku nāk miegs? Miega traucējumu simptomi.
- Bieži asarojošas acis – medikamenti vai tomēr operācija?
- Kāpēc parādās drebuļi?
- Kāpēc zied nagi?
- Kāpēc drūp zobi?
- Kāpēc krakšķ kauli?
- Kāpēc rodas krampji pēdās un kāju pirkstos?
Acis, acu plakstiņi, Photo by Remi Turcotte on Unsplash