Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc krakšķ kauli?

Krakšķoši ceļi, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Krakšķoši ceļi, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Mēs visi esam pieredzējuši, ka, izstaipoties, dzirdam skaļu krakšķi. Kādam citam, savukārt, krakšķ ceļi pietupoties. Vēl kādam krakšķi mēdz būt pat mugurā un gurnos. Kāpēc krakšķ kauli, kas notiek mūsu locītavās, un vai tā ir slikta zīme?

Krakšķis slēpjas locītavās

Troksnis, ko dzirdam, kad mūsu locītavas tiek izstieptas, visticamāk, ir saistīts ar cīpslas kustību pāri kaulam. Cīpslas piestiprina muskuļus kauliem un ir mazliet kā elastīgas lentes, kas stiepjas pār locītavām. Tiek uzskatīts, ka cīpslas var radīt karkšķošo troksni, kad tās ātri pārvietojas pa locītavu.

Kad locītava kurtās, cīpslas stāvoklis mainās attiecībā pret locītavu. Dažreiz cīpsla nedaudz mainīs savu stāvokli, izraisot tai raksturīgo skaņu, kad tā atgriežas normālā vietā. Šis troksnis ir diezgan normāls neatkarīgi no tā, vai tas ir skaļš vai kluss, vai tas notiek bieži vai nē.

Jāpievērš uzmanību, ja krakšķi ir sāpoši

Hroniska locītavu skrimšļa deģenerācija, kas pazīstama kā osteoartrīts, izraisa locītavas stīvumu un samazinātu mobilitāti. Kad šis skrimslis ir bojāts, kaulu virsmas kustības laikā berzējas viena pret otru, izraisot sāpes.

Artrīta rašanos veicina daudzi faktori, un cilvēki piedzīvo locītavu sāpes daudzu iespējamo iemeslu dēļ, tostarp ģenētikas, vecuma, svara un iepriekšējo ievainojumu dēļ.

Ir identificēti vairāki osteoartrīta cēloņi, bet, ciktāl jautājums ir par cēloņsakarību starp locītavu krakšķēšanu un osteoartrītu, šķiet, ka nav pārliecinošu pierādījumu. Viens gan ir noteikti ņemams vērā ieteikums – ja ir bijušas sāpes vai pietūkums locītavā, kad tā krakšķ, tas ir jānovērtē ārstam, jo ​​var būt locītavu struktūras novirzes, piemēram, vaļīgi skrimšļi vai saišu traumas. Ja locītava it kā “iestrēgst”, kad notiek krakšķis, arī tas var liecināt par pamatproblēmu, un arī tā ir jānovērtē ārstam.

Vai locītavu locītavu krakšķēšana ir kaitīga?

Tev ir paradums mērķtiecīgi krakšķināt savus pirkstus? Vai Tu noteiktu tādēļ saslimsi ar artrītu, kā to mēdza teikt vecāki Tavā bērnībā? Jau ilgu laiku tika uzskatīts, ka locītavu krakšķināšana palielinās artrīta attīstības iespējamību vēlākā dzīvē. Lai gan šī ideja ir saglabājusies vairākās paaudzēs, tikai pēdējās desmitgadēs ir zinātniski aplūkots jautājums par locītavu krakšķināšanas sekām. Un dažādu pētījumu rezultātā ir secināts, ka locītavu krakšķināšana nerada nekādu kaitējumu, un tai nav arī acīmredzama labuma. Ja tīšām krakšķini pirkstu locītavas , šķiet, ka locītavu krakšķēšanas galvenās sekas ir to kaitinošā ietekme uz novērotāju.

Lasi arī:

Kāpēc paliek dzelteni zobi, pat cītīgi tos tīrot?

Zili kājas nagi: Ko tas nozīmē?

Kādos gadījumos zobu implanti mēdz šūpoties?

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...