Pārstrādājusies, Photo by Ron Lach from Pexels
Latvieši vienmēr ir bijuši zināmi kā strādīga tauta. Bet latvieši mēdz pārstrādāties, noskaidrojies tūroperatora “Novatours” veiktajā pētījumā. Un, lūk, kāpēc tā notiek!
Latviešiem ir nosliece uz darbaholismu
Latvieši ir čakla un strādīga tauta, kas iemūžināts jau senos tautas teicienos, dziesmās un stāstos. “Lai darbs būtu produktīvs un kvalitatīvs, ļoti svarīgi ir iemācīties pareizi atpūsties. Daudziem brīvdienu atlikšanas iemesls ir pārāk lielā darba slodze, taču ir svarīgi izšķirt - vai paaugstināta darba slodze ir noteiktu brīdi, vai tā ir pastāvīgi. Ja tas ir ilgstošs process, ir ļoti viegli nonākt apburtajā lokā, kad gribas pēc iespējas vairāk paveikt ātri un efektīvi, bet iekšējo resursu tam nav. Efektivitātes un kvalitātes vietā rodas nogurums, palēninās temps, palielinās kļūdu iespējamība un pārņem apātija, cinisms, atsvešinātība," stāsta psiholoģe Ugne Juodīte (Ugne Juodyte).
Viņasprāt, dodoties atvaļinājumā, tas jādara uz visiem 100 procentiem, izslēdzot no sava visu atvaļinājuma visu traucējošo - sākot, piemēram, no dzīvesvietas remonta līdz darba e-pasta pārbaudīšanai. "Pētījuma rezultāti atklāja, ka pat 56% aptaujāto atvaļinājuma laikā turpina strādāt, bet 70% - regulāri pārbauda e-pastus vai koordinē darbus. Tas signalizē tikai vienu - cilvēks atpūšas nepilnvērtīgi," norāda U.Juodīte.
Lielai daļai ir nosliece uz darbaholismu. Tas nozīmē ne tikai ilgas stundas un lielu enerģijas veltīšanu darbam, bet arī zināmu atkarību no darba aktivitātēm. "Kad iestrēgstam tādā ilgtermiņa darba ritmā, baudu neizjūtam. Cilvēks gluži pretēji jūt iekšēju spiedienu, trauksmi, kas neļauj kvalitatīvi atpūsties. Ļoti bieži cilvēki, kas pārstrādājas, piedzīvo negatīvas sekas veselībā, darba un attiecību kvalitātē," stāsta U. Juodīte un piebilst, ka šāds pastāvīgs noguruma stāvoklis neko labu nesola. "Katram vajadzētu padomāt par to, kad pēdējo reizi atvaļinājums tika izmantots pilnvērtīgi, jo tas palīdz ne tikai kvalitatīvi atpūsties, bet arī būt labākiem darbiniekiem un veselīgākiem cilvēkiem."
Lasi arī:
- Olgas Rajeckas mamma dziedāšanu nav uzskatījusi par kārtīgu darbu
- Kā darba attiecību pārtraukšana ietekmē nākotnes pensiju?
- Aivis Ceriņš: Katram darbam ir sava garoziņa
- Kā atstāt labu iespaidu uz potenciālo darba devēju tikai 6 sekundēs?
Pārstrādājusies, Photo by Ron Lach from Pexels