Pastāv uzskats, ka piedzimstot visiem bērniem ir pelēka vai zila acu krāsa, tomēr tas ir maldīgs. Liela daļa bērni jau piedzimst ar tumšu acu krāsu, un, lai arī noturīgo aci toni iegūstam līdz 3 gadu vecumam, acs varavīksnene dzīves laikā var mainīt krāsu dažādu faktoru dēļ.
Kas nosaka acu krāsu?
Acu krāsu un toni nosaka melanīna piegments, kas atrodas varavīksnenes šūnās. Melanīns nosaka arī acs toņa intensitāti, absorbē daļu gaismas radācijas. Jo tumšāks acu tonis, jo tas satur vairāk melanīnu un efektīvāk aizsargā acis no spēcīgās saules staru ietekmes.
Kāpēc mainās acu krāsa?
- Pirmo reizi vairumam cilvēku acu varavīksnes krāsa mainās jau līdz 6 – 9 mēnešu, pat līdz 3 gadu vecumam. Tajā vecumā acu krāsa nomainās uz tādu, kāda dominē vecāku genofondā, ja bērniņš jau nav piedzimis ar tādu acu krāsu, piemēram, gadījumos, kad vienam no vecākiem ir, piemēram, zila vai zaļu acu krāsa, bet otram brūna acu krāsa – bērns var piedzimt ar gaišu acu krāsu, bet vēlāk dominanci pār zilo vai zaļu acu krāsu gūst brūnais krāsu tonis. Teši šajā vecumā tas notiek tādēļ, ka zīdaiņi piedzimst ar samazinātu melanīna daudzumu un, bet vidēji 6 - 9 mēnešu vecumā tas sasniedz maksimumu.
- Tomēr pastāv izņēmumi, kad acu krāsa var mainīties vēlākā vecuma posmā, piemēram, apkārtējās vides ietekmē.
- Pieaugušā vecumā acu krāsu izmaiņas var izraisīt krasas izmaiņas ieradumos gan kā ārēji, gan kā iekšēji cēloņi. Visbiežāk acs krāsas izmaiņas pieaugušiem ir saistītas ar centrālās nervu sistēmas vai hormonālā fona traucējumiem.
- Acu krāsa var mainīties arī, manoties laikapstākļiem vai gaismas līmenim. Gaisa temperatūras un atmosfēras spiediena izmaiņas var ietekmēt arī redzes orgānu krāsu.
- Dažas spēcīgas emocijas, piemēram, stress, skumjas, dusmas vai prieks, arī var izraisīt varavīksnenes toņa pārmaiņas. Pastāv uzskats, ka raudāšanas laikā acs nokrāsa kļūst vēl piesātinātāka nekā mierīgā stāvoklī - acīs esošais proteīns, pateicoties asarām, iegūstot spēcīgu hidratāciju, kļūstot intensīvākam.
- Arī uz vecumu acu varavīksnene var izbalēt, jo zaudē melanīnu, līdz ar to acs tonis mainās.
- Tiek uzskatīts, ka acu krāsa var mainīties hormonālo izmaiņu dēļ organismā. Ja novēro paralēli acu krāsas izmaiņām arī citas izmaiņas ķermenī vai pašsajūtā, ir vērts apmeklēt ārstu.
Acs krāsas izmaiņas ir absolūti dabiska un normāla parādība, ja vien tonis mainījies vienmērīgi. Citos gadījumos ieteicams konsultēties ar oftalmologu.
Lasi arī:
Bieži asarojošas acis – medikamenti vai tomēr operācija?
Vai acis ir dvēseles spogulis?
Acs, foto - Pixabay