Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc vīriešu uzacis ar gadiem kļūst biezākas?

Uzacis, Image by Damiano Macaluso from Pixabay

Uzacis, Image by Damiano Macaluso from Pixabay

Šķiet, ka dažu vecāku vīriešu milzīgās uzacis, biezais ausu apmatojums un pamatīgās deguna šķipsnas nepārstāj augt. Lai gan daudziem vīriešiem izkrīt mati uz galvas, citiem uzacu, ausu un deguna mati var izskatīties tā, it kā tie būtu iemērkti maģiskā augšanas eliksīrā. Turpretim sieviešu mati, tostarp uzacis, novecojot mēdz samazināties. Tātad, kāpēc vīriešu dažādie sejas mati vecumdienās bieži kļūst kuplāki, bet sievietēm nē?

Kas atšķirīgs starp vīriešu un sieviešu matiem?

Vecāku vīriešu matainumu ietekmē augsts hormonu līmenis, proti, testosterons, līdz pat sirmam vecumam. Šiem hormoniem laika gaitā ir lielāka ietekme uz matu folikulām. Tikmēr hormona estrogēnam, kas palielina matu augšanu un diametru, ir tendence samazināties sievietēm pēc menopauzes.

Tomēr, kur mati aug, cik ātri tie aug, kā arī to tekstūra un krāsa galvenokārt ir balstīta uz ģenētiku, vecumu, uzturu, veselību un dzimumu. Bet, cilvēkiem novecojot, hormoni un dažādas reakcijas uz hormoniem ir galvenais iemesls atšķirībām starp vīriešiem un sievietēm attiecībā uz matiem.

Kā aug uzacu matiņi?

Visi ķermeņa mati aug no matu folikulām. Šo folikulu dzīves cikliem ir trīs fāzes: augšanas fāze (anagēns), divu nedēļu pārejas fāze (katagēns) un mēnešus ilgā neaktīvā fāze (telogēns). Pēc tam, kad matu folikulas kļūst neaktīvas, mati galu galā izkrīt - to dažreiz sauc par eksogēnu fāzi. Pēc tam process sākas no anagēna fāzes.

Mati dažādās ķermeņa daļās aug atšķirīgi, jo atšķiras šo fāžu garums. Galvas matiem ir visilgākā anagēna fāze, kas parasti ilgst no diviem līdz septiņiem gadiem. Tomēr uzacu matiņi un citas apmatojuma vietas ir ļoti atšķirīgas. Jo īsāka ir mata folikulu anagēnā fāze, jo īsāki ir šīs ķermeņa daļas matiņi, kad tie paliek neaktīvi. Uzacīm ir ļoti īsa anagēna fāze, kas ilgst aptuveni 30 dienas - tas arī viss. Šim īsajam augšanas periodam seko pagarināta atpūtas fāze, kas izskaidro, kāpēc uzacu matiņi parasti ir tikai aptuveni 1 centimetru gari jeb, precīzāk sakot, īsi. Ja anagēna fāze būtu garāka, cilvēkiem pie friziera būtu jāizmanto šķēres, lai ļoti bieži apgrieztu arī uzacis, kas ir normāla kopšanas prasība dažiem vīriešiem kļūstot arvien vecākiem.

Hormonu loma matu augšanā

Dažādu fāžu garumus ietekmē organismā cirkulējošie hormoni. Matu ciklu, kā arī matu folikulu struktūru ļoti ietekmē dažādi hormoni. Jo īpaši vīriešiem bieži ir augsts androgēnu, īpaši testosterona, līmenis, savukārt sievietēm parasti ir zemāks androgēnu līmenis. Šie androgēni ir iemesls, kāpēc vīriešu mati aug ātrāk. Pubertātes laikā šie androgēni ir atbildīgi par matu augšanu tādās vietās kā seja, rokas un mugura, un iedarbojas uz dzimumam specifiskām ķermeņa daļām, piemēram, kaunuma, krūšu, sejas un padušu zonām. Pavisam īsi sakot – hormoni – androgēni darbojas kā stimuli matu augšanai.

Vīriešiem novecojot, daži matu folikuli laika gaitā kļūst jutīgāki pret šiem hormoniem. Tā kā folikuli kļūst jutīgāki pret androgēniem, hormoni tos ilgāk notur anagēnā fāzē, kā rezultātā ar vecumu palielinās matu augšana tādās vietās kā uzacis, deguns un ausis.

Interesanti un nedaudz noslēpumaini, ka galvas ādas matu folikulas atšķirīgi reaģē uz testosteronu, faktiski saīsinot to augšanas ciklu, kad testosterona līmenis palielinās. Tāpēc dažiem gados vecākiem vīriešiem ir uzacis, gari deguna matiņi un pušķaini ausu mati, bet galva ir noplukusi.

Sievietēm novecojot, menopauzes laikā estrogēna līmenis pazeminās. Tiek uzskatīts, ka zemāks estrogēna līmenis un citas hormonālās izmaiņas un faktori vecāka gadagājuma cilvēkiem izraisa plānākus, mazāk blīvus matus. Kamēr vīrieši turpina ražot androgēnus līdz 70 gadu vecumam, sieviešu hormoni izsīkst līdz ar menopauzi ap 50 gadu vecumu.

Lasi arī:

Psihoterapeits skaidro, kādi ir mūsdienu vīrieša lielākie izaicinājumi

Sievietes intīmā veselība dažādos vecuma posmos - speciālistu padomi

Menopauzes simptomi – kādas izmaiņas ķermenī liecina par tās iestāšanos

Uzacis, Image by Damiano Macaluso from Pixabay

Uzacis, Image by Damiano Macaluso from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas