Klanīšanās pret stiklu sabiedriskajā transportā, iesnaušanās prezentācijas laikā, smagie plakstiņi krīt ciet nepārtraukti - pat braucot pie stūres nākas sevi piespiest ar varu noturēt acis vaļā. Esi to piedzīvojis? Pārmērīga miegainība var izraisīt nopietnas sekas, bet cēlonis visticamākais ir fakts, ka Tu kaut kādu mistisku iemeslu dēļ nesaņem kvalitatīvu miegu. Kas ir miegainības iemesli un kādi simptomi norāda uz iespējamajiem miega traucējumiem?
Kas izraisa miegainību?
Miega problēmas rodas no vairākiem cēloņiem: laika zonu maiņa ceļojumu laikā, pārslodze vai rotējošās maiņas, kas ir pretrunā ar ķermeņa dabisko miega ritmu, vai arī ietaupīšana uz miega rēķina ar nolūku maksimāli izmantot visas diennakts stundas dažādām aktivitātēm, piemēram – ballītēm, televizoram vai visu nepabeigto lietu padarīšanai. Daudziem pēc tam rodas pārmērīga miegainība dienas laikā, kā arī problēmas iemigt tad, kad tas nepieciešams.
Tāpat sekas ir nespēja saglabāt modrību garīgo aktivitāšu laikā, braukšanas laikā, mācībās vai darbā. Daži to risina, dzerot kafiju vai izmēģinot dažādus stimulantus. Citi nonāk apburtajā lokā – pārmērīgi patērē kofeīnu un tā rezultātā vēlāk nevar kvalitatīvi izgulēties, pamostas jau noguruši un sākas viss no gala.
Par to, cik stundas miega diennaktī nepieciešamas cilvēkiem dažādā vecumā, esam rakstījuši jau iepriekš, bet lielākoties pieaugušajiem tās ir 7-8h naktsmiega, lai pienācīgi atpūstos. Miega problēmas ietekmē mūsu veselību un var izraisīt sirds slimības, insultu, diabētu, svara pieaugumu, demenci un hipertensiju.
Taču dažkārt ir tā, ka gulēšanai it kā velti pietiekami laika, tomēr visu laiku jūties miegains – tas var nozīmēt, ka Tev ir miega traucējumi. Tie izjauc spēju aizmigt, kā arī miega laikā var izraisīt neadekvātu uzvedību, piemēram, staigāšanu pusmiegā vai pat nekontrolētas miega lēkmes, kurās cilvēki dienas laikā pēkšņi nekontrolēti iemieg.
Arī miega kabinetos viens no pirmajiem jautājumiem ,ko ārsti pacientam uzdod ir – Vai tiek saņemts pietiekami daudz miega, un pamatā izrādās, ka cilvēkam daļēji trūkst miega, tas ir nekvalitatīvs un ar pārtraukumiem vai pat hronisks bezmiegs. Taču, ja tā nav nepietiekama miega daudzuma vaina, tad, iespējams, runa ir par miega traucējumiem.
Pievērs uzmanību miega traucējumu simptomiem
Miega speciālisti iesaka konsultēties ar ārstu, ja rodas kāda no šīm miega traucējumu pazīmēm:
- Regulāras grūtības iemigt ilgāk nekā 30 minūšu laikā
- Regulāri pamostoties naktī vairākas reizes un pēc tam ir grūtības no jauna aizmigt
- Bieža miegainība dienas laikā, biežas miega sajūtas vai aizmigšana netīšām vai nepiemērotā laikā dienas laikā
- Skaļa krākšana, kunkstēšana un rīstīšanās miega laikā - problēmas, par kurām parasti paziņo jūsu dzīvesbiedrs vai partneris
- Tirpšanas sajūta kājās vai rokās, it īpaši aizmigšanas laikā
- Kājas vai rokas bieži miega laikā saraujas, par ko bieži ziņo jūsu dzīvesbiedrs vai partneris
- Pamosties ar galvassāpēm
- Spilgtas, sapņiem līdzīgas vīzijas aizmiegot vai pamostoties
- Neparasta uzvedība miega laikā, piemēram, staigāšana miega laikā
- Sajūta, ka nespēj pārvietot savu ķermeni, kad pirmo reizi pamosties
Daudzos veselības centros ir miega traucējumu diagnostika un ārstēšana. Tādēļ, ja augstāk minētajos simptomos sevi atpazini, vērsies pie speciālista! Atceries, ka kvalitatīvs miegs ietekmē gan tavu izskatu, gan veselību, gan darbaspējas, fizisko un emocionālo labsajūtu.
Tev varētu interesēt arī:
- Kā briļļu lēcas var novērst miega traucējumus un sakārtot bioloģisko pulksteni?
- Lūk, kas notiek, ja miegam atvēli pārāk maz laika!
- Nespēj izgulēties? Varbūt pie vainas matracis?
- Fitoterapija pret bezmiegu
- Vai zināji, ka liela daļa cilvēku riskē ar veselību spilvena dēļ?
Noguris vīrietis, miegainība, cilvēkam nāk miegs. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels