Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc zied nagi?

Nagi, Photo by Franco Antonio Giovanella on Unsplash

Nagi, Photo by Franco Antonio Giovanella on Unsplash

Esi redzējusi baltus plankumus uz nagiem? To sauc par “nagu ziedēšanu”. Tāpat kā mati un āda, arī nagi laika gaitā mainās. Interesants fakts: Nagi sastāv no proteīna, kas pazīstams kā alfa-keratīns, kas darbojas kā polimērs, lai nodrošinātu zemādas aizsargkārtu. Izklausās sarežģīti, vai ne? Tāpat kā mati, kas satur to pašu proteīnu, nagi var kalpot kā vispārējās veselības apliecinājums, kas nozīmē, ka ir svarīgi par tiem rūpēties un sekot līdzi galvenajām izmaiņām. Ja nagi zied, tā var būt zīme, ka ir jāsamazina temps, jāpapildina uzturvielas vai jāatpūšas no greznajiem gēla manikīriem. Bet no kurienes tieši tie rodas — un kurā brīdī vajadzētu apmeklēt medicīnas speciālistu?

Kas ir baltie plankumi uz nagiem?

Baltos plankumus (medicīnā to dēvē par punktveida leikonihiju) nosaka nagu plāksnes keratīna nogulsnes. Leikonihija var izpausties arī kā baltas līnijas pāri nagam (šķērsvirziena vai svītru leikonihija) vai uz leju (gareniskā leikonihija).

Kas izraisa nagu ziedēšanu?

Pretēji izplatītajam viedoklim, iespējams, tas nav kalcija deficīts. Balti plankumi uz nagiem parasti liecina par nagu pamatnes bojājumu, kas saistīts ar sausumu vai traumu. Cilvēkiem, kuri grauž nagus, ir tendence uz šiem baltajiem nagu plankumiem. Tāpat arī tiem, kuri bieži veic gēla manikīru, kas bojā nagu pamatnes. Ļoti reti tas būs dažu minerālvielu, piemēram, cinka un kalcija, deficīts.

Dažreiz nagu ziedēšanu var izraisīt iedzimtība, savukārt citreiz var norādīt uz sēnīšu infekciju vai alerģisku reakciju no akrila vai gēla manikīra sastāvdaļām. Pēdējais, iespējams, izskatīsies kā izkaisīti balti plankumi, savukārt traumai jābūt vienai koncentrētai vietai.

Un, lai gan tas ir maz ticams, nagu ziedēšana var liecināt arī par nopietnākiem veselības stāvokļiem, piemēram, sirds slimībām, nieru mazspēju vai pneimoniju. Ja ir aizdomas, ka tas tā ir, nekavējoties konsultējies ar savu ārstu.

Kā novērst nagu ziedēšanu?

Lai nagi būtu tīri, un neziedētu, tos ieteikts uzturēt mitrinātus (kutikulas eļļa dara brīnumus), izvairīties no košanas un cita veida kaitīgām mehāniskām darbībām, kā arī ieturēt pārtraukumu starp manikīriem, īpaši tiem, kas ietver skrāpēšanu, gēlu un akrilu.

Kā atbrīvoties no baltiem plankumiem uz nagiem?

Ja radusies trauma, parasti būs jāļauj nagiem izaugt jeb ataugt. Ja tā ir alerģiska reakcija, izvairies no alergēna. Ja uzskati, ka tā varētu būt sēnīte (tādā gadījumā var arī pamanīt nagu sabiezēšanu), noteikti jāapmeklē dermatologu, lai saņemtu pienācīgu ārstēšanu.

Tāpat vienmēr ir ieteicams ēst pārtiku, kas ir bagāta ar vitamīniem, minerālvielām un neaizstājamām taukskābēm, lai uzlabotu nagu veselību kopumā. Tas ietver lasi, olas, liesu gaļu un zaļumus.

Kad jāmeklē medicīniskā palīdzība?

Ja nagu ziedēšana Tev ir reta parādība un ir saistīta ar nagu traumu, nav nepieciešams apmeklēt ārstu, ja vien nags nav būtiski traumēts. Tomēr, ja cēlonis nav zināms un baltie plankumi kļūst arvien vairāk, ieteicams apmeklēt dermatologu, kurš var palīdzēt novērtēt, vai tas varētu būt ģenētiska vai cita stāvokļa, slimību rezultāts, un pielāgot personalizētu ārstēšanas plānu.

Lasi arī:

Zili kājas nagi: Ko tas nozīmē?

Kā stiprināt nagus pēc gēla manikīra?

Kā panākt, lai nagi aug ātrāk?

Atpūtini nagus no manikīra – pabaro un stiprini tos!

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...