Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Karstais tvaiks mājas tīrīšanā pret baktērijām, putekļu ērcītēm un pelējumu

Putekļu ērcītes palagos (Image by JayMantri from Pixabay)

Putekļu ērcītes palagos (Image by JayMantri from Pixabay)

Klāt ilgi gaidītais pavasaris! Diemžēl daudzi to sagaida ar tekošu degunu, asarojošām acīm un biežu šķaudīšanu, ko rada kāds no alergēniem - baktērijas, putekļu ērcītes un pelējums. Alerģiju izārstēt pavisam parasti nav iespējams, taču, kā ar karstā ūdens tvaiku iespējams mazināt alerģiju radītos simptomus.

Kam palīdz karstā ūdens tvaiks?

Karstā ūdens tvaiks ir mūsu sabiedrotais gan ikdienas sadzīvē, gan skaistumkopšanā un veselībā. Tas palīdz iznīcināt baktērijas un mikrobus, kas ir atrodams uz neskaitāmām virsmām, tādējādi mazinot alerģiju izraisītājus. Turklāt tas palīdz skaistumkopšanas rituālā - sejas ādās poru atvēršanai, kā arī veselības uzlabošanai, piemēram, elpceļu saslimšanu mazināšanai. Savukārt, ja veļasmašīnā iebūvēta karstā tvaika funkcija - tā samazina apģērba krunciņas, atsvaidzina un dziļi attīra audumu šķiedras, iznīcina baktērijas, kā arī padara veļu vēl tīrāku un patīkamāku lietošanai.

Baktērijas - kā ar tām cīnīties?

Lai arī laikā, kad pārsvarā strādājam un mācāmies attālināti publiskās vietas apmeklējam mazāk, tāpat no pieskaršanās dažādām virsmām lielveikalā, sēdekļiem sabiedriskajā transportā - mūsu apģērbs saskaras ar vairākām baktērijām un mikrobiem, ko pēcāk pārnesam mājās un līdz ar to neesam pasargāti no to kaitīgās ietekmes. Par to īpašu iznīcināšanu nepieciešams padomāt arī tad, kad uz ādas ir kādas brūces, ievainojumi vai arī ādas slimības, kā dēļ tā pastāvīgi plaisā, iekaist un nepilda pienācīgā veidā tās aizsargfunkcijas.

Kā cīnīties? Lai iznīcinātu uz apģērbā esošās baktērijas, to ieteicams mazgāt augstā temperatūrā - virs 60°C. Ņemot vērā to, ka vairums apģērbu šādā temperatūrā mazgāt nedrīkst, lieliski noder veļas mašīnas ar iebūvētu karstā tvaika funkciju, kā arī papildu tam apģērbu būtu ieteicams likt veļas žāvētājā. Ja tomēr veļas žāvētāja nav, kad drēbes izžuvušas, tās ieteicams izgludināt no iekšpuses ar karstu gludekli, tādējādi iznīcinot baktērijas un mikrobus.

Mājas putekļu ērcītes - kā ar tām cīnīties?

Apmēram 10% alerģisko pacientu alerģiju izraisa tieši putekļu ērcīte. Tās radītās alerģiskās izpausmes visbiežāk novēro agrā pavasarī vai rudens sākumā. Putekļu ērcītes ir sīki zirnekļveidīgi organismi, ko ar neapbruņotu aci nevar saskatīt. Tās izvairās no gaismas, tāpēc slēpjas matraču, spilvenu, segu, mīksto mēbeļu, paklāju, drēbju un gultas veļas audumu šķiedrās, mīkstajās rotaļlietās, autosēdekļos. Viskomfortablākie apstākļi putekļu ērcītēm ir silta un mitra vide. Mājas putekļu ērcītes barojas no cilvēka atmirušajām epidermas šūnām, savukārt šķidrumu tās iegūst, absorbējot mitrumu no apkārtējās vides. Katru nakti ar šīm radībām mēs pavadām kopā vairākas stundas, tāpēc alerģijas simptomi pastiprinās, atrodoties vietās, kur ir vairāk ērcīšu.

Kā cīnīties? Ik dienu veiciet dzīvokļa mitro uzkopšanu. Slaukiet telpas un mēbeles ar mitru drānu, vislabāk - mikrošķiedras. Izvairieties no mīkstiem grīdu klājumiem vai paklājiem, aizstājiet tos ar linoleja, lamināta, flīžu vai koka grīdu. Savukārt mīkstās rotaļlietas, grāmatas, avīzes turiet slēgtos skapjos, atvilktnēs. Gultas veļu nepieciešams mazgāt karstā ūdenī (virs 60°C), kārtīgi to izžāvējot veļas žāvētājā. Šādos gadījumos lieliski noder veļas mašīnas ar iebūvētu tvaika funkciju, kuros iestrādāta Allergy Care mazgāšanas programma, kas likvidē 99,9% dzīvo putekļu ērcītes un citus alergēnus.

Pelējuma sēnīte - kā ar to cīnīties?

Pelējuma sēnītes ir mikroorganismi, kas apbrīnojami ātri izplatās ar sporu palīdzību. Tās sastopamas it visur - gan iekštelpās, gan ārā, neatkarīgi no gadalaika. Dabā pelējuma sēnītes mēdz būt trūdošu lapu kaudzēs, kompostā, malkas grēdās, purvainās, mitrās vietās. Sporas vislabāk aug un izplatās, ja ir pietiekams mitrums un bieži mainās laika apstākļi. Pelējuma sēnītes iekštelpās visvairāk sastopamas mitros pagrabos, slikti vēdinātās telpās. Dzīvokļos un mājās tās mēdz būt pie mitrām sienām, īpaši, ja tās atrodas ziemeļu pusē un ziemas laikā atdziest straujāk. Bieži pelējums mēdz būt aiz tapetēm, aiz koka apdares, skapjiem, uz flīzētām virsmām, arī polsterētās mēbelēs, matračos, paklājos, grāmatās, apģērbā, puķupodos, gaisa kondicionieros.

Kā cīnīties? Svarīgi apskatīt, vai jūsu mājās, birojā nav pelēku, melnu vai dzeltenu plankumu uz sienām un, vai nav mitruma smakas. Pelējums iekštelpās ir kaitīgs cilvēka veselībai, jo izraisa gan alerģiskās reakcijas, gan toksiskas reakcijas, gan arī var provocēt elpceļu infekcijas. Visā pamatā ir arī kvalitatīva telpu siltumizolācija - lai arī termiskā komforta zona katram cilvēkam ir ļoti subjektīva, gaisa temperatūra dzīvojamās telpās un virtuvē parasti ir no 19 °C līdz 22 °C.

Lai samazinātu telpās esošo mitrumu, veļu ieteicams žāvēt ārā vai veļas žāvētājos, kuros iestrādāta karstā tvaika funkcija un varēs iznīcinās pelējuma sporas, kas, iespējams, būs nonākušas uz apģērba. Ja izmazgāto veļu izkar vannas istabā - noteikti jāatver logs vai jāieslēdz ventilators. Jāatceras regulāri vēdināt telpas lai izvairītos no kondensācijas guļamtelpā, katru rītu jāatver logs vismaz uz 15 minūtēm, jo cilvēka elpa rada ievērojamu mitruma daudzumu.

Lasi arī šos rakstus:

Putekļu ērcītes palagos (Image by JayMantri from Pixabay)

Putekļu ērcītes palagos (Image by JayMantri from Pixabay)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas