Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kas ir gudrāki – suņi vai kaķi?

Suns un kaķis, Photo by Andrew S on Unsplash

Suns un kaķis, Photo by Andrew S on Unsplash

Protams, mums visiem patīk iedomāties, ka mūsu Reksis vai Muris ir gudrākais dzīvnieks, kāds jebkad ir bijis. Suņu un kaķu īpašnieki izdara daudz pieņēmumus par savu četrkājaino draugu inteliģenci. Jau sen ir vadītas diskusijas, kura suga ir gudrāka: suņi vai kaķi? Izrādās, atbilde nav tik vienkārša, kā varētu patikt mājdzīvnieku mīļotājiem.

Dažādu sugu intelektu nevajadzētu salīdzināt

Suņu pētnieki nepēta" intelektu" kā tādu, bet aplūko dažādus izziņas aspektus. Patiesībā cilvēka ieradums salīdzināt dažādu sugu intelektu nav pareizs. Visvienkāršāk tas ir izskaidrojams ar to, ka kaķi ir gudri lietās, kas jādara kaķiem, un suņi - suņu lietās.

Jautājot, vai suns ir gudrāks par kaķi, ir tas pats, kas jautāt, vai āmurs ir labāks instruments par skrūvgriezi — tas ir atkarīgs no tā, kādam nolūkam tas ir paredzēts. Tas nenozīmē, ka dzīvnieku uzvedības pētnieki nav mēģinājuši izmērīt suņu un kaķu intelektu vai, precīzāk, kognitīvās spējas, kas pārsniedz dzīvības uzturēšanai nepieciešamās spējas.

Kā iedalās dzīvnieku intelekts?

Dzīvnieku intelekts parasti tiek iedalīts trīs plašās jomās: problēmu risināšanas spēja, lēmumu veidošana (spēja veidot vispārīgus lēmumus no konkrētas pieredzes) un sociālā inteliģence.

Bieži stereotipiski uzskatīti par savrupiem un neieinteresētiem dzīvniekiem, kaķiem patiesībā ir augsts sociālās inteliģences līmenis, bieži vien tādā pašā līmenī kā suņiem. Piemēram, pētījumi liecina, ka kaķi var atšķirt savus vārdus no līdzīgi skanošiem vārdiem, un ir konstatēts, ka viņi dod priekšroku cilvēku mijiedarbībai, nevis pārtikai, rotaļlietām un smaržām. Cilvēka uzmanība ietekmē kaķus: kad cilvēks pievērš uzmanību kaķim, kaķis reaģē, pavadot vairāk laika ar šo personu.

Vienā no retajiem pētījumiem, kas tieši salīdzināja kaķus un suņus, pētnieki neatrada būtisku atšķirību starp sugas spēju atrast slēptu barību, izmantojot cilvēka norādes. Tomēr pētnieki atzīmēja, ka kaķiem, salīdzinot ar suņiem, trūkst dažu uzmanību piesaistošas ​​uzvedības komponentu.

Kaķi un suņi ir gudri dažādās lietās

Kaķi un suņi ir gudri dažādos veidos. Vēl ir vērā ņemams smadzeņu izmērs. Parasti tiek uzskatīts, ka smadzeņu lielums nosaka relatīvo inteliģenci, un, ja tas vienmēr būtu taisnība, šķiet, ka suņi šajā ziņā dominē.

Ideja bija pārbaudīt vienu kognitīvo iezīmi, paškontroli vai to, ko pētnieki sauc par "inhibējošo kontroli", visās sugās. Jo lielākas dzīvnieka smadzenes, jo lielāka paškontrole tam ir. Spēja īstenot paškontroli ir viena no augstākas kognitīvās funkcijas pazīmēm.

Liela nozīme ir arī tā, kā cilvēki izturas pret dzīvniekiem. Piemēram, suņi bieži ir labi socializēti un apmeklē kucēnu nodarbības, brauc ar automašīnām un dodas pastaigā kopā ar cilvēku uz parku. Savukārt, kaķu īpašnieki dod saviem kaķiem mazāk šāda veida socializācijas un apmācības iespēju.

Tātad, galu galā, kurš uzvar gudrības ziņā – suns vai kaķis? To varētu noteikt vienīgi tad, ja suns būtu kaķis, bet kaķis – suns. Ņem vērā, ka novērtē sava mājdzīvnieka īpašo intelektu, jo īpaši sociālo inteliģenci, kas padara viņu par apburošu pavadoni, un pavadi ar viņu vairāk laika!

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...