Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāzina par atkritumu šķirošanu?

unsplash.com

unsplash.com

Mēs visi zinām, ka atkritumi ir jāšķiro. Bez tā neiztikt, lai nākotnē pirkstos par mūsu nesaprātību nekostu mūsu bērni un bērnu bērni, bet nereti apņemšanās šķirot atkritumus apstājas pie nezināšanas, vai tiešām viss ir jāmet ārā, un kā tad pareizi ir jāšķiro! Ideālais nākotnes scenārijs būtu dzīvot tā, lai neradītu atkritumus nemaz, bet pirmais solis ceļā uz to būtu sapratne par pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipiem. Zaļā josta atkritumu šķirošanu aicina balstīt uz principu, ka visi atkritumi, ārā metamās lietas, ir sadalāmas četrās kategorijās.

Lietas, kuras var izmantot atkārtoti

Gandrīz katrā mājsaimniecībā ir lietas, kuras vairs nav nepieciešamas pašiem, bet kāda cita ikdienai tās būt ļoti noderīgs atbalsts. Ir vērts apsvērt kvalitāti un piemērotību atkārtotai lietošanai, pieejot nederīgajām lietām kritiski. Savukārt drēbes, apavus, grāmatas un mājsaimniecības tekstilizstrādājumus, kas vēl ir labā stāvoklī, var nodot labdarības organizācijām. Nevajadzētu kautrēties uzrunāt arī draugus un paziņas. Otru dzīvi var iedot arī nevajadzīgajām, bet strādājošajām elektroiekārtām, mājas lietām un mēbelēm.

Atkritumi, kas paredzēti otrreizējai pārstrādei

Izlietotais iepakojums visbiežāk ir derīgs pārstrādei otrreizējās izejvielās. Šos materiālus pārstrādājot, vērtīgajam resursam tiek piešķirta otrā dzīve. Tīras stikla burkas un pudeles jāmet konteinerā stiklam, noteikti jāatceras tām noskrūvēt korķus vai vākus, kuri jāizmet konteinerā vieglajam iepakojumam. Plastmasas iepakojumu, makulatūru (grāmatas, drukātie preses izdevumi, kartons, kartona iepakojumi, papīra izstrādājumi, iepakojumi), kā arī metāla iepakojumu, droši var mest konteinerā vieglajam iepakojumam. Svarīgi atcerēties, ka pārstrādei der tikai tīrs iepakojums bez ēdiena paliekām, tāpēc tukšās burkas vai piena pudeli pirms izmešanas nepieciešams izskalot. Neliec otrreizējās izejvielas aizsietā maisā – tas apgrūtina atkritumu šķirotāju darbu. Pirms izmešanas iepakojumu iespēju robežās saplacini, lai tas aizņem mazāk vietas konteinerā. Arī tekstilizstrādājumus var nodot otrreizējai pārstrādei.

Videi kaitīgu atkritumu likvidēšana

Šī ir tā atkritumu kategoriju, kuru likvidēšanai jāpievēršas ļoti atbildīgi, jo, nonākot vidē, tie ne tikai piesārņo dabu, bet to sastāvā esošās ķīmiskās vielas var nonākt dzīvu būtņu organismā, izraisot smagas saslimšanas, hroniskas kaites, saindēšanos vai pat nāvi. Izlietotās baterijas, bojātā elektrotehnika (neizjauktā veidā), nolietotās riepas, izdegušās spuldzes, nederīgie medikamenti jānodod specializētajās atkritumu savākšanas vietās. Tāpat videi kaitīgo preču pieņemšanas punktos jānodod arī dažādu ķimikāliju kanniņas, krāsu un laku paliekas, tehniskās eļļas un citi bīstamie atkritumi.

Sadzīves atkritumi

Ārā metamās lietas, kas nav nedz ziedojamas, nedz pārstrādājamas, nedz arī speciāli utilizējamas, ir sadzīves atkritumi, kas nonāks atkritumu poligonā. Ir labi atcerēties, ka sadzīves atkritumu izvešanas maksa ar katru gadu pieaug, tāpēc gudra saimniekošana noteikti ietver atkritumu šķirošanu, kas gada šķērsgriezumā ļauj ietaupīt krietnu naudas summu. Pareizi sašķirotas otrreizējās izejvielas savāc un pārstrādā bez maksas.

Teju katrā Latvija pilsētā izveidoti īpaši punkti atkritumu savākšanai, kuros bez maksas no privātpersonām tiek pieņemti atkritumi, izņemot sadzīves, būvniecības un lielgabarīta atkritumus. Ja māc šaubas, ko darīt ar vienu vai otru lietu, noteikti vērts piezvanīt un pakonsultēties ar speciālistiem. Viņi palīdzēt saprast un novirzīt atkritumus tur, kur tiem būtu jānonāk pēc piederības, lai ieguvēji būtu mēs visi.

unsplash.com

unsplash.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas