Pārēšanās, Photo by Sander Dalhuisen on Unsplash
Tu droši vien vari uzminēt, kas notiek, ja regulāri ēd par daudz! Papildus liekajam svaram, pārēšanās rada arī citas izmaiņas ķermenim. Lūk, kas notiek, ja Tu pārēdies!
Kas notiek pēc maltītes, kad pārēdies?
Viena liela maltīte, piemēram, svētkos, neizraisīs kuņģa pastāvīgu izstiepšanos, jo tas ir paredzēts, lai paplašinātos un sarautos, pielāgojoties ikdienas pārtikas patēriņam, bet ēdot pēc tam, kad jau esi paēdis, kuņģis var paplašināties, lai tiktu galā ar hronisku papildu pārtiku.
Pārmērīgas ēšanas īstermiņa ietekmē rodas:
- skābes reflukss vai grēmas
- gausa sajūta
- diskomforts kuņģī
- paaugstināts cukura līmenis asinīs
Kad Tu ēd, Tavs kuņģis izplešas, lai noturētu to, ko esi apēdis. Izstiepts vai pilns kuņģis sūta smadzenēm signālus, ka esi paēdis. Pārāk daudz ēdot, kuņģis var izstiepties. Tas var izraisīt spiedienu un diskomfortu.
Īstermiņā īpaši liela maltīte var izraisīt diskomfortu gremošanā un, iespējams, skābes refluksu, kas var būt ļoti nepatīkami. Skābes reflukss rodas, kad kuņģa skābe ieplūst atpakaļ barības vadā un izraisa skābu garšu vai dedzinošu sajūtu. Tas ir īpaši problemātiski, ja maltīte tiek ieturēta pirms gulētiešanas, jo gulēšana pasliktinās sekas un tiks traucēts miegs.
Runājot par miegu, ēšana, kas pārsniedz apmierinātības punktu, var izraisīt arī miegainības sajūtu vai padarīt gausu, jo ķermenis novirza savu uzmanību uz liekās pārtikas sagremošanu.
Arī cukura līmenis asinīs var paaugstināties, it īpaši, ja apēsts liels daudzums ogļhidrātu. Cukura līmenis asinīs (glikoze) palielinās pēc ēdienreizes, bet rafinētie ogļhidrāti visvairāk paaugstina cukura līmeni asinīs, salīdzinot ar ogļhidrātiem ar augstu šķiedrvielu saturu vai ogļhidrātiem pārī ar olbaltumvielām un taukiem. Kad cukura līmenis asinīs paaugstinās, aizkuņģa dziedzeris atbrīvo hormonu insulīnu, kas no asinīm nogādā glikozi enerģijai. Papildu glikoze aknās un muskuļos tiek uzglabāta kā glikogēns. Pēc tam papildu glikoze tiek uzglabāta kā tauki. Izklausās gana sarežģīti, vai ne? Īsumā – jo biežāk pārēdīsies, jo ātrāk uzņemsi svaru.
Kas notiek, ja regulāri pārēdies?
Pārmērīgas ēšanas ilgtermiņa sekas ir:
- Svara pieaugums
- Paaugstināts 2. tipa diabēta risks
- Insulīna rezistence
- Citas veselības problēmas
Uzņemot vairāk kaloriju nekā tiek patērētas, ilgtermiņā palielinās svars. Tas var izraisīt arī cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, īpaši, ja lielākās maltītēs ir daudz pārstrādātu ogļhidrātu un cukura. Bet tas vēl nav viss. Pārmērīga ēšana laika gaitā var izraisīt arī leptīna rezistenci. Leptīns ir tauku šūnu ražots hormons, kas norāda smadzenēm, ka esi paēdis. Jo vairāk kādam ir ķermeņa tauku, jo vairāk leptīna. Tomēr leptīna rezistences gadījumā smadzenes nesaņem signālu no leptīna, lai pārtrauktu ēst. Tāpēc apetīte joprojām ir augsta, izraisot apburto loku turpināt pārēsties, kas var izraisīt lielāku tauku pieaugumu.
Ko darīt, ja esi apēdis pārāk daudz?
- Lai iegūtu īslaicīgu atvieglojumu, var pakošļāt ingveru vai iedzert ingvera tēju.
- Arī pastaiga var palīdzēt atbrīvoties no smaguma sajūtas kuņģī.
- Ja paliksi vertikālā stāvoklī, izvairīsies no guļus stāvokļa, tas arī var būt labs solis lai samazinātu grēmas rašanās risku.
- Nedzer gāzētos dzērienus un tā vietā padzeries tīru ūdeni.
- Ja pieķer sevi, ka pastāvīgi pārēdies, pievērs uzmanību tam, vai kaut kas izraisa šo uzvedību. Piemēram, vai esi fiziski izsalcis vai ēd stresa dēļ?
- Bieži vien cilvēki vakarā pārēdas, jo apzināti vai netīši visu dienu nav ēduši pietiekami. Mērķis ir iegūt olbaltumvielas, šķiedrvielas un veselīgus taukus katrā ēdienreizē un ēst ik pēc 3-4 stundām.
- Ēd, kad jūties izsalcis, bet negaidi bada sajūtu. Ja ēdīsi badā, visticamāk, ēdīsi ātri un pārēdīsies, jo nedosi kuņģim laiku, lai nosūtītu signālu smadzenēm, ka esi paēdis. Mēģini ēst lēnām un velti maltītei vismaz 20 minūtes.
- Uzmanība pret porcijām var palīdzēt novērst pārēšanās turpināšanos. Uzkodas, piemēram, sauja riekstu, pirms ēdienreizes var palīdzēt just mazāku izsalkumu maltītes laikā un, iespējams, palīdzēt pārvaldīt porciju lielumu.
- Ja pārvēršanās kļūst par ieradumu, konsultējieties ar savu ārstu vai sadarbojies ar kādu, piemēram, dietologu, kurš var palīdzēt noteikt pamatcēloņus un sniegt risinājumus.
Lasi arī:
- Ko apēst, lai notievētu?
- Svara pieaugums, bezmiegs, gremošanas problēmas - kas liecina par stresu?
- Vai iet gulēt ar tukšu vēderu ir labi?
- Kā veidot skolēna ēdienkarti, lai neprasītos saldumus?
Pārēšanās, Photo by Sander Dalhuisen on Unsplash