Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Klepus zirgiem – iemesli, profilakse un ārstēšana

Zirgkopība, Photo by Barbara Olsen from Pexels

Zirgkopība, Photo by Barbara Olsen from Pexels

Elpošanas orgānu slimības ir visai biežs zirgu staļļu pavadonis, kas, līdzīgi kā cilvēku pasaulē, arī diemžēl aktivizējas katru gadu rudens/ziemas sezonā. Biežāk klepus novērojams vecākiem zirgiem, jo īpaši – treniņu laikā.

Vācijā ir veikti pētījumi, kas liecina, ka tur no zirgu astmas cieš katrs ceturtais zirgs, un vismaz viens no desmit zirgiem slimo hroniski.

Par to, kādi varētu būt zirgu klepus cēloņi un kā iespējami labāk palīdzēt dzīvniekam, konsultē veterināro preču lieltirgotavas “Kalnabeite” speciālisti.

Kādi ir iespējamie zirga klepus cēloņi?

Alerģija vai vispārējs sauss klepus var rasties no nelabvēlīga klimata zirgu novietnē. Šīs pazīmes piezogas palēnām, un sākumā tās varbūt nešķiet bīstamas, bet ilgākā laika periodā var attīstīties hroniskas un grūti ārstējamas slimības.

Klepu var radīt arī svešķermenis, kas iekļuvis balsenē vai trahejā, piemēram, siena vai salmu gabaliņš. Tas rada kairinājumu un ar spēcīgo gaisa strūklu, ko rada klepus, svešķermenis tiks izgrūsts no elpceļiem.

Viens no nopietnākajiem iemesliem, kādēļ zirgs klepo, ir plaušu emfizēma, ko dēvē par hronisku obstruktīvo plaušu slimību, jeb vienkāršā valodā – par dusuli. To var uzskatīt par astmas ekvivalentu zirgiem un to rada zirga elpceļu iekaisums, kā cēlonis parasti ir apkārtējās vides kairinātāji. Šis iekaisums aizsprosto elpceļus, radot zirgam grūtības elpot un liekot tam klepot. Ja slimība ir ļoti progresējusi, zirgs spēj tik tikko elpot, pat stāvot mierīgi. Ieplestas nāsis elpojot un vēdera muskuļu sasprindzinājums ir klasiskās dusuļa pazīmes. Ne tik smagos

Hroniskā obstruktīvā bronhīta iespējamie cēloņi:

  • Alerģija pret sienā un salmos esošajām patogēno sēnīšu sporām;
  • Jūtība pret putekļu ērcītēm gaisā;
  • Imunitātes novājināšanās;
  • Kairinājums, ko rada amonjaks, putekļi, auksts gaiss.

Kā rīkoties, ja zirgs sācis klepot?

Kā jebkurā gadījumā, ja runa ir par dzīvnieka veselību, un jūs nezināt, kas tam kait, vislabākais ir vērsties pie veterinārārsta, lai speciālists nosaka diagnozi un iesaka vislabāko ārstēšanas veidu. Ievērojiet, ka veterinārā izmeklēšana ir svarīga pat tad, ja dzīvniekam ir tikai neliels klepus. Viegls universāls klepus sīrups vai vienkārši nogaidīšana var būt nepietiekama.

Vieni no pirmajiem pretklepus terapijas līdzekļiem ir spazmu novēršana un ventilācijas uzlabošana stallī, kā arī zirga turēšana ārā pēc iespējas vairāk.

Bieži tiek ieteikts izmantot mazāk putekļainus pakaišus, kā arī mitrināt vai apstrādāt ar tvaiku barībai paredzēto sienu.

Vairāk uzmanības vajadzētu pievērst vingrinājumiem, kas veicina elpošanas ceļu funkcionalitāti. Bronhu pašattīrīšanos stimulē garas, mierīgas pastaigas.

Kādus līdzekļus ieteicams lietot profilaktiski?

Profilaktiski, kā arī pēc ārstēšanas ļoti piemērots ir produkts, kas stabilizē un vitalizē elpošanas sistēmu - Salvana Eukatol :

  • Atvieglo elpošanu, ja no elpceļiem ir gļotaini izdalījumi;
  • Samazina kairinājumu;
  • Satur eikaliptolu, kas iegūts no eikalipta eļļas, kā arī A vitamīnu. A vitamīns aizsargā gļotādu, tam ir stiprinoša, stimulējoša un reģenerējoša ietekme uz elpceļiem;
  • Stiprina imunitāti un dzīvībai svarīgās funkcijas;
  • Veicina zarnu veselību, uzlabo gremošanu un stimulē apetīti.

Mikroklimata uzlabošanai mītnēs ieteicams izmantot sauso dezinfekcijas līdzekli Stalosan F, kas iznīcina baktērijas, vīrusus, patogēnās sēnes, kā arī saista amonjaku un samazina mitrumu stallī.

SIA “Kalnabeite” jau kopš 2000.gada nodarbojas ar veterināro preču izplatīšanu Latvijā. Uzņēmuma stiprā puse ir daudzu darbības gadu rezultātā attīstītā profesionalitāte, kā arī teicams serviss.

Uzņēmuma īpašnieki un realizācijas daļas darbinieki ir veterinārārsti, kas specializējušies un strādājuši lauksaimniecībā, mazo un lielo dzīvnieku ārstēšanā, kā arī lieliski pārzina šo nozaru specifiku.


Zirgkopība, Photo by Barbara Olsen from Pexels

Zirgkopība, Photo by Barbara Olsen from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas