Celms dārzā, Image by Thomas Wilken from Pixabay
Koki dārzā arī nav mūžīgi – tie iet bojā gan dabīgā veidā, nokalpojot savu dzīvi, gan ir reizes, kad nākas tos likvidēt augu slimību vai citu iemeslu dēļ. Pēc koku dzīves paliek celmi, un jebkuram zemes īpašniekam šādās reizēs rodas aktuāls jautājums “Ko ar tiem celmiem tagad darīt?”
Kā likvidēt celmus?
Celmus parasti likvidē gadījumos, ja tie traucē ainavai, zāliena pļaušanai, ir kā traucēklis vietas izmantošanai citām vajadzībām vai tajā iemetusies slimība vai kaitēkļi, kas var inficēt veselos kokus. Varianti, kā likvidēt celmus ir vairāki: tos var izrakt, izfrēzēt, izdedzināt, likvidēt ar ķimikālijām un citi veidi. Par atbilstošāko veidu var palīdzēt izšķirties koka vecums un lielums.
Ja koks ir bijis maza izmēra, tad materiālu ieguldījumu un lielas pūles neprasa koka stumbra nozāģēšana un sakņu izrakšana saviem spēkiem, lielākās saknes apcērtot. Koka celmu, kas mazāks par 40cm diametrā, saviem spēkiem vislabāk izcelt divatā. Pareiza darbības secība, izrokot celmu, ir sekojoša:
- Pie stumbra caur šļūteni vairākas stundas tecina ūdeni, tam jāiesūcas augsnē vismaz 40cm dziļumā. Nav jātur šļūtene rokās, to var vienkārši atstāt zemē.
- Kad ūdens pietiekami satecējis, augsne ir mitra un mīksta. Tad 60cm diametrā ap celmu izrok 30cm platu grāvi.
- Ja rokot nokļūsti līdz saknēm, tās ar cirvi apcērt un lielākās daļas izceļ.
- Ar lauzni izceļ celmu, atcērtot visas saknes.
Ja koka diametrs pārsniedz 40cm, celmu var izvilkt ap celmu nostiprinot izturīgu ķēdi tā, lai velkot, tā nenoslīdētu no celma, un pavisam lēni jāvelk ar traktora vai smagās automašīnas palīdzību.
Cita metode, kā likvidēt celmus, ir celmu frēzēšana ar celmu frēzi. Ir pieejamas gan ar rokām lietojamas, gan pie traktora stiprināmas frēzes. Celmu nozāģē līdz pašai zemei, un ar frēzes palīdzību 20cm dziļumā izfrēzē celmu. Pēc tam izvāc visas skaidas, pārber ar zemi, nolīdzina.
Celmu var likvidēt, arī to izdedzinot. To noteikti nedrīkst darīt kūdrainā zemē, jo kūdra izcili deg un ir grūti nodzēšama! Pielieto vairākas metodes:
- Celmā var saurbt dziļus caurumus, tos pieliet ar degšķidrumu, ļaut, lai tas sasūcas un tad aizdedzināt. Šī metode darbosies tad, ja koks nav bijis nesen nozāģēts, jo tad vēl koksne būs pārāk mitra, lai pilnīgi nodegtu.
- Otra dedzināšanas metode ir, pielietojot nātriju vai kālija nitrātu. Arī šajā gadījumā celmā izurbj vairākus caurumus, piepilda tos ar izvēlēto ķīmiju un nosedz ar plēvi uz aptuveni pusgadu. Pēc tam, celmu aizdedzina.
Celmus iznīcināt var ar ķimikālijām, kas to saēd. Tas gan aizņem vairākus gadus. Amonija nitrāts ir viena no tām. Celmā ieurbj daudzus caurumus, piepilda ar attiecīgo līdzekli un pēc pāris gadiem celms ir satrupējis un likvidēts.
Celmu izmantošana dārzā
Celmus var arī nelikvidēt un pārvērst tos par dekoratīviem un praktiski izmantojamiem dārza elementiem.
Tie var kalpot par skaistiem puķu podu pamatiem. Uz tiem var gan vienkārši novietot puķu podus, gan tajos izveidot iedobes, kurās iestāda augus.
https://www.instagram.com/p/CNibpV-FLd4/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CNiLek_Bqpr/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CNh7ZG1BcBM/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/B7yVdDXhUVw/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Celmus var izmantot arī kā ķeblīšus jeb krēsliņus. Ja ir prasmīgas rokas, tos apstrādājot, iespējams iegūt unikālu dārza krēslu.
https://www.instagram.com/p/Bhe3flDn28s/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CBUVH6al4rX/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/B-8zlVaH7rH/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Lielāki celmi var kalpot arī kā nelieli galdi, ap kuriem sasēsties un ieturēt pikniku vai tējas pauzi. Tie ir izmantojami arī radošām izpausmēm, un no celmiem izdodas lieliski dekoratīvie elementi.
https://www.instagram.com/p/CNA5w4HJ7vk/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CMG-M1vBzot/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
https://www.instagram.com/p/CAyVdPpoT6n/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Lasi arī:
Magone dalās ar dārza gudrībām
Apgūsti dārzkopību un dārza ainavu projektēšanu: kursi profesijai un hobijam
Dārza mode - bohēmistu un hipiju paradīze
Celms dārzā, Image by Thomas Wilken from Pixabay