Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko darīt, lai mājās neieviestos peles un žurkas?

Kad laiks kļūst vēsāks un barību dabā atrast arvien grūtāk, grauzēji – peles un žurkas arvien vairāk tiecas ievākties cilvēka apdzīvotās teritorijās. Lai arī daļai cilvēku šie mazie zvēriņi šķiet pat visnotaļ simpātiski, šādas tuvas kaimiņattiecības pieļaut nevajadzētu. Peles un žurkas var nodarīt lielu postu ne tikai bojājot pārtikas produktus un īpašumu, bet arī daudz nopietnākā veidā – izplatot infekcijas un parazītus.

Padariet savu dzīvojamo vidi grauzējiem nepievilcīgu!

Deratizācijas un dezinsekcijas uzņēmuma SIA “Aktis” speciālisti ir novērojuši, ka nereti māju īpašnieki sazinās ar viņiem vien tad, kad peles vai žurkas jau ir iebrukušas mājoklī un posta dzīvojamo telpu. Šādā gadījumā deratizācija ir jāveic nekavējoties. Šāda pieeja, kaut arī palīdz risināt grauzēju problēmu efektīvi, var būt laikietilpīga, nepatīkama un prasīt lielākus finanšu ieguldījumus.

Labāks risinājums, protams, būtu preventīvos pasākumus veikt savlaicīgi – proti, parūpēties par to, lai jūsu dzīvojamā vide būtu grauzējiem nepieejama un nepievilcīga.

Skan vienkārši, bet tā ir patiesība – grauzēju ideālā vide ir nekoptas ēkas un teritorijas, tādēļ ir vērts regulāri parūpēties, lai jūsu īpašums par tādu nekļūtu.

  • Pārbaudiet, vai dzīvojamās mājas un citu ēku ārpusē nav caurumu, un nobloķējiet tos, izmantojot grauzēju necaurlaidīgos materiālus. Pievērsiet īpašu uzmanību durvīm, logiem un ventilācijas atverēm.
  • Pievērsiet uzmanību tuvu ēkai augošiem kokiem un vīteņaugiem – grauzēji nereti pa tiem veiksmīgi nokļūst uz jumta un bēniņos. Turklāt, grauzēji nereti kokos rod patvērumu no plēsējiem, tādēļ pareizi kopti koki samazinās iespēju, ka peles un žurkas veido tur slēptuves.
  • Sakopiet arī pagalmu – aizvāciet atkritumu un lapu kaudzes. Stādiet kokus un krūmus vismaz 1 metra attālumā no ēkām. Nesakopts pagalms nodrošina drošus biotopus un slēptuves grauzējiem.
  • Dārzi un augļu koki var būt īsts grauzēju vilinājums. Ja jums ir augļu koki, regulāri savāciet no zemes nokritušos augļus. Uzturiet kokus apgrieztus, lai grauzēji tajos neveido slēptuves. Piestipriniet kokiem žurku aizsargu vai nostiprinot metāla loksnes gabalu ap koka stumbru.
  • Gan žurkas, gan peles izvairās no piparmētru smaržas. Stādiet piparmētru ārā savā dārzā un izmantojiet piparmētru eļļu iekštelpās, iesmērējot ar to bēniņu sijas un citas vietas, kur esat saskārušies ar grauzējiem. Pat dažu žāvētu piparmētru lapu atstāšana var palīdzēt.
  • Peles un žurkas vienmēr cenšas uzturēties tur, kur ir viegli pieejams ēdiens. Tāpēc uzglabājiet pārtikas produktus tikai noslēgtās vietās un iepakojumos. Pelēm izdzīvošanai mājās pietiek vien ar ēdiena drupačām. Žurkas, savukārt mitināsies tikai tur, kur pieejams arī ūdens. Žurkas slāpes remdēs pie pilošiem ūdens krāniem, no mājdzīvnieku bļodām vai puķupoda paliktnī, ja tajā ir atrodams ūdens.

Kas jāņem vērā, ja jums ir mājdzīvnieki …

Peles uz žurkas nemitīgi cenšas kļūt par jūsu “nelegālajiem mājdzīvniekiem”, bet šeit būs runa par tiem, kurus esat pieņēmuši jūs paši no brīvas gribas – suņiem un kaķiem.

Šie dzīvnieki var kļūt jums labi sabiedrotie cīņā ar nelikumīgo kaimiņu invāziju, taču ir dažas lietas, kas būtu jāpatur prātā:

  • Kaķis peles medīs gan mājās, gan dārzā, taču žurkām neuzbruks. Suns medī gan peles, gan žurkas. Taču, ja žurkas mitinās piemājas dārzā, tad jārēķinās, ka puķudobes pēc medībām būs izrakņātas. Izlemiet paši, vai vēlaties to pieļaut!
  • Peles un žurkas jutīsies apdraudētas, šķērsojot klaju vietu, ja māju sargā suns.
  • Taču tai pat laikā dažreiz grauzēji veido migas zem tieši suņu būdām un izmanto iespēju arī baroties no suņa bļodas. Tādēļ pēc suņa ēdienreizes bļodu uzreiz novāciet, kas atbilst arī pareiziem suņa barošanas principiem.
  • Ja esat izlēmuši veikt grauzēju iznīcināšanu ar indes metodi, pārliecinieties, lai tai nevarētu piekļūt jūsu “likumīgie” mājdzīvnieki.

Neaizmirstiet par preventīvo deratizāciju!

Paralēli teritorijas sakārtošanai un grauzējiem nelabvēlīgu ikdienas paradumu ieviešanai, speciālisti silti iesaka tomēr veikt ciklisku un regulāru preventīvo deratizāciju. Tas ļaus sagatavoties rudens - ziemas sezonai laicīgi un nepieļaus grauzēju invāziju jūsu mājoklī.

Peles un Žurkas, Photo by Denitsa Kireva from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas