Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, kad iekodusi čūska?

Odze, čūska. Photo by Alësha Lamkinson from Pexels

Odze, čūska. Photo by Alësha Lamkinson from Pexels

Pavasara siltās dienas, pastaigas dabā, vai spirgts skrējiens pa mežu ir latvieša mentalitātei neatņemama bauda. Tomēr jā – pēc siltām ziemām mazie pērnā gada vasaras nogalē sadzimušie čūskulēni nav gājuši bojā un braši gozējas siltajā pavasara saulītē, nereti nonākot arī uz taciņām, un celmiem un dažkārt, lai satiktu čūsku, nav pat jāiet mežā – ir gadījumi, kad blakus mājai esošās svēteļa ligzdas iemītniekiem pusdienas izkrīt no knābja un saimniekam deguna galā pagalmā nokrīt odze. Tautā klīst neskaitāmas "tautas receptes", kā rīkoties, ja tevi ir sakodusi čūska. Taču jāteic uzreiz - lielāko daļu no tām nemaz nedrīkst pielietot. Lai saprastu, ko tad drīkst un ko nedrīkst darīt čūskas koduma gadījumā, noteikti izlasi šo rakstu!

Kas jāzina pirms došanās mežā?

Ja dodies mežā – vēlams parūpēties par vilnas zeķēm, slēgtiem apaviem, vislabāk – gumijas zābakiem, biezām garām biksēm. Ieraugot čūsku, vislabāk ir mierīgi doties projām. Čūska parasti neuzbruks, ja vien nejutīsies patiesi apdraudēta. Turklāt košana raksturīga vairāk tieši odzēm. Jā, var gadīties, ka iekož arī zalktis, taču tas būs ļoti reti – tad, ja viņam patiešām būsiet jau uzkāpis virsū un nodarījis sāpes, tad jā – zalktis aizstāvoties kodīs. Bet citādi briesmu gadījumā tas drīzāk izliksies par beigtu. Odze, savukārt ir agresīvāka briesmu situācijā un var uzbrukt.

Kā atšķirt indīgo čūsku no neindīgajām?

Indīgajām čūskām acu zīlītes ir garenas, elipsveida acu zīlītes, līdzīgi kā kaķim, kamēr tām, kas nav indīgas – zīlīte būs apaļa.

Taču, ja neesi pietiekami drosmīgs, lai palūkotos čūskai acīs, tad pavēro tās galvas formu un rakstus. Odzes galvas forma ir trīsstūraina, līdzīgi arī citām indīgajām čūskām, kas Latvijā gan nav sastopamas.

Vēl viens pavediens ir kodiena brūces forma. Indes čūskas parasti atstāj divas dziļas caurduršanas brūces, turpretī neindīgās šķirnes mēdz atstāt pakava formas gredzenu ar sekliem punktiņiem koduma vietā.

Atšķirīgi ir ķermeņa raksti – te nu gan nav vienas vadlīnijas, kā atšķirt indīgās no mazāk indīgajām. Taču tā kā Latvijā ir tikai divas čūskas (ja neskaita gludeno čūsku jeb glodeni), tad der zināt, ka zalktim vēders ir iedzeltens un tam ir dzeltenīgas “austiņas” (lai gan patiesībā jāteic, ka čūskas nedzird, viņas uztver vibrācijas ar ķermeni). Odzei, savukārt, vērojama zigzaga līnija pār ķermeni, lai gan jāatzīmē, ka nereti zalkša austiņu dzeltenums ir ļoti bāls un ar aci nepamanāms, tāpat arī odzes zigzags var nebūt ļoti izteikts un uzreiz pamanāms.

Ko darīt, ja čūska tomēr iekodusi?

Vispirms jau ir jāsaprot, kas tā ir par čūsku. Zalkša kodums nebūs indīgs, taču tas var raisīt infekciju, tādēļ koduma vietu vajadzētu apkopt, uzlikt kompresi un, ja parādās apsārtumi vai iekaisums – tad doties pie ārsta. Savukārt, odzes koduma vietā būs redzami četri koduma punktiņi, jau dažu minūšu laikā pēc koduma var rasties tūska, āda kļūst zilgana. Dažkārt odzes koduma rezultātā reakcija ir izteikti alerģiska un izraisa elpošanas problēmas, var sākties smakšana, galvas reiboņi. Jāņem vērā, ka odzes kodums satur vairāk indes brīdī, kad odze ir izsalkusi, savukārt paēdušai odzei indes rezerves vēl var nebūt atjaunojušās un tās kodums var būt mazāk bīstams, apmēram 25% no indīgo čūsku kodumiem ir tā saucamie “sausie kodumi”, kas nesatur indi.

Galvenais, kas ir jāpatur prātā – ir maksimāli jācenšas samazināt asinsrites ātrumu, lai samazinātu indes izplatību pa ķermeni. Pēc čūskas koduma nekādā gadījumā nevajadzētu sākt skriet – tas paātrinās asinsriti un inde izplatīsies straujāk. Tas nozīmē, ka ir jācenšas maksimāli mierīgā, lēnā gaitā doties uz auto un doties meklēt mediķu palīdzību vai izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību pašam, zvanot 113.

Ja sakosts ir bērns – nekādā gadījumā neļaujiet tam iet pašam, lai nepaātrinātu asinsriti – vislabāk bērnu nest guļus un nekavējoties meklēt mediķu palīdzību.

Ko nedrīkst darīt, kad iekodusi čūska?

Nedrīkst skriet, bēgt – tas paātrina asinsriti un palielina iespējas indei straujāk izplatīties pa ķermeni

Nedrīkst lietot žņaugu! Lai gan žņauga lietošana nereti tiek apspriesta kā risinājums – tas ir mīts, un šāds solis var slikti beigties. Ja čūska iekodusi kājā, inde lēnā garā izplatās pa ķermeni un pamazām izšķīst, tās koncentrācija mazinās. Taču žņauga gadījumā inde pilnā koncentrācijā sakrājas pie žņauga un vēlāk nokļūst cilvēka ķermenī ar pilnu jaudu, kas var būt daudz bīstamāk.

Nedrīkst dzert alkoholu un kafiju! Alkohols kā brīnumlīdzeklis cīņai ar iekaisumiem, saindēšanos utt. ir vēl viens mīts, kas var beigties letāli. Nekādā gadījumā nemēģini šķaidīt savas bailes un čūsku indi, dzerot spirtotos dzērienus! Tāpat arī kofeīna lietošana var paātrināt sirdsdarbību, tādēļ nav ieteicama.

Nemēģini indi izsūkt vai izgriezt no koduma vietas! Jā, šis paņēmiens tika uzskatīts par pareizu dažas desmitgades atpakaļ, taču griešanas un indes sūkšanas metode ir daudz pētīta un pētījumi rāda, ka tā ir neproduktīva, jo inde parasti pa ķermeni izplatās pārāk ātri, lai būtu cerības izsūkt pietiekamu daudzumu, Savukārt brūces griešana var tikai radīt papildu audu bojājumus un infekcijas risku.

Neaiztiec un nekasi brūci! Vislabāk noņem visu ciešo apģērbu, ja sāk veidoties pampums. Rūpēties, lai brūce paliek neskarta, līdz sasniedz mediķus.

Pacenties atcerēties, kā izskatās čūska – lai varētu to aprakstīt, tiklīdz sasniegsi mediķus.

Ja plāno doties mežā, Tev noderēs:

  • Lieliski apģērbi un piederumi pavisam drošām aktivitātēm pie dabas krūts atrodami mednieku un makšķernieku veikalos.
  • Latvijā ir lieliskas dabas takas, kurās var baudīt atpūtu un čūsku satikt te ir salīdzinoši mazas iespējas nekā vienkārši soļojot iekšā pavisam nezināmā meža biezoknī
  • Ja esi kaislīgs sēņotājs, tev noteikti patiks idejas dažādām sēņu receptēm


Odze, čūska. Photo by Alësha Lamkinson from Pexels

Odze, čūska. Photo by Alësha Lamkinson from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas