Bietes jau izsenis zināmas ar savām dziednieciskajām īpašībām. Jau Hipokrāts bija minējis, cik bietes vērtīgas. Vien kopš 17. – 18. gadsimta bietes ir populāras Eiropā. Un tagad tās izmanto gan homeopātijā, gan skaistumkopšanā. Ko īsti dod un nodara Tavai veselībai bietes?
Kas vērtīgs bietēs?
Lai arī sarkanās bietes ir zināmākas, baltās bietes veselībai ir pat vērtīgākas, pietam visas bietes saglabā savus vitamīnus līdz pat pavasarim. Bietes satur daudz šķiedrvielas un minerālvielas, arī olbaltumvielas. Tajā ir īpaši daudz kālijs, kalcijs, magnijs, fosfors, dzelzs, cinks, mangāns, kobalts, jods, askorbīnskābe, arī cukuri. Biešu sastāvā ir arī organismam vērtīgas skābes - ābolskābe, citronskābe, vīnskābe un pienskābe. Bietes satur svarīgus B grupas vitamīnus, rutīnu, nikotīnskābi un folijskābi.
Bioloģiski aktīvās vielas jo īpaši koncentrētas biešu lapās un to kātos.
Ko bietes dod veselībai?
- Bietes ir ļoti vērtīgas asinsradei. Tiek veicināta sarkano asins ķermenīšu daudzuma palielināšanās un uzlabots asins sastāvs.
- Īpaši vērtīgas tās ir miokarda infarkta un insulta riska gadījumos, jo, lietojot uzturā šo sakņaugu, samazinās holesterīna līmenis asinīs.
- Biešu sula pazemina asinsspiedienu.
- Tā normalizē menstruāciju traucējumus, lietojama arī klimaksa laikā.
- Šis sakņaugs uzlabo asinsvadu elastīgumu.
- Tās uzlabo atmiņu un profilaktiski lieliski noder aterosklerozes, arī vairogdziedzeru slimību gadījumos.
- Ar bietēm labi var attīrīt organismu no nelabvēlīgajiem sārņiem un uzlabo zarnu mikrofloru.
- Biešu lietošana uzturā veicina vēdera izeju.
- Biešu lietošana uzturā paaugstina imunitāti.
- Ja ir urīnpūšļa vai hemoroīdu saslimšanas, arī iesaka lietot uzturā bietes.
- Svaiga biešu sula samazina kancerogēno vielu aktivitāti. Jo īpaši biešu sulu profilaktiski lietojot taisnās zarnas un plaušu vēža gadījumos.
- Bietes kosmētiskos nolūkos uzlabo sejas ādu. Šim nolūkam dzer svaigu biešu sulu.
- Bietes uzlabo arī garastāvokli un samazina depresiju.
Ko bietes nodara Tavam organismam?
- Bietes nedrīkst daudz ēst un dzert cilvēki ar cukura diabētu. Galda bietēs 8-15,5% ir tieši cukurs.
- Bietes satur daudz oksalātus, kas ir skābeņskābes sāļi. Tas var izraisīt aknu problēmas, muskuļu sāpes, pat artrītu.
Lai lietotu bietes uzturā, jāsāk ar mazumiņu!
Kā lietot bietes?
Bietes var gan vārīt, gan cept, gan no tām gatavot dažādus smūtijus, pat kvasu. Tās ir sātīgas, ar zemu enerģētisko vērtību. 100 g biešu ir vien 33 kalorijas. Veselības uzlabošanai ieteicams lietot svaigu biešu sulu, bet nevajadzētu ilgi glabāt svaigas, mizotas bietes, jo tad tās strauji zaudē C vitamīnu.
Biešu sulu ieteicams lietot tikai pirms ēšanas, bet lai biešu sulu pirms lietošanas ieteicams noturēt ledusskapī pāris stundas.
- Nav ieteicams uzreiz uzsākt dzert tīru biešu sulu, pietam lielos apjomos. To jāsāk dzert, atšķaidītu ar ūdeni un vien pa 2 ēd.k., pakāpeniski palielinot apjomu un samazinot ūdens koncentrāciju.
- Var nešķaidītu, svaigu biešu sulu pievienot pie salātiem. Tas palīdzēs pret mazasinību, aterosklerozi un pat pret vairogdziedzera problēmām.
- 1/3 gl. sulu 20 minūtes pirms ēšanas 3 reizes dienā, 10 dienas pēc kārtas 2 – 3 reizes gadā. Var dzert profilaktiski pie kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas.
- Žultsakmeņus šķīdinot biešu novārījums - 1 kg rīvētas bietes, kas vārītas 2 litros ūdens. Kad biešu vārījums kļūt biezs, to lieto pa 1/2 gl. 5 reizes dienā pirms ēšanas.
- Pret bezmiegu, neirozēm, depresīviem garastāvokļiem un nervu traucējumiem katru vakaru, stundu pirms došanās gulēt dzer 3 ēdamk. svaigu biešu un kartupeļu sulu, kam pievienots nedaudz medus.
- Lai veicinātu darba spējas, samazinātu holesterīnu un profilaktiski pret audzējiem, dzer biešu un kāpostu sulu (1:1).
- Sarīvētas, nomizotas bietes un kartupeļus komprešu veidā vismaz uz 20 minūtēm liek pie uztūkumiem, aptinot ar audumu vai celofānu.
- Bietes palīdzot arī samazināt galvassāpes. Pie pieres pieliekot saburzītas biešu lapas. 15 minūtes un galvas sāpes samazinoties.
Lasi arī:
- 6 ieguvumi veselībai no kafijas dzeršanas
- Lavandu lieliskās īpašības – kā lietot lavandas
- Recepte: Marinētas bietes
Bietes, Photo by Dan Burton on Unsplash