Vīteņaugi. Foto 1188
Vīteņaugi, kas apvijušies ap mājas fasādi, var piešķirt ēkai zināmu romantiku un izskatīties skaisti, taču, pirms ļauj augiem augt vai stādi tos, padomā divreiz – tie var nodarīt arī kaitējumu Tavas mājas fasādei, kā arī pieprasīs no tevis arī uzmanību – tev būs jāseko, kā augs aug, kur kāpelē, iespējams, būs nepieciešama atzarošana, varbūt tas piesaistīs bites - šos un citus jautājumus vajadzētu apdomāt, pirms izlem apaudzēt savu māju ar vīteņaugiem. Protams, ka tiem ir arī savi plusi - kāpelējošie augi paši par sevi nav kaitīgi un galvenās priekšrocības ir – stils, ekoloģiski draudzīgi, ēna, iespēja nomaskēt mājas defektus. Tomēr dažas lietas būtu jāzina, izvēloties apaudzēt savu māju vai šķūnīti ar vīteņaugiem:
Kādus bojājumus kāpelējošie augi nodara ēkai?
Draudi apmetumam un sienai
Augi, kurus nevajadzētu stādīt pie māju sienām, ir ar sīkiem, maziem zariņiem, kas iespraucas sienas pamatnē zem krāsojuma vai apmetuma. Lielisks piemērs – efeja. Miljoniem šādu saknīšu iespraušanās sienā var radīt pat apmetuma vai, ļaunākajā gadījumā, pat sienas nobrukšanu. Augi, kas nonāk ēkas struktūrā, iesūc dabisko mitrumu, kas atrodas sienās un mazina to sienas daļu saķeri, kas satur ķieģeļus, blokus u.c. Būtībā, lai augs kāpelētu ap sienu, izvēlies tādu, kas neapdraud ēkas struktūru.
Draudi pamatiem
Ja tas ir liels augs ar ļoti biezu “stumbru” vai pamatni, un tā pamatne atrodas ļoti tuvu sienai, saknes var ieaugt ļoti dziļi un dažos gadījumos pat bojāt mājas pamatus, kas nozīmē, ka sekos nopietns remonts.
Draudi jumtam
Arī jumti ir neaizsargāti, un augiem NEKAD nevajadzētu ļaut augt dzegas augstumā. Tas ir tādēļ, ka tie var sākt iekļūt zem jumta un izkustināt jumta segumu. Var rasties plaisas un caurumi, kas savukārt var būt laba vide kaitēkļiem, sikspārņiem un dažādiem kukaiņiem Tavas mājas jumtā.
Sarežģījumi mājas fasādes atjaunošanā
Jāņem vērā, ja tava māja kļuvusi par daļu no augu pasaules, būs jārēķinās ar zināmām problēmām gadījumā, ja vēlēsies to pārkrāsot vai veikt remontu.
Kā lietot vīteņaugus, nesabojājot ēku?
Rāmis augu kāpšanai
Vīteņaugu jeb kāpelējošo augu pamata funkcija ir pieķerties pie sienas un vīties pa to uz augšu. Lai izvairītos no iespējamajiem bojājumiem, parūpējies par rāmi, kur augs var pieķerties, lai kāptu un tam nebūtu jāmēģina ielauzties sienā.
Stieples vai virves
Vēl viens veids, kā mudināt kāpjošos augus neinvazīvā veidā, ir pie ārsienām piestiprināt tādu sietu un ļaut augiem kāpt, ķeroties un sakņojoties tajā, nevis pašā sienā.
Kā pēc invazīvu kāpelējošo augu noņemšanas labot sienas bojājumus?
Vislabākais, kas jādara, ir pieaicināt kādu ekspertu, kurš var profesionāli veikt fasādes remontu un salabot augu sabojātās ārsienas atbilstoši standartiem un pēc tam uzklāt pret atmosfēras iedarbību aizsargājošu ārējo sienu pārklājumu.Vīteņaugi. Foto 1188