Kurš gan nav dzirdējis, ka Lieldienās daudz jāšūpojas, lai vasarā odi nekož, un olas ar sāli jāēd, lai nemelotu? Mūsu senči jau izsenis ievērojuši dažādas tradīcijas, kuru mērķis cita starpā bijis arī uzlabot dzīves kvalitāti.
Piemēram, ja grib naudu atrast, tad lieldienu rītā jālasa skaidas. Dzīvojot dzīvoklī pilsētas centrā, kas nav apkurināms ar malku, skaidu meklēšana varētu būt diezgan apgrūtinošs un pat neiespējams pasākums. Tomēr – kuram gan nepatiktu atrast naudu? Risinājums rodams pilsētas parku apstādījumos, kuri tiek noklāti ar mulču – sasmalcinātām koka mizām, kas ir diezgan līdzīgas skaidām. Uz turieni var doties skaidas salasīt, bet tā kā ticējumā nav nekas teikts par glabāšanu, tad vēlams tās turpat arī atstāt, jo pretējā gadījumā var gadīties, ka izdosies nevis atrast naudu, bet šķirties no tās par pilsētas apstādījumu postīšanu.
Ja bagātību var izdoties iegūt arī bez maģiskiem rituāliem, tad mūsdienās, kad īstu mīlestību ir grūti atrast starp neskaitāmajiem profiliem iepazīšanās portālos senču viltība un apķērība būs tieši vietā. Ja izdodas sarunāt randiņu pirmajās Lieldienās, tad dāmas var tam īpaši sagatavoties - meita var ieēdināt puisi ar olu pirmā lieldienas dienā: ola viņai jāapņem ap kreisās kājas gurnu un puisim par to nezinot jāiedod.
Tikpat vienkārši izpildāms uzdevums ir arī stiprajam dzimumam - puisim, kurš vēlas, lai visām jaunavām patiktu, lieldienas rītā priekš saules lēkšanas jānoķer varde un tā dzīva jāiemet skudru pūznī. Pēc deviņām dienām tas atradīs tur mazu āķīti ar pātadziņu. Ar šo āķīti var tad visas meitas pievilkt pēc sirds patikšanas, un, ja kāda vairs nepatīk, vajaga drusku uzsist ar mazo pātadziņu un tā tūdaļ aizbēgs.
Lai ietaupītu naudu uz vaigu sārtumu noderīgs būs ticējums, ka Lieldienas rītā jāapēd vismaz 12 dzērvenes - tad tai gadā būs sārti vaigi. Iespējams, ar dzērveņu daudzumu var variēt – lai nodrošinātu tieši tādu toni, kas piestāv.
Savukārt ticējumu Lieldienās jāvāra olas tāpēc, lai augtu apaļš kā ola nevajag atmest kā lieku. To var attiecināt uz konkrētām ķermeņa daļām, kurām apaļums ir pat vēlams. Iespējams vairs nenāksies svīst, pildot pietupienus vai meklēt atsauksmes par plastiskajiem ķirurgiem.
Lieldienās olu čaumalas jāber caur vīrieša biksām, tad vārnas cāļus neēd – nav gan precizēts vai biksēm jābūt uzvilktām vai novilktām, tāpēc var nākties eksperimentēt. Bet, pat ja cāļu audzēšana nav aktuāla, šo noteikti vajadzētu izmēģināt, jo, galu galā, vīrietis ar čaumalām biksēs nevarēs visu dienu nogulēt uz dīvāna, skatoties televizoru.
Tā kā senči turējuši godā darba tikumu, tad atpūsties neizdosies pat svētku dienā, ja vien negribas samierināties ar kaitēkļiem mājās - Lieldienas rītā priekš saules lēkta jāizslauka istaba, un mēsli jāiznes ārā, tad visu gadu blusas neaugot.
Lai gan par pārmērīgu karstumu vasarās pēdējos gados nav bijis jāuztraucas, tomēr iespēja atbrīvoties no nelabvēļu liktajiem spieķiem riteņos ir tā vērta, lai sagādātu avota ūdeni - Ja Lieldienu rītā priekš saules nomazgājas skaidrā avota ūdenī, tad to vasaru nav karsti, un arī neviens nevar nekā ļauna padarīt.
Un galvenais, jāatceras, ka Lieldienas naktī redzētie sapņi piepildās, tāpēc vēlams pirms miega veikt darbības, kas zemapziņā uzkrās pozitīvas emocijas un naktī tās atspoguļos lieliskos sapņos!
Izlasi arī šo:
- Smieklīgi joki par olu krāsošanu
- Olu krāsošana - 8 ieteikumi radoši rakstainām olām
- Kā jautri pavadīt Lieldienas turpat mājās?
- Mini Zoo visā Latvijā - varbūt ir īstais laiks doties ciemos pie Lieldienu zaķiem?
- 10 neparastas Lieldienu tradīcijas no visas pasaules
Lieldienu tradīcijas, Image by Ulrike Mai from Pixabay