Rauna lepojas ar savu vēsturisko mantojumu - te atradās viena no trim Bīskapu rezidencēm – iespaidīgā Raunas pils, kuras Pilsdrupas joprojām lepni slejas par mūsdienu sakoptajām ieliņām un raisa apbrīnu. Taču šeit ir arī viens no skaistākajiem un neparastākajiem dabas objektiem, kas nav cilvēka roku ietekmēts – Raunas Staburags. Esot Raunā, saprotam, ka bez Staburaga apciemojuma projām doties nedrīkst. Par laimi, tas atrodas tikai 1 km no Raunas - pietiekami tuvu, lai ikviens varētu mērot šo ceļu kājām, taču arī ar auto ir iespējams piebraukt diezgan tuvu. Mūs sagaida neliela autostāvvieta ar informatīvajiem stendiem un saprotam, ka tālāk ceļš mērojams kājām. Pagājuši garām lepnu ozolu rindai, nonākam pie neliela laukumiņa, kas, kā var noprast, paredzēts telšu vietām vai piknikotājiem. Te ir neliels galdiņš un soliņi, ir velosipēdu novietne un tepat blakus – arī sirsniņmājiņa. Jāteic gan, ka izskatās, ka nakšņotāji šeit laikam sen nav bijuši – vismaz soliņi diezgan labi noslēpušies pļavas puķēs.
Izbūvētas koka kāpnes ved mūs lejup pa nogāzi. Sen nav būts šai pusē, pēdējoreiz, kad šeit biju, kāpām lejup pa meža taciņu – nebija šeit tādu lepnu kāpņu ar laipiņām kā tagad (bet tas patiešām bija senā pagātnē). Priecājos, ka bērni paaugušies un paši var skriet savām kājām, jo ar ratiņiem šeit būtu neiespējami nokāpt. Kāpņu galā skatam paveras arī raudošais milzis – Raunas Staburags. Kāds nostāsts stāsta, ka milzis staigājis pa Vidzemi, laimes meklēdams. Saticis to vairākas reizes, bet nepārtraukti šaubījies – vai tā ir īstā laime, līdz to pazaudējis. Tā nu milzis palicis Raunas upītes malā pieplacis pie zemes un raud joprojām. Un patiesi – ja ieskatās, Raunas Staburags atgādina apsūnojošu lielu pievērtu acu plakstu, no kura tek asaras.
Ir pilnībā saprotams, kādēļ cilvēki vēlas tam nokļūt tuvāk – tas ir kā aicina pienākt un paskatīties – te ir tik daudz smalku lāsīšu, tērcīšu, nelielu aliņu…! Lai gan visapkārt ir norādes, ka pa Staburagu nedrīkst staigāt un kāpelēt, diemžēl redzama iemīdīta cilvēku izstaigāta taka pie lielākās alas – laikam jau tipiskā bilžu vieta. Arī mēs nenoturamies – mums gribas tuvāk – taču tuvāk var nokļūt arī pabradājot pa Raunas upes vēsajiem ūdeņiem. Upīte sekla un pa to var nonākt līdz pašam milzim, un, lai to apbrīnotu, nebūt nav nepieciešams kāpt augšā.
Raunas Staburags ir vienīgais šāda tipa saldūdens kaļķiežu atsegums Latvijā un atliek tikai iztēloties, cik iespaidīgs ir izskatījies Staburags pie Daugavas, pirms tika appludināts. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šim īpašajam dabas brīnumam, kā arī veicinātu tā sakopšanu un labiekārtošanu, Raunas Staburags 2018.gadā tika atzīts par Gada ģeovietu. Staburags ir aptuveni 3,5m augsts un 17m garš šūnakmens veidojums, kas pārklāts ar mīkstu, zaļu sūnu. Staburags sācis veidoties jau pirms 8000 gadiem, bet tas turpina mainīties vēl joprojām, jo nepārtraukti pār to līst avotu ūdens, kas ar laiku veido nogulsnes, kas sacementējas un veido arvien jaunas, plānas šūnakmens kārtiņas.
Kur atrodas Raunas Staburags? Raunā! Koordinātes: N 57°19'20,7" E 25°36'14,8"
Jāpiebilst, ka Rauna ir lieliska vieta mazajām brīvdienām – ne tikai daba, bet arī vēsture, sakoptība, amatnieki un ziedi – te, gluži kā nelielā rasas lāsē atspīd vai puspasaule. Tādēļ, ja meklē idejas brīvdienām, tad Rauna ir lieliska vieta, kur aizbraukt!
Lasi arī:
- Velnala un Tanīsa kalns - Tepat blakus Raunas Staburagam (~1km)! Ļoti iespaidīga!
- Apskati
Raunas pilsdrupas!
- Cēsu baznīcas torņa gaismu izrāde – noteikti jāredz! Noskaties arī pievienoto video no atklāšanas pasākuma!
Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
Raunas staburags, Foto:1188