Menopauzes simptomi, Photo by Ken Treloar on Unsplash.
Menopauze ir dabīgs pārejas posms jebkuras sievietes dzīvē - tas nozīmē, ka viņas ķermenis vairs nespēs veikt reproduktīvo funkciju, proti, dzemdēt bērnus. Daudzas sievietes menopauzi gaida ar atvieglojumu, jo vairs nebūs jāmokās ar sāpīgām menstruācijām. Citām, gluži pretēji, menopauze šķiet kaut kas biedējošs. Vislabāk ir jau agrā vecumā uzzināt kādas tieši izmaiņas notiks ķermenī, lai varētu tam laicīgi sagatavoties. Bright Side ir apkopojis 9 izplatītākos menopauzes simptomus:
1. Garastāvokļa maiņas
Sievietēm menopauzes vecumā jārēķinās, ka vienu brīdi viņas var justies ļoti priecīgas, kamēr nākamajā, gluži bez nekāda iemesla, skumjas vai dusmīgas. Ar laiku, ķermenim pierodot pie notikušajām izmaiņām, garastāvokļa maiņas mazināsies.
2. Karstuma viļņi
Menopauzei raksturīgi pēkšņi uznākoši karstuma viļņi, kad sievietes izjūt ko līdzīgu drudzim, nosvīst un viņu sejas un kakli kļūst tumši sarkani, tomēr pēc mirkļa pēkšņi uznākušo karstuma vilni nomaina salšana un drebuļi. Lai samazinātu šī simptoma izpausmes vajadzētu izvairīties no asām garšvielām ikdienas uzturā, pārtraukt smēķēt un līdz minimumam samazināt alkohola patēriņu.
3. Grūtības aizmigt
Grūtības aizmigt lielākajai daļai sieviešu menopauzes vecumā ir saistītas ar karstuma viļņiem un depresijas parādīšanos. Ja šīs problēmas tiek atrisinātas, visbiežāk uzlabojas arī miega kvalitāte.
4. Depresija
Jūtīgākas sievietes, kuras menopauzes laikā spēcīgāk izjūt veselības problēmas un sabiedrības spiedienu riskē saslimt ar depresiju. Laicīgi pārbaudot savu psiholoģisko veselību, ir iespējams uzsākt ārstēšanos laicīgi.
5. Atmiņas traucējumi
Veicināt smadzeņu darbību un trenēt atmiņu nekad nav par ātru, vingrinājumus kā to izdarīt meklē šeit6. Asinsvadu problēmas
Paralēli asinsvadu problēmām ir iespējams arī roku pirkstu un kāju pietūkums – no tā var izvairīties, ja samazina uz nakti uzņemto ūdens patēriņu un lielāko daļu šķidruma izdzer rīta pusē, tādejādi tas paspēj izvadīties un pa nakti neuzkrājas organismā.
7. Galvassāpes
Ja ciet no galvassāpēm un migrēnas jau pirms menopauzes, tās laikā sāpju stiprums var tikai palielināties. Lai to mazinātu ārsti var izrakstīt speciālus medikamentus hormonu terapijai.
8. Stress
Estradiola svārstības var palielināt sieviešu jūtību pret sociālo spiedienu un tāpēc viņas piedzīvo psiholoģisku stresu. Regulāras fiziskās aktivitātes, joga un meditācija var palīdzēt cīnīties ar stresu un uzlabot pašsajūtu.
9. Zems libido
Apmēram pusotra līdz divu gadu laikā pēc pēdējām mēnešreizēm lielai daļai sieviešu mazinājās vai pat pilnībā pazuda interese par seksu. Svarīgi pārrunāt šīs izmaiņas ar partneri un kopīgi censties šo jautājumu atrisināt, jo regulāra un apmierinoša seksuālā dzīve sievietes veselībai ir ļoti būtiska.
Lai atvieglotu menopauzes simptomus tās laikā pastiprināta uzmanība jāpievērš uzturam:
- Jālieto pietiekami daudz piena produktu, lai
uzņemtu nepieciešamo kalcija daudzumu;
- Labi šķiedrvielu avoti ir pilngraudu un rudzu
maize, augļi, mušļi bez pievienota cukura un brūnie rīsi;
- Jādzer daudz ūdens (vairāk no rīta, mazāk
vakarā);
- Jāpārskata savi alkohola lietošanas paradumi,
cenšoties devas maksimāli samazināt;
- Pēc iespējas mazāk jālieto cukurs un sāls.
Menopauzes simptomi, Photo by Ken Treloar on Unsplash.