Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Nespēju vairs “izkāpt” no mobilā tālruņa… Kā cīnīties ar telefona atkarību?

Atkarība no mobilā telefona, Photo by Alexey Elfimov on Unsplash

Atkarība no mobilā telefona, Photo by Alexey Elfimov on Unsplash

Viedtālruņu ietekme mūsu dzīvē ir tik liela, ka daudziem no mums rodas problēmas un stress nejauši aizmirst telefonu mājās, bailes palikt bez mobilā telefona jeb nobofobija izplatās arvien straujāk. Sākotnēji nevainīgā izklaide vai darba jautājumu pārlūkošana mobilajā vienubrīd noved pie tā, ka mēs pārlūkojam savus mobilos ik mīļu brīdi, turklāt gandrīz nekad neizlaižam tos no rokām vai vismaz turam rokas stiepiena attālumā. Ikdienā tik vērtīgais laiks arvien vairāk tiek patērēts virtuālās attiecībās, lai gan vienlaikus saziņa ar draugiem un radiem kļūst mazāk aktīva. Daudzi cilvēki atzīst, ka ir lietotnes, kas vienkārši ierauj sevī un kurās laiks tiek patērēts bezjēdzīgā interneta pārlūkošanā – pat bez īpaša iemesla vai vajadzības, lūkojamies savos ekrānos un truli skrullējam ziņu plūsmu…

Brīdis, kad saproti, ka ir jau par daudz, ir pirmais solis, kad vari sākt risināt problēmu, lai gan jāapzinās, ka ne visiem atbrīvoties no interneta un telefona atkarības ir viegli un tas nav iespējams vienā dienā. Kādas ir metodes un iespējas, ko vari izmēģināt, lai mazinātu savu viedtālrunī pavadīto laiku?

Sāc dienu ar pirmām 30 minūtēm bez ielūkošanās telefonā

Ja, no rīta pamostoties, pirmais, ko dari, ir ielūkojies viedtālrunī, nevis izkāp no gultas vai dodies uz vannasistabu, vari uzskatīt, ka Tev ir nopietna problēma. Pamēģini sākt atkarības mazināšanu, pirmās 30 dienas minūtes pēc pamošanās veltot tikai sev, savas dienas sakārtošanai, saplānošanai, varbūt meditācijai. Sāc savu dienu ik rītu, darot veselīgas un pozitīvas lietas. Pat, ja tas sākotnēji liekas grūti, tad sāc ar mazu soli – koncentrējies uz pirmajām 30 minūtēm, kuru laikā strikti noliedz sev iespēju ielūkoties telefonā.

Ievies savā dienā 2 produktīvās stundas, kurās Tu neizmanto tālruni

Laik gan mums darba vietā un ikdienā bez tālruņa neiztikt, nenoliedzami jāatzīst, ka nepārtraukta ienākošo ziņu un zvanu atbildēšana un aktualitāšu pārlūkošana ir liels laika zaglis, kas mazina arī produktivitāti darbā. Dažkārt gadās, ka visu dienu esi reaģējis uz nepārtraukti ienākošajām ziņām, iesaistījies čatos un diskusijās un dienas beigās konstatē, ka plānotos darbus nemaz neesi paspējis paveikt. Ko darīt? Sāc ar vienu nedēļu eksperimenta – ievies savas dienas produktīvo stundu vai divas – ieplāno laiku, kurā darīsi konkrētus uzdevumus vai darbus, bez ielūkošanās tālrunī. Uz visiem jautājumiem un ziņām vari atbildēt arī pāris stundu vēlāk (ja vien darba specifika nav saistīta ar kādu operatīvu dežūru, kas pieprasa nepārtraukti būt sasniedzamam). Tici – nedēļas beigās būsi patīkami pārsteigts par to, kā ir uzlabojusies Tava darba nedēļas produktivitāte un padarītā darba apjoms.

Prioritāte ir dzīvās sarunas

Lai gan attālinātajā darbā un ārkārtas apstākļos ne vienmēr varam kontaktēties klātienē, tomēr šīs sarunas var aizstāt, piemēram, ar videozvanu. Laikā, kuru pavadi sapulcēs vai sarunās ar reāliem cilvēkiem, kurus redzi un dzirdi, kuriem vari ielūkoties acīs, noliec savu viedtālruni malā un necenties paralēli pārlūkot internetu vai ziņu plūsmu viedierīcē. Vispirms jau tā ir cieņa pret cilvēkiem, kas šajā laikā komunicē ar Tevi – ja paralēli dari citas lietas, Tu diezgan atklāti atzīsti: “Jūs man neesat pirmajā vietā šobrīd, vismaz ne pietiekami svarīgi, lai es šo laiku veltītu tikai jums”. Atceries – šie cilvēki, tiekoties ar jums, ir veltījuši Jums laiku no savas dzīves, jums tas ir jāciena. Arī attiecības kļūs kvalitatīvākas, ja tās tiks turētas cieņā.

Neatsakies no miega tālruņa dēļ

Ja konstatē, ka arī vēlu vakarā atrodies savā tālrunī, piemēram, laikā kad skaties TV, kad ej gulēt vai laikā, kad jau mazgā zobus, joprojām paralēli skaties tālruņa ekrānā, pievērs tam uzmanību. Padoms – izslēdz savu tālruni stundu pirms gulēt iešanas, lai pārliecinātos, ka Tava diena noslēdzas mierīgi, jēgpilni un tālrunis Tevi nekavē doties pie miera.

Likvidē visas atkarību izraisošās lietotnes savā tālrunī

Ja konstatē, ka nepārtraukti velti laiku kādas spēlītes spēlēšanai vai sociālā tīkla pārlūkošanai un citādi nespēj ar to tikt galā – izdzēs to! Iespējams, deaktivizē uz laiku sociālos tīklus, ja citādi nespēj. Tas palīdzēs Tev pārtraukt bezjēdzīgu interneta pārlūkošanu ik pēc pāris minūtēm.

Ievies tālruni ar podziņām

Šis varbūt izklausās drastiski un daudziem nereāli, jo viedtālrunī taču notiek daļa darba, mācību, iepirkšanās, maksājumu u.c. nozīmīgas lietas. Taču Tu vari ieviest otru tālruni – ar podziņām, bez interneta. Laikā, kad apzināti veic kādas jēgpilnas darbības, lieto viedtālruni, bet tad, kad apzinies, ka viss svarīgais ir padarīts, noliec savu moderno ierīci malā un ņem līdzi tikai podziņu telefonu – tas palīdzēs nenovērst uzmanību no lietām, kas notiek reālajā pasaulē, bet vienlaikus varēsi būt sasniedzams uz zvaniem, ja nu notiek kas svarīgs.

Atrodi sev aizraušanos!

Ja Tavi tālruņa lietošanas paradumi ir jau kļuvuši par atkarību, atceries, ka būs grūti vienkārši atmest tos. Pārtraucot vienu atkarību ar varu, noteikti veidosies jauna, tādēļ vislabāk ir apzināti piedomāt, kādā virzienā vēlaties realizēt savu enerģiju. Varbūt tas ir sports vai aktivitātes dabā, citam tā būs grāmatu lasīšana vai gleznošana… Lai arī kas tas būtu – tas novērsīs Tavas domas no viedierīces un palīdzēs ar laiku vairāk sakoncentrēties uz “šeit un tagad” brīdi, vairāk izbaudīt realitāti.

Izmanto aplikācijas jeb lietotnes tālrunī pavadītā laika kontrolei

Ir pieejamas dažādas tālruņu lietotnes, kuras palīdzēs veicināt paškontroli un uzlabot produktivitāti. Piemēram, StayFree – parāda, cik laika Tu pavadi savā viedtālrunī, kā arī palīdz koncentrēties uz būtisko, ierobežojot dažādu lietotņu lietošanu. Tu pats vari iestatīt ierobežojumus un brīdinājumus, kā arī redzēt detalizētu sava tālruņa pārlūkošanas vēsturi un statistiku.

AppBlock – dod iespēju uzlabot paškontroli un bloķēt traucējošās vietnes uz konkrētu laiku. Tu vari, piemēram, apzināti nobloķēt dažādu vietņu darbību savā darba laikā un tās automātiski atkal aktivizēsies, kad šis laiks būs pagājis. Tādējādi varēsi netraucēti strādāt.

Ideāls rīks, ar ko sākt - Mobile Usage Tracker: Phone Addiction Controller. Šai lietotnei ir ekrāna izsekotājs, kas sniegs precīzu informāciju ar to, cik reizes dienā tu esi atvēris savu mobilo tālruni un kā to izmantojis. Tas ir perfekts pirmais solis, lai konstatētu, cik tad patiesībā lielā mērā Tava dzīve ir atkarīga no viedtālruņa. Izmēģini! Būs interesanti pašam, tad arī varēsi saprast, vai konstatēti dati Tevi apmierina, vai arī patiesībā Tu esi daudz vairāk atkarīgs no telefona nekā Tev pašam varētu likties. Starp citu – arī tie, kas atkarīgi no tālruņiem, bieži vien paši to vai nu neapzinās vai noliedz, šis tests palīdzēs Tev izdarīt pamatotus secinājumus, lai saprastu, kā rīkoties tālāk.

Lasi arī citus interesantus rakstus:

Atkarība no mobilā telefona, Photo by Alexey Elfimov on Unsplash

Atkarība no mobilā telefona, Photo by Alexey Elfimov on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas