Čeki (Image by Michal Jarmoluk from Pixabay)
Sākot no marta, iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2020.gadu. Iedzīvotāji, kam tas jādara obligāti, var iesniegt deklarācijas trīs mēnešu laikā, līdz pat 1.jūnijam, bet brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, to var darīt trīs gadu garumā. Rūpējoties par klientu un darbinieku veselību, VID uz ārkārtējās situācijas laiku (vismaz līdz 6.aprīlim) ir pārtraucis klientu apkalpošanu klātienē visā Latvijā. Tādēļ aicinām deklarāciju iesniegt elektroniski, Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), jo tajā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.
VID aicina ar nodokļu deklarācijām nesteigties
VID aicina nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties pārmēru liels lietotāju skaits, tās tā var darboties lēnāk vai uz laiku nebūt pieejama.
VID tīmekļvietnes sadaļā "Gada ienākumu deklarācija" ir pieejama video pamācība un citi informatīvi materiāli, savukārt šī gada 9.martā pl. 14.00 VID aicina ikvienu interesentu uz bezmaksas tiešsaistes semināru, kurā izstāstīs un parādīs, kā pieslēgties EDS sistēmai un pareizi aizpildīt un iesniegt deklarāciju.
Aicinām izmantot arī VID bezmaksas mobilo lietotni jeb aplikāciju "Attaisnotie izdevumi", kurā vēl pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas var ērti savadīt visus maksājuma dokumentus un informāciju par tiem. Brīdī, kad cilvēks pieslēgsies EDS, lai iesniegtu gada ienākumu deklarāciju, visa šī informācija un paši maksājuma dokumenti pievienosies viņa deklarācijai.
Obligāti līdz 1.jūnijam deklarācijas ir jāiesniedz šādām iedzīvotāju grupām:
Obligāti 2020.gada deklarācija līdz 1.jūnijam (ja personas kopējie 2020.gada ienākumi pārsnieguši 62 800 eiro - līdz 1.jūlijam) jāsniedz tiem iedzīvotājiem, kuriem:
- saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā;
- tiek veikta saimnieciskā darbība, piemēram, izīrēts nekustamais īpašums vai gūti ienākumi no profesionālās darbības;
- ienākumi ir gūti ārvalstīs, tajā skaitā jūrniekiem, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Izņēmums ir darba alga kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, ja šiem ienākumiem ir piemērots attiecīgās dalībvalsts ienākuma nodoklis;
- ir gūti ar nodokli neapliekami ienākumi, kas kopumā 2020.gadā pārsniedz 10 000 eiro, piemēram, pārdota personiskā manta;
- ir gūti ienākumi, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi, bet šis nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā, piemēram, ienākumi no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas fiziskai personai;
- ir gūti citi ar nodokli apliekami ienākumi, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, piemēram, no fiziskām personām, kas nav radniecībā līdz trešajai pakāpei, saņemti dāvinājumi virs 1425 eiro.
Savukārt brīvprātīgi, lai atgūtu attaisnotos izdevumus, gada ienākumu deklarāciju šogad varēs iesniegt ne tikai par 2020.gadu, bet arī par 2019. un 2018.gadu, bet līdz 2021.gada 16.jūnijam - vēl arī par 2017.gadu.
Būs pieejamas konsultācijas, zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000 (svarīgi, ka, zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu). Jautājumus var uzdot arī VID EDS sadaļā "Sarakste ar VID".
- Vai drīkst nodokļu deklarācijā iesniegt čekus arī par saviem vecākiem?
- Kādus medicīnas izdevumus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā?
- Kādus izglītības izdevumus var norādīt gada ienākumu deklarācijā nodokļu atgūšanai?
- Kam obligāti jāiesniedz ienākumu deklarācija?
- Nodokļu parāds – kā šogad izvairīties no tā rašanās?
- Kā atgūt pārmaksātos nodokļus.
Čeki (Image by Michal Jarmoluk from Pixabay)