Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Noskaties: Slavenības piedalās atraktīvā video un sveic Jāņos!

BENU aptieka

BENU aptieka

Straujiem soļiem tuvojas gada īsākā un maģiskākā nakts! To sagaidot, īpaši līksmu un lustīgu videosveicienu saviem atbalstītājiem sagādājuši sabiedrības mīluļi – dziedātājs Lauris Reiniks, ētera personība Maija Rozīte-Krištopane un tautā iemīļotās aktrises, BENU Aptiekas Goda seniores Regīna Devīte un Ilze Vazdika, kas arī dalās savā Jāņu noskaņojumā un iecienītākajās līgošanas tradīcijās.

Jāņu noskaņojums un svinību sajūta

Maija stāsta: “Nevarētu teikt, ka Jāņu sajūta man šogad ir parādījusies agrāk nekā citus gadus, jo jūtama vēlā pavasara atnākšana un kopumā tāda vasaras sajūta ir atnākusi pavisam nesen. Šķiet, ka līdz Jāņiem vēl ir tālu, bet patiesībā tie jau ir tepat!”

Savukārt Regīna piebilst: “Šogad vasara tuvojas lēni un apdomīgi, arī es ļoti gaidīju siltā laika iestāšanos, un izskatās, ka tas beidzot ir atnācis! Pamazām sākšu gatavoties Jāņu svinībām, bet domāju, ka īsta Jāņu sajūta, visticamāk, parādīsies tikai svētku vakarā, kad apkārt smaržos Jāņu zāles, vainagi, siers un skanēs cilvēku čalas.

Ilze stāsta, ka Jāņu video filmēšana Brīvdabas muzejā ļāvusi izbaudīt skaisto vidi, noskaņu un sadarbību ar foršajiem kolēģiem. Vienlaikus tradicionālā vide likusi aizdomāties par moderno pasauli ar tās dažādajām tehnoloģijām, telefoniem, plastmasas izstrādājumiem: “Pirmo reizi mani pārņēma tāda īpatnēja sajūta un doma par to, vai tas ir labi?” Aktrise piebilst, ka Jāņi ir svētki, kas atgādina mums par dabisko.

Iecienītākās Jāņu tradīcijas

“Man ļoti patīk būšana kopā ar savējiem, Jāņu zāļu meklējumi un svētku baudīšana pie ugunskura,” stāsta Maija. “Ja Jāņu naktī ir labi laikapstākļi, vienmēr mēģinām sagaidīt maģisko saullēktu, tomēr, ja laiks ir lietains un vēss, tad parasti saullēkta sagaidīšanai spēka nepietiek.”

Tikmēr Lauris saka: “Jāņus parasti baudu latviešu kino klasiku – filmu “Limuzīns Jāņu nakts krāsās” –, kas ar savu latviskumu, sirsnību un trāpīgo humoru nekad nenoveco. Šajos svētkos labprāt baudu garšīgus ēdienus un dzērienus, kā arī, ja ir silts laiks, man patīk sēdēt ārā pie dabas un vienkārši baudīt Latvijas vasaru.”

Kā šogad plānos līgot

Maija šogad Jāņus atzīmēs nedaudz neierastāk: “Kopā ar ģimeni būsim nelielā ceļojumā pa Eiropu, līdz ar to tādu klasisku svinību šoreiz nebūs. Bet parasti ģimenē savācam jāņuzāles, gatavojam vainagus, vecāku mājas vienmēr rotājam ar meijām, sienam sierus un cepam pīrādziņus, kā arī dziedam dziesmas. Īpašu noskaņu svētkiem mēģinām piešķirt ar tautisku motīvu izvēlēšanos savos tērpos, ko darām arī bērniem.”

Savukārt Regīna stāsta: “Manas Jāņu tradīcijas nav mainījušās – ļoti patīk pastaigas pļavās, zāļu vākšana tējām, vainagu sagatavošana un gaišs ugunskurs. Tajā pašā laikā diemžēl nevaru teikt, ka šogad svinības būs tādas kā citus gadus, jo kopš februāra ikdienu pavada arī bažas un skaudrums. Tāpēc, manuprāt, Jāņi šogad ir jāsvin jēgpilni, godājot mūsu dabu, tradīcijas, tautas spēku, kā arī saglabājot ticību gaismas uzvarai pār tumsu un ļaunumu.”

Arī Ilze uzsver, ka šogad Jāņi ir citādāki: “Jāņi ir skaisti svētki! Taču šogad tiem pāri ir tumši mākoņi saistībā ar pasaules notikumiem. Sirds ir grūta.” Vienlaikus aktrise saka, ka viņai ir liels prieks par spēcīgajām Jāņu tradīcijām, kas pastāv cauri laikiem: “Tā nav tāda tradīcija, kura var pagaist! Jāņi ir izturējuši visus laikus un latviešiem nav atņemami! Šī brīnišķīga tradīcija būs arī šogad un visus gadus uz priekšu! Taču tagad mums ir aktīvi jācīnās par savu zemi, jāmācās to aizstāvēt gan fiziski, gan garīgi. Nedrīkstam baidīties!”

Lai mums visiem skaisti, veselīgi un lustīgi Jāņi kopā ar tuvākajiem cilvēkiem!

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...