Pavisam paslēpies no cilvēku acīm, meža vidū, laika zoba un alkatīgu cilvēku sadragāts, pavisam bēdīgā stāvoklī, bet joprojām lepni slejas Galgauskas pareizticīgo dievnams! Šī baznīca ir pārdzīvojusi vairākus gadsimtus un tajā joprojām jūtams svētītajām vietām piemītošais miers. Šķiet, ka kāds augstāks spēks to cenšas saglābt, jo cilvēki to ir pametuši, bet joprojām, neskatoties uz tās stāvokli, tajā slejas eņģeļa sejiņa. Mūsdienās drosmīgos un ziņkārīgos tūristus tā vien vilina apskatīt vareno arhitektūru. Nav nekāds brīnums – šīs ēkas gals pienāks salīdzinoši drīz, ja tā netiks restaurēta.
Galgauskas pareizticīgo baznīcas stāsts
Tautā zināmais dievnama nosaukums “Galgauskas pareizticīgā baznīca” cēlies tieši pateicoties vietai, ku tas atrodas - Galgauskas pagasta. 16. – 17. gadsimtā tur bijusi kāda muiža, ko nosaukuši tās pirmā īpašnieka – poļu pana Golgovska vārdā. 1631. gadā Golgovska muiža nonākusi Budberga īpašumā, bet 1656. gadā tā kļuvusi par Mengdenu dzimtas īpašumu. Mendgeniem muiža kalpoja līdz Pirmajam pasaules karam. Muižas galvenā, koka ēka 1920. gadā vai ap to laiku nojaukta, bet ļoti sliktā stāvoklī palikusi meldera māja un Sv. Jāņa Kristītāja baznīca, pie kuras arī atrodas baronu Mendengu kapi. Joprojām saglabājušies kapakmeņos iegrebtie dati, savukārt, paši kapi, nepasargāti un ikdienā neuzmanīti, tikuši vairākkārtīgi izrakti un aplaupīti.
Galgauskas muižas Svētā Jāņa Kristītāja pareizticīgo baznīca tikusi uzcelta starp 1850. un 1860. gadu. 1918. gadā šejienes draudzi sastādījuši 627 cilvēki, bet kopš astoņdesmitajiem gadiem tā ir pamesta pavisam, tikusi izlaupīta un apgānīta. Laiks iecirtis pamatīgu robu cēlās ēkas mūros un tā ir kļuvusi dzīvībai bīstama apmeklētājiem, tādēļ ziņkārīgos tūristus aicinām to lūkot bildēs vai no malas.
Savulaik tā bijuši ļoti krāšņa arī iekšpusē. Te slējies varens svečturis ar 320 svecēm, bijuši vismaz 7 zvani, liels ikonstass ar ikonām, divi grezni kamīni. Mazākais no zvaniem joprojām saglabājies un ticis aizvests uz Galgauskas kapu kapliču. Baznīcas iekšējo interjeru rotājuši dievišķīgi skaisti sienu un griestu gleznojumi. No tiem joprojām saskatāmas zvaigznes griestos, aprises no uz mākoņa sēdoša eņģeļa virs iekšējām ieejas durvīm, bet vislabāk saglabājusies daļa no eņģelīša, kas lūkojas tieši tajā vietā, kur kādreiz atradies altārs. Tas ticis uzgleznots tik dzīvīgu skatienu, ka brīdī, kad uz to raugies no jebkuras vietas, šķiet, ka tas lūkojas tieši acīs. Diemžēl, arī baznīca garnadžu alkatības dēļ tikusi izlaupīta. Savulaik pat tikuši izlauzti grīdas dēļi un veikti izrakumi vietā, kur atradies altārs.
Nu jau vairākus gadus atpakaļ baznīcas teritorija attīrīta no laika gaidā ap to izaugušajiem kokiem, baznīca iztīrīta no vandāļu paliekām un gruvešiem, tomēr tā ir tik kritiskā stāvoklī, ka rodas jauni gruveši visu laiku – ir iebrucis jums, griesti, grīda.. Savu ticību šai vietai apliecinājuši cilvēki, kas te jau ilgi pēc baznīcas pamešanas un pēc tās attīrīšanas atstājuši aiz sevis ticīgo lietas - ikonas, bībeles, sveces, bet, diemžēl, ar to nepietiek, lai ēka tiktu saglābta. No kokiem atbrīvotajā teritorijā izceļas baznīcas teritorijas robežlīnija, ko iezīmē stabi, kā arī ir labi saskatāmi Mendegu dzimtas kapu pieminekļi.
Ieskaties galerijā, kā šajā vietā izskatās tagad, jo pavisam drīz tā būs vēl bēdīgākā stāvoklī. Esam atraduši un dalāmies arī ar video no laika, kad Galgauskas pareizticīgo baznīcas teritorija vēl nebija attīrīta. Ja meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
Lasi arī:
Zeltiņu Raķešu bāze - vieta, kas glabā noslēpumus
Irbenes radioteleskops un spokainā militārā pilsētiņa
Atpūta ar vēstures elpu – viena diena Baldonē
Šarmantās un vilinošās Vidagas dzirnavas – “Kaķīša dzirnaviņas”
Galgauskas pareizticīgo baznīca, foto - 1188