Laikā, kad valda pamatīga svelme, karsti ir ne tikai cilvēkiem, bet arī viņu dzīvniekiem. Pārkaršana var radīt nopietnus veselības traucējumus gan suņiem, gan kaķiem, tādēļ vienmēr šo četrkājaino draugu saimniekam būtu jāatceras, ko darīt šādos gadījumos!
Kuri dzīvnieki pārkarst visbiežāk?
Risks pārkast ir visiem dzīvniekiem, bet visbiežāk pārkarst tās šķirnes, kuriem ir īss, plakans purniņš, jo, tiem ir saīsināti elpošanas ceļi: no suņu šķirnēm – Angļu buldogi, Franču buldogi, Mopši un citi līdzīgas šķirnes suņi, bet no kaķiem – Persijas kaķi, Birmas kaķi, Skotu nokareno ausu kaķi un līdzīgo šķirņu kaķi.
Pārkaršanas risks atkarīgs arī no dzīvnieka apmatojuma toņa. Jo tumšāka spalva, jo ātrāk sakarst dzīvnieks.
Neatkarīgi no šķirnes un apmatojuma krāsas, visi dzīvnieki var ātri pārkarst, ja saimnieks tos atstāj telpā, kas nevēdinās, netiek dzesēta, turklāt bez ūdens pieejamības. Ļoti spilgts piemērs ir automašīnas! Nereti saimnieki ir iedomājušies, ka 5 minūtes automašīnā nekādu skādi nenodarīs, tomēr smagi kļūdās. Automašīnas sakarst ļoti ātri – dažu minūšu laikā auto salons var uzkarst līdz saunai cienīgiem apstākļiem.
Pārkaršanas pazīmes suņiem
- Smaga elsošana, iespējama ar savādām skaņām
- Gulēšana ar ieplestām priekškājām
- Reibonis
- Nestabilitāte
- Nespēja piecelties un nostāvēt, paiet
- Samaņas zudums
Pārkaršanas pazīmes kaķiem
- Elsošana ar tendenci paātrināties
- Gulēšana izstieptā pozā
- Diskoordinācija
- Vemšana
- Caureja
- Samaņas zudums
Ko darīt, ja dzīvnieks pārkarsis?
Smagas pārkaršanas gadījumā dzīvnieku noteikti jāved pie veterinārārsta, bet jāpievērš uzmanība, lai pārkaršana nepastiprinās, transportlīdzeklī. Dzīvnieku jācenšas iepriekš, noguldot uz aukstas virsmas, dodot dzert. Jānodrošina maksimāla skābekļa padeve. Jāņem vērā, ka jādzesē ķermenis, nevis galva. Dzesēt var arī ar aukstā ūdenī samērcētu audumu, bet to nedrīkst atstāt uz dzīvnieka ķermeņa, jo audums ātri uzkarsīs. Var izmantot arī ledu, dzesējot kājas, vēderu (protams, caur auduma gabalu, lai nebūtu apsaldējumi). Dzīvnieku mērcēt aukstā ūdenī jāizvairās, pretējā gadījumā var iestāties šoks.
Kā izvairīties no dzīvnieka pārkaršanas?
- Karstā laikā dzīvnieka saimniekam jāvadās pēc savām sajūtām – ja saimniekam karsti, jārēķinās, ka arī dzīvniekam ir karsti.
- Nekādā gadījumā dzīvnieku nedrīkst atstāt automašīnā! Pat nedaudz pavērts logs nespēj izvēdināt un novērst automašīnas salona uzkaršanu.
- Dzīvniekam jānodrošina regulāra dzeramā ūdens piekļuve, arī dodoties garās pastaigās jāņem līdzi ūdeni un trauku, no kā dzīvnieks var padzerties.
- Saulainā dienā jācenšas ar dzīvnieku uzturēties ēnā. Un, dodoties pastaigā, ik pa laikam tam jādod iespēju atpūsties.
- Ja laukā ir svelme, bet ēkā ir vēsāks, vajadzētu ļaut dzīvniekam uzturēties vēsā telpā, ja viņš to vēlas, nevis par visām varītēm dzīt dzīvnieku laukā.
Lasi arī:
- 5 iemesli, kādēļ sunim nepieciešamas peldes
- Suņu viesnīca. Tiešām kūrorta atpūta mājdzīvniekam?
- Sunim vai kaķim iedzēlusi bite vai lapsene – ko darīt?
Pārkaršana sunim, Photo by Alice Castro from Pexels