Ja vēlies izbaudīt pastaigu ar bērniem vai pat ar bērnu ratiņiem, varbūt izbraukt loku ar velosipēdu vai vienkārši izvēdināt galvu un priecāties par Gaujmalas ainām, vienlaikus ieraugot arī ko pavisam neparastu – tad jādodas uz Strenčiem. Šeit apskatāms Koka skulptūru parks, kas kopš 2014.gada katru gadu Plostnieku svētkos tiek papildināts ar jaunām koka skulptūrām un ne velti - Strenči tiek uzskatīti par Gaujas plostnieku galvaspilsētu un plostnieku amata iezīmes attēlotas pat pilsētas ģērbonī. Koku pludināšana pa Gauju savulaik bija nozīmīgs kokmateriāla transportēšanas veids, tādēļ šis amats bija lielā cieņā.
Kādas koka skulptūras apskatāmas Strenčos?
Strenču koka skulptūru takā tematika ir vienota – visas skulptūras šeit tapušas par godu plostniekiem, lai saglabātu atmiņās šo nozīmīgo un seno amatu. Šeit iespējams aplūkot gan pašu Plostnieku, gan pazudušo plostnieka zābaku, Briedi, Vardi, Piekūnu, Pīli, Ezi un citas koka figūras.
Pirmā izveidotā koka figūra šajā parkā bija Plūdu stabs, kas tika uzstādīts vietā, līdz kurai 2010.gada lielajos plūdos bija pacēlies Gaujas ūdens līmenis. Kopš tā laika šeit ierīkota skaista pastaigu taka un promenāde. Plostnieku svētkos te rūc zāģi un darbojas amatnieki un katru gadu darina ko jaunu un skaistu. Pie skulptūrām tiek piestiprinātas arī plāksnītes, lai parka apmeklētāji zinātu, kurā gadā katra skulptūra tapusi un kurš ir tās autors.
Taka pieejama arī ar velosipēdu un bērnu ratiņiem
Koka skulptūru pastaigu taka nav gara – vien aptuveni 500m. To iespējams arī izstaigāt ar bērnu ratiņiem vai izbraukt ar velosipēdu. Parka teritorija nav norobežota un ir pieejama visu laiku.
Ko vēl apskatīt Strenčos un tuvākajā apkaimē?
Brīvdabas plosta makets. Jau drīz varēsi apskatīt arī brīvdabas plosta maketu, kas uzstādīts par godu Strenču pilsētas iegūtajam Starptautiskās plostnieku pilsētas statusam. Makets sastāv no trīs plosta plenēm un tam ir plosta priekšējā un aizmugurējā stūre. Uz plosta maketa iespējams uzkāpt un iejusties plostnieka lomā. Tas atrodas Strenču centrā pie tirgus laukuma. Tieši pašlaik makets gan tur neatrodas, bet aprīļa laikā tas tiks atjaunots.
Gaujas Dabas taka. Tie, kuri vēlas izbaudīt Strenču Gaujmalas burvību ilgāk, var turpināt pārgājienu pa Gaujas dabas taku. Tajā būs skaistas ainavas, salas, Strenču krāces un citas interesantas vietas, kā arī vairākas vietas, kur sarīkot pikniku, kā arī ir iespēja izvēlēties sev vēlamo takas garumu. Gaujas dabas takas garums ir 5,5km, bet var šo maršrutu saīsināt, izvēloties 2km vai 3,5km garu posmu.
Sedas purvs. Iemīļota vieta pārgājienu, pastaigu mīļiem, putnu vērotājiem ir Sedas purvs. Tas sasniedzams gan no Sedas, gan Jērcēnu puses – šo gan ieteicams iet sausākā laikā. Ja uz purvu dodas no Jērcēnu puses, tad pa ceļam noteikti jāpiestāj pie Kaņepju ozola, kas ir otrs resnākais ozols Latvijā un Baltijā.
Izlasi arī:- Sedas purva kājnieku taka - unikāls pastaigu maršruts Vidzemē
- Citas pastaigu takas Vidzemē, kur apskatīt koka skulptūras
- Apskati Smiltenes Stounhedžu!
- Veselības taka, Velnala un Tanīskalns Raunā
Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
Plostnieka pazudušais zābaks, koka skulptūra Strenčos, foto: Madara Ribozola