Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Patiesas laimes noslēpums – un ko par laimi saka antropologi

Laimes sajūta. Attēls: pexels.com

Laimes sajūta. Attēls: pexels.com

Laime nav pastāvīga sajūta, lai kā mums to gribētos. Vai esi pamanījis, cik ātri pierodi pie "jaunā normālā" gan pēc ļoti priecīgiem notikumiem, gan tiešām bēdīgiem? Cilvēks laimē loterijā miljonu, taču jau pēc pāris dienām saprot, ka vecās problēmas nekur nav zudušas. Kāpēc tā? Vienu no skaidrojumiem sniedz Juvals Noa Harari, kulta grāmatas "Sapiens. Īsa cilvēces vēsture" autors.

Dzīvot mirklim ilgtermiņā ir bīstami!

Kāpēc mēs nejūtamies pastāvīgi laimīgi? Jo mēs neprotam dzīvot mirklim un tas patiesībā ir normāli! Lai gan mēs fiziski atrodamies tikai esošajā brīdī, mūsu smadzenes pastāvīgi atskatās atpakaļ vai lūkojas uz priekšu. Evolūcija to mūsos iekodējusi vienkāršu, bet svarīgu iemeslu dēļ – lai mēs nezaudētu modrību. Dzīvot mirklim – izklausās skaisti, bet evolucionāri ir bīstams, bezjēdzīgs un neiespējams pasākums, jo sevī un mirkļa baudīšanā iegrimis cilvēks nemana tuvumā esošās briesmas. Taču mēs jau sen dzīvojam laikmetā, kurā mēs drīkstam arī dažkārt šo smadzeņu modrību pazaudēt savas mentālās veselības vārdā.

Vai tu jūties laimīgs?

Atskatoties pagātnē un redzot, kā mēs esam tehnoloģiski attīstījušies, lai kaut kad nākotnē beidzot varētu dzīvot laimīgi, Harari uzdod jautājumi - nu bet vai tad mēs esam laimīgi? Un kad mēs tādi būsim? Jebkuram cilvēkam atbilde šķitīs vienkārša. "Protams, ka jā!" vai "Bet protams, ka nē!" Vai arī mikslis no abiem, atkarībā no dienas. Harari izšķir dažādus laimes veidus – vai nu spēju justies pilnvērtīgi neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, līdzīgi kā budismā, vai nu pastāvīgus baudas meklējumus, kas mums sagādā īslaicīgu laimes sajūtu, un tikai kā narkomāniem liek gribēt vairāk vairāk, aizvien vairāk laimes. Tas ir nebeidzams aplis, no kura gan ir iespējams izkļūt!

Patiesas laimes noslēpums

Antropologs saka to pašu ko teologi, psihologi un mentālās veselības blogeri, jo patiesības ir vienkāršas – apzinātība ir atslēga! Lai arī cilvēkam evolucionāri ir raksturīgs atskatīties pagātnē un lūkoties nākotnē, ir jāiemācās nevis mērķtiecīgi tiekties pēc laimes, bet izjust savas emocijas, neilgojoties pēc citām. Atrasties šeit un tagad. Tieši tā ir pastāvīgas laimes, nevis pārejošas laimes sajūtas atslēga. Ja cilvēks pieņem savas skumjas un iemācies tās izjust visā to gammā, netiecoties par varas makti tikt no tām ārā, cilvēks vairs no skumjām necietīs. Paradoksāli, bet fakts – jo mazāk mēs iespringstam tiecoties izjust lielāku laimi, jo pastāvīgāki un stabilāki savās emocijās kļūstam, un tieši emociju stabilitāte ir laimes pamatā. Ja tu spēj izjust prieku tagad un te, necenšoties just vēl vairāk prieka, vēl ilgāk un intensīvāk, tev nebūs jāpiedzīvo vilšanās, to nesaņemot.


Citu pieredze un ieteikumi laimes sajūtas sasniegšanā:

Kā saglabāt mieru nemierīgā laikmetā?

Inesei Prisjolkovai pie bērniņa tikt palīdzējusi zemapziņas pārprogrammēšana

Ieva Brante - pamodiniet savu iekšējo bērnu!


Laimes sajūta. Attēls: pexels.com

Laimes sajūta. Attēls: pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas