Ugunskurs (Image by adege from Pixabay)
Izklaidējošs un pat eksotisks var būt ziemas pārgājiens, ja tam atbilstoši sagatavojas. Kaut arī mūsu platuma grādos pēdējā laikā ziema ir salīdzinoši silta, priekšnoteikums labi pavadītam laikam ir atbilstošs apģērbs, lai, ilgi pavadot laiku ārā, būtu komfortabli un silti, kā arī priekšdarbi ēdiena sagatavošanā, lai uz vietas pikniku atliek vairs tikai baudīt. Neuztraucoties par ēdiena gatavošanu un maizīšu smērēšanu. Kā sagatavot un uzglabāt ēdienu ziemas piknikam? Kādus pārtikas produktus iekļaut piknika grozā, lai tie aukstumā nesasaltu, kā to sapakot līdzņemšanai un kā visu pagatavot? Zemāk apkopojām noderīgas idejas.
Kādus pārtikas produktus iekļaut ziemas piknika ēdienkartē?
Ja maltītei visu vēlies ņemt līdzi jau gatavu, vislabāk būs pagatavot siltu ēdienu un ņemt to visu līdzi termo izturīgos traukos. Sautējums, zupas, buljons, pat pankūkas var kļūt par tava piknika galveno ēdienu, ja pirms tam esi gatavs pavadīt laiku pie plīts un visu pagatavot.
Ja nav vaļas maltītes gatavošanai, līdzi vari ņemt karstmaizes, tās iepakojot atbilstošā siltumizturīgā traukā vai alumīnija folijā.
Bet vislabākais piknikā ir pašrocīgi gatavotais uz ugunskura. Dodoties garākā pārgājienā un ugunskura kurināšanu atstājot uz beidzamo laiku, arī cepšanai izvēlētos pārtikas produktus – desiņas, gatavos gaļas izstrādājumus, ātri pagatavojamo šašliku, dārzeņus, maizi, arī kečupu un citas lietas – vislabāk būtu ielikt siltumizturīgos traukos, jo pie ļoti zemas temperatūras šie pārtikas produkti var sasalt. Ziemas piknikā patiesi labāk būs, ja izvēlēsies cepšanai lietas, kas ir jau gatavas vai ātri uzcepamas, jo cept šašliku ziemā uz ugunskura būs daudz laikietilpīgāk kā vasarā, kad ārā ir silts un līdzi paņemtās aktivitātes novērš uzmanību, ļaujot gaļai lēnām čurkstēt uz ugunskura. Ļoti labs variants ir jau iepriekš sagatavots lavašs, kurā ietīts siers un katram ēdājam iecienītākās sastāvdaļas. Ietin to folijā un liec uz uguns sildīties. Maltīte izdosies silta un garda.
Noteikti sagatavo līdzi arī termosu ar karstu dzērienu – tēju, kafiju, kakao, buljonu, karstvīnu vai citu, kas kompānijā tīkamāks. Arī ūdeni vēlams ieliet speciāli pārgājienam paredzētā traukā, citādi pie liela sala tas var sasalt.
Uzkodas un saldumi sasalst vien ļoti zemās temperatūrās, tāpēc tos droši vari ņemt pārgājienā līdzi. Ar augļiem būs sarežģītāk, jo tie var sasalt vai palikt brūni, tāpēc nomazgā un sagriez tos jau mājās. Iepako visu termo traukā un mazs knifs – lai banāni un citi augļi nepaliktu brūni – uzspied uz tiem nedaudz citronu sulas. Citrona sula to garšu nepārmāks, bet augļi ilgāk paliks svaigi.
Paredzi arī desertu! Īpaši, ja plānots kurināt ugunskuru! Uz ugunskura cepamie zefīri noteikti ir neatņemama ziemas piknika sastāvdaļa, turklāt tos var ēst kopā ar cepumiem vai augļiem, izveidojot savu individuālo desertu. Vēl kāda ideja – pagatavo desertu ugunskurā. Mājās sagatavo folija loksnes, ieliec tajās ripiņās sagrieztu banānu, pievieno pāris šokolādes gabaliņus un kārtīgi aizloki foliju. Piknika vietā liec to uz ugunskura un lieliskais deserts ātri vien būs gatavs!
Kādi trauki un piederumi ir nepieciešami?
Kā jau augstāk minēts, ziemas pārgājienā bez atbilstošiem traukiem neiztikt. Noteikti svarīgi ir iegādāties ļoti labu un siltumnoturīgu termosu, kā arī traukus ēdiena glabāšanai, kas saglabā siltumu. Ziemas pārgājienos neiztikt arī bez folija, ko var ieklāt plastmasas trauciņos pirms pārtikas ielikšanas. Alumīnija folija saglabās gatavo ēdienu siltu, bet aukstākajiem pārtikas produktiem neļaus sasalt. Noteikti paņem līdzi arī galda piederumus un salvetes.
Ja kursi ugunskuru, bez cepšanas restes vai iesmiem neiztikt. Plānojot uz uguns sildīt kādu šķidrumu – zupu, tēju, karstvīnu vai citu – līdzi jāpaņem arī kastrolītis.
Parasti gan visi līdzi ņem vienreiz lietojamos traukus, bet mēs aicināsim rūpēties par dabu un ziemas pārgājienam līdzi paņemt traukus no mājām. Tie var būt plastmasas, kas ceļa somu darīs vieglāku, vai arī izsmalcinātāki, ja ziemas pārgājienu vēlies pārvērst par īstiem svētkiem.
Kā ātri iekurt uguni?
Ugunskuram nepieciešams līdzi paņemt sausu malku, sērkociņu, grila aizdedzināšanas šķīdumu vai viegli aizdedzināmus materiālus, kas ļaus uz aizsalušas, sniegotas zemes ātri uzkurt liesmu. Zemāk arī video, kas iemācīs ātri iekurt ugunskuru.
Noderīgi - izlasi arī šos rakstus:
- Kādu ēdienu ņemt līdzi, ar bērniem dodoties pie dabas?
- Bērna dzimšanas diena ziemā – idejas svinībām ārā!
- Pārgājiens, karsta tēja termosā un nakšņošana teltī. Kā atpūsties dabā.
- Lieliskas dabas takas, ko apskatīt
Ugunskurs (Image by adege from Pixabay)