Suns - māhdzīvnieks saulē, Photo by Blue Bird from Pexels
Saules dūrienu un karstuma dūrienu var gūt ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki. Karstuma dūriens ir veselībai bīstams stāvoklis, tādēļ ir pamata lietas, kas jāzina katra saimniekam – kādas ir karstuma dūriena pazīmes, un kā rīkoties, ja ir aizdomas, ka suns, kaķis vai cits mājdzīvnieks ar to saslimis.
Kas ir karstuma un saules dūriens?
Karstuma dūriens ir hipertermijas stāvoklis jeb tad, ja ķermeņa temperatūra ir paaugstināta virs normas, kā rezultātā audi tiek termiski ievainoti. Karstuma dūriens rodas, ja siltuma rašanās pārsniedz ķermeņa spēju zaudēt siltumu. Karstuma dūriens ir ļoti nopietns stāvoklis: tas var izraisīt vairāku orgānu mazspēju, un dzīvnieki var ātri nomirt, ja tos neārstē. Visi dzīvnieki ir uzņēmīgi pret karstuma dūrienu, tāpēc jums jāpārliecinās, ka jūs aktīvi rīkojaties, lai to novērstu. Karstuma dūriens un saules dūriens pamatā ir līdzīgi, atšķiras tikai tas, ka saules dūrienu iegūst tad, ja dzīvnieka pārkaršanas iemesls ir tiešie saules stari.
Kādas ir karstuma dūriena pazīmes dzīvniekam?
Karstuma un saules dūriena pazīmes var atšķirties starp indivīdiem un sugām, taču parasti tās ir:
- Strauja elpošana (nerimstoša elsošana), kas pieaug karstuma dūrienam progresējot.
- Siekalošanās
- Satraukums, nemiers
- Ļoti sarkanas vai bālas smaganas
- Spilgti sarkana mēle
- Paaugstināta sirdsdarbība
- Nevienmērīga, saraustīta elpošana
- Vemšana, caureja (iespējams, ar asinīm)
- Psihiskas apjukuma pazīmes, delīrijs
- Reibonis
- Letarģija, nespēks
- Muskuļu trīce
- Krampji
- Ģībonis
- Samazināts vai vispār neesošs urīna daudzums
- Koma
Kādi ir galvenie karstuma dūriena izraisošie faktori?
Saules dūrienu dzīvnieks var gūt pārkarstot saulē, kas nav retums, ja dzīvniekam nav ēnas kur paslēpties no tiešiem saules stariem. Iedomājies sevi kažokā un saulē. Arī dzīvnieka kažoks, it sevišķi tumšais ļoti ātri uzkarst. Bet bez tiešiem saules stariem ir arī citi karstuma dūriena izraisoši faktori:
- Silta vai karsta un mitra vide
- Nepietiekamas ventilācija, gaisa plūsma
- Nepietiekams dzeramais ūdens
- Pārmērīga fiziskā slodze
Pastiprinošie karstuma un saules dūriena faktori
Karstuma dūriena noķeršanu var pastiprināt vairāki faktori:
- Ja dzīvnieks ir aptaukojies
- Šķirnes, ar īsiem kakliem, plakanām sejām un deguniem, piemēram, Mopsis, angļu buldogs, franču buldogs, pekinietis, kā arī persiešu un Himalaju kaķi.
- Mājdzīvniekam ir bieza un gara spalva
- Dzīvnieks ir pavisam jauns vai ļoti vecs
- Pārmērīga fiziskā slodze
- Dzīvnieks slimo ar elpošanas ceļu slimībām, sirds un asinsvadu slimības vai neiroloģiskām slimībām
- Dehidrēšanās
Kā izvairīties no mājdzīvnieku karstuma dūriena?
Ir iespējams palīdzēt novērst karstuma dūrienu, nodrošinot, ka mājdzīvnieks tiek turēts piemērotos vides apstākļos un apzinoties simptomus, lai varētu rīkoties ātri.
Nodrošini savam mājdzīvniekam vēsu, noēnotu vietu ar labu ventilāciju vienmēr - atbilstoša ventilācija un gaisa plūsma ir svarīga, jo daudzi dzīvnieki atdziest, iztvaikojot.
Pārliecinies, ka siltuma gadījumā viņam ir daudz tīrs dzeramais ūdens.
Ieved savu mājdzīvnieku telpā karstās un mitrās dienās, ja iekštelpu vide ir dzīvniekam vēsāka, piemēram, ja telpā ir gaisa kondicionieris, ventilators, atvērti logi un ēna.
Karstās dienās mēģini staigāt ar suni ļoti agri no rīta vai vēlu vakarā, kad ir vēss, un izvairieties no pastaigu laikiem dienas karstākajā laikā.
Izvairies no staigāšanas pa karstām smiltīm, betona, asfalta seguma vai jebkurām citām vietām, kuras atstaro karstumu un nav piekļuves ēnai.
Neatstāj suni automašīnā pat tad, ja logi ir nolaisti logi, suņi joprojām var pārkarst un mirt. Augstā temperatūra automašīnā kopā ar nepietiekamu ventilāciju vai gaisa plūsmu nozīmē, ka suņa ķermenis nespēj pienācīgi termoregulēt, atstājot dzīvnieku neaizsargātu pret pārkaršanu. Dzīvnieki šajos apstākļos šausmīgi cieš!
Mazi dzīvnieki, tostarp truši, jūrascūciņas, seski, putni, žurkas un peles, ir ļoti uzņēmīgi pret karstuma dūrienu. Šie dzīvnieki bieži tiek turēti sprostos un būdiņās un nespēj pārvietoties prom uz vēsākām vietām, tāpēc karstā laikā tie jāpārvieto uz vēsu, aizēnotu un labi vēdināmu vietu. Viņiem visu laiku nepieciešams arī tīrs, svaigs dzeramais ūdens. Ļoti karstās dienās to jānogādā vēsā telpā.
Kā rīkoties, ja ir aizdomas par karstuma dūrienu mājdzīvniekam?
Uzsākta neatliekamā pirmā palīdzība, lai palīdzētu normalizēt mājdzīvnieka ķermeņa temperatūru, var glābt dzīvniekam dzīvību.
- Ar vēsu ūdeni dušā ir nepieciešams saslapināt visu dzīvnieka ķermeni, sākot no galvas līdz astei. Ūdens nedrīkst būt auksts! Procedūras laikā suņa galva jāpaceļ.
- Ja nav iespējams nodrošināt savam mājdzīvniekam dušu, var izmantot dārza šļūteni vai citus pieejamos ūdens avotus.
- Auksta kompreses uzklāšana uz dzīvnieka galvas palīdzēs samazināt ķermeņa temperatūru.
- Lai izvairītos no šoka stāvokļa, ir vērts enerģiski berzēt suņa kājas.
- Obligāta ir pietiekama ūdens uzņemšana.
- Nekavējoties nogādā mājdzīvnieku pie tuvākā veterinārārsta.
Kā veterinārārsti palīdz mājdzīvniekiem ar karstuma dūrienu?
Veterinārārsti Daugavpilī tiek apmācīti novērtēt karstuma dūriena smagumu un pēc tam pēc nepieciešamības sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Viņi pārbauda mājdzīvnieka ķermeņa temperatūru un vitālās pazīmes, un pēc tam uzsāk ārkārtas ārstēšanu, kas var ietvert:
- Pilināmo sistēmu pievienošanu ar intravenoziem medikamentiem
- Dzesēšanas procedūras, piemēram, dzesēšanas klizmas
- Papildu skābekļa piegāde
- Medikamentozo ārstēšanu pēc nepieciešamības
- Asins analīzes orgānu darbības pārbaudei
Suns - māhdzīvnieks saulē, Photo by Blue Bird from Pexels