Laiks, kad bērnam tuvojas pusaudža vecums, šķiet biedējošs gana daudziem vecākiem. Vai tad vēl būs iespējams kaut kā ietekmēt sava lielā bērna dzīvi un izvēles, un vai vajag? Vai viņš, vēloties sevi pierādīt, nenodarīs pats sev pāri? Satrauktos vecākus nomierināt raidījumā “Māmiņu klubs” steidz nomierināt pusaudžu psihoterapeits Nils Konstantinovs:
“Pusaudžu tēlu mūsu sabiedrībā ir skāris tāds kā “melnais PR”. Taču varu vecākus nomierināt – vairums pusaudžu nebūt nav nevaldāmi, mežonīgi, ar noslieci uz atkarībām vai tamlīdzīgi. Pastāv pat ļoti liela varbūtība, ka šis pusaudža posms jums ģimenē paies mierīgi un bez īpašām problēmām. Jo īpaši, ja jums ar pusaudzi ir labas attiecības un emocionālā saikne, tas ir pats svarīgākais.
Piemēram, ja pusaudzis būs devies “ielās” vai uz ballīti, un tur radīsies kādas problēmas – ja viņam būs tā emocionālā saite, viņš piezvanīs vecākiem, pateiks, ka nav labi, lūgs palīdzību. Ja saiknes nebūs, viņš nezvanīs, un ļoti iespējams, ka iekulsies daudz lielākās nepatikšanās.”
Tāpat speciālists vecākiem iesaka – ja šķiet, ka ir kāda situācija, ar ko viņi netiek galā, viņiem nav jācīnās vieniem. Mums ir pietiekoši daudz dažādu atbalsta personu un mehānismu – pedagogi, psihologi, organizācijas, atbalsta centri. Nevajag baidīties tos iesaistīt, izaudzināt pusaudzi bez atbalsta ir teju neiespējamā misija.
Skatieties arī:
Esi vecāks, nevis draugs - psihoterapeita padomi, kā saprasties ar pusaudzi
Ar smaidu pret negācijām - kā nesabojāt attiecības ar pusaudzi
Vai saikni ar bērnu var izveidot jebkurā vecumā?