Saeima šodien nodeva izvērtēšanai komisijās vairāk nekā 10 000 pilsoņu kolektīvo iniciatīvu par aromatizēto e-cigarešu aizliegšanu.
Vērtēt iniciatīvu "Novērst maldināšanu ar aromatizētajām e-cigaretēm'' uzticēts Sociālo un darba lietu komisijai un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai turpmākai izvērtēšanai.
Deputāti aicināja atbildīgās komisijas vērst uzmanību uz nelegālā tirgus apkarošanu, kur bērniem un jauniešiem ir pieejami nikotīna saturoši izstrādājumi.
Iesnieguma "Novērst maldināšanu ar aromatizētajām e-cigaretēm" iniciatīvas autors Oļegs Belousovs iepriekš skaidroja, ka ideja par iniciatīvu radusies tad, kad uzzinājis, ka viņa dēls, kurš mācās 3.klasē, pamēģinājis elektroniskās cigaretes. Dēlu uzrunājušas dažādās elektronisko cigarešu garšas un pievienotie aromatizētāji.
Pēcāk Belousovs uzzinājis, ka šī problēma ir plaši izplatīta dažādās vecuma grupās, tostarp sākumskolēnu un pamatskolēnu vidū, tādēļ, sekojot vairāku citu valstu piemēram, viņš aicina veikt nepieciešamos grozījumus Tabakas likumā, kas aizliegtu šādu aromatizētu izstrādājumu tirdzniecību Latvijā.
Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vadītāja Inga Birzniece iepriekš parlamentā skaidroja, ka VM grozījumus Tabakas likumam iesniegusi jau 2021.gada janvārī, un pagājušajā Saeimas sasaukumā tie tikuši izskatīti divos lasījumos. Patlaban 14.Saeimā likumprojekts izskatīts pirmajā lasījumā un priekšlikumi turpmākai izskatīšanai otrajam lasījumam jāiesniedz līdz 20.janvārim.
Ņemot vērā, ka VM pie šī likumprojekta jau strādā, ministrija pilnībā atbalsta iesniegumu, norādīja VM pārstāve.
Birzniece uzsvēra, ka aromatizētās e-cigaretes kļūst arvien populārākas, turklāt ar katru gadu pieaug jauniešu īpatsvars, kuri lieto vai pamēģina lietot šos produktus. "Aromatizētāji ir ceļš uz smēķēšanas uzsākšanu, liela daļa, kas pamēģina un sāk ar elektroniskajām cigaretēm, pāriet uz "klasiskajām" cigaretēm," skaidroja VM pārstāve, piebilstot, ka ir arī gadījumi, kad cilvēki turpina smēķēt abu veidu nikotīna izstrādājumus jeb rodas dubultā smēķēšana.
Viņa uzsvēra, ka aromatizētāji tabakas izstrādājumos tiek ierobežoti virknē Eiropas valstu, tostarp arī Igaunijā un Lietuvā.
Autors: LETA