Sausa mute. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels
Vai jūti piesmakumu un kutēšanu kaklā pat tad, kad it kā neesi saaukstējies? Papildu tam ir velkoša sajūta un slikta elpa? Cēlonis var būt pārāk sausa mute jeb nepietiekams siekalu daudzums. Siekalas ir ļoti svarīgas mutes veselībai – tās ļauj baudīt ēdienu un sagremot to, kā arī izskalo pārtikas atlikumus no zobiem un mazina skābes, kas izraisa zobu bojājumus. Siekalu trūkums padara mutes ādu sausu un savilktu. Sāk plaisāt lūpas, reizēm mutes kaktiņos var veidoties čūlas, mēle kļūst raupja un sausa, kā arī rodas problēmas ar norīšanu un reizēm, pat ar runāšanu. Ja siekalu ir pārāk maz, netiek arī pietiekami izskalotas pārtikas daļiņas no zobiem un cilvēkiem ar sausu muti bieži vien ir slikta elpa.
Kas var izraisīt sausas mutes efektu?
Medikamenti un ķīmijterapija
Daudzi medikamenti var radīt sausuma sajūtu mutē. Tie var būt gan bezrecepšu medikamenti, gan arī recepšu medikamenti, piemēram, ko lieto paaugstināta asinsspiediena, urīnpūšļa vai garīgās veselības problēmu traucējumos. Tāpat arī radiācija var sabojāt siekalu dziedzerus, un ķīmijterapija var izraisīt siekalu sabiezēšanu un padarīt muti sausu.
Nervu bojājumi
Nervu bojājumi no galvas vai kakla traumas var izraisīt sausu muti. Daži nervi atbild par signālu pārnešanu starp smadzenēm un siekalu dziedzeriem. Ja šie nervi ir bojāti, iespējams, tie nevar nodot ziņu siekalu dziedzeriem uzsākt siekalu veidošanu.
Smēķēšana
Smēķēšanas atmešanai ir daudz iemeslu, un sausa mute ir viens no tiem. Smēķēšana pati par sevi neizraisa sausu muti, taču cigarešu, cigāru vai pīpju kūpināšana, pat nesmēķētāju tabakas izstrādājumu lietošana šo sauso mutes sajūtu veicināt. Par laimi, daudziem cilvēkiem ir izdevies tikt galā ar šo netikumu, izlasi viņu ieteikumus, kā cilvēki atmetuši smēķēšanu!
Slimības
Mutes sausumu var izraisīt medicīnisks stāvoklis, ko sauc par Sjogrena sindromu. Tāpat arī cilvēki ar cukura diabētu vai HIV bieži saskaras ar sausu muti.
Ja tev regulāri ir sausuma sajūta mutē, konsultējies ar savu ārstu vai zobārstu. Ja Tu nelieto zāles, kas šo sausumu izraisa, tad šis simptoms var norādīt uz kādu nediagnosticētu slimību, piemēram Sjorgena sindromu vai diabētu.
Savukārt siekalu trūkums bar būtiski ietekmēt Tavu zobu veselību, tādēļ, ja ciet no sausas mutes, te būs nepieciešamas regulāras zobu veselības pārbaudes. Ieteicams bieži dzert ūdeni un lietot mutes skalošanas līdzekli, kas nesatur alkoholu.
Kā mazināt sausuma sajūtu mutē?
- Sūkā konfektes, kas nesatur cukuru vai lieto košļājamo gumiju.
- Dzer daudz ūdens
- Dzeramais ūdens vai piens ēdienreizēs palielina mitrumu un palīdz sakošļāt un norīt ēdienu
- Guli telpā ar gaisa mitrinātāju – no rīta jutīsies krietni labāk.
- Izvairies no saldiem, skābiem vai kofeīnu saturošiem dzērieniem
- Regulāri apmeklē zobu higiēnistu un zobārstu!
Izlasi arī:
- Zobārsts skaidro, kādēļ nevilcināties ar zobu implantu ievietošanu
- Zobu implanti – sagatavošanās procedūrai un pēcimplantācijas periods
- Vai zobārsts var palīdzēt tikt galā ar jutīgiem zobiem?
- 5 ārsta ieteikumi sliktas elpas novēršanai un labai zobu higiēnai
- Kā kontrolēt paaugstinātu asinsspiedienu bez medikamentiem?
Sausa mute. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels