Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Šo Tu nezināji - žurka ir izcils mājdzīvnieks!

Cilvēki ir dažādi – vieni uzskata, ka mīlīgas ir pat indīgākās čūskas un skorpioni, bet ir, kas baidās pat no mušas. Arī par žurkām viedokļi dalās – ir, kas žurkas iznīcina, bet ir cilvēki, kas tās labprāt iegādājas par mājdzīvniekiem. Un tas ir absolūti apsveicami, jo žurkas ir izcils mājdzīvnieks!

Kas jāzina par žurkām kā mājdzīvniekiem?

Ir saprotams, ka mums katram no kaut kā bail. Taču bailes var pārvarēt vienīgi stājoties tām pretī, turklāt, rezultātā nereti ir tā, ka, pārvarot bailes, saproti, ka tieši tas, no kā sākumā baidījies, Tevi aizrauj. Ja Tev bail no žurkām, stājies bailēm pretī un iegādājies to kā mājdzīvnieku! Tu sapratīsi, ka žurkas patiesībā ir fantastiski mīksts, mīlīgs, komunikabls un ļoti gudrs dzīvnieks.

  • Žurciņām patīk, ja viņu saimnieks paglauda to muguriņas, pakasa aiz auss. Arī vēderiņu ļauj paņurcīt, tomēr to nav ieteicams darīt līdz brīdim, kamēr žurciņa pie saimnieka sabiedrības pieradusi. Žurkas asti gan nevajadzētu aiztikt, jo tā ir jutīga, tādēļ jau tai tuvojoties, žurkulēns var izrādīt nepatiku.
  • Žurkas izcili jūt saimnieka garastāvokli un pielāgojas tam. Labākais laiks, kad spēlēties ar šo garastaino draugu ir tad, kad saimniekam ir labs noskaņojums un tas jūtas mierīgi. Žurkas sajūt spriedzi, dusmas, bailes un citas negatīvas emocijas, un iespaidojas no tām.
  • Ja nevari izšķirties par to, vai ņemt mātīti vai tēviņu, tad zini, ka mātītes ir mazākas par tēviņiem, arī to spalva ir mīkstāka, bet tās ir aktīvākas. Tomēr žurciņām patīk kompānija, tādēļ vērts iegādāties vismaz divas. Zināji, ka žurciņas ir ļoti rūpīgas? Ja kāda cita žurka sasirgusi vai savainojusies, tad veselā par to parūpējas!
  • Žurciņas var izdzīvot ilgi bez ūdens, tomēr tas nenozīmē, ka vari tās nedzirdīt. Pietam, patiesībā tās no ūdens nedaudz baidās, bet ir labas peldētājas.
  • Ja pacelsi žurku un viņa jutīsies nestabili, ievērosi, kā tā manevrē ar asti, mēģinot izlīdzināt līdzsvaru. Aste tām ir arī galvenais temperatūras regulētājs, pēc tās var noteikt, vai žurkai auksti vai karsti.
  • Žurkas ir lielas guļavas, arī mājas žurciņas guļ daudz un ciešā miegā. Ja mēģināsi to pamodināt, kamēr viņa saldi snauž, tas var beigties pat ar sāpīgu kodienu rokā, tomēr tad, ja žurka vēlēsies pavadīt dienu Tavā kompānijā, tā noteikti pamodīsies un liks manīt. Dienas laikā žurkām ir nenoteikts miega daudzums. Būtībā tas atkarīgs no tā, cik liela rosība notiek žurkai apkārt.

Kas jāzina par žurku pārvadāšanu?

Ja iegādājies žurku, tad ņem vērā, kā to pareizi pārvadāt:

  • Žurkas nekad nedrīkst pārvadāt būros, jo temperatūra un caurvējš var slikti ietekmēt žurciņas veselību. Pārvadāšanai nepieciešama ceļojumu soma vai kastīte, ar kuru žurciņa ir jāiepazīstina kādu laiku iepriekš - jāļauj apostīt to, iekāpt tajā pašai un paspēlēties tajā.
  • Automašīnā žurku drīkst ielikt atpakaļ būrī brīdī, bet pirms izkāpšanas to jāievieto pārnēsājamā somā vai kastītē. Lai žurciņai drošāk, ja auto pārvietojies viens, tad vēlams mīluli nolikt blakus sēdeklī, lai tas var redzēt saimnieku.
  • Ja nav iespējas sagādāt žurkai transportēšanas somu vai kasti, tad to droši var turēt azotē līdz brīdim, kad iekāp transportā. Pie saimnieka pieradušas žurkas ilgi nesēdēs azotē, jo viss, kas apkārt notiek, tām šķiet ļoti interesants.

Žurkas mājvietas ierīkošana

Mājas žurkai nepieciešams būris, kas nav mazāks par 40 x 30 x 30 cm un ir ar metāla restēm. Noteikti neder plastmasas būris, jo mazie grauzēji to sagrauzīs. Arī terārijs nav piemērots, jo tas svīdīs un radīs pārāk mitru gaisu, kā rezultātā žurkas slimos.

Par pakaišiem var izmantot skaidu granulas, kas mitrumā uzbriest un ir viegli izņemamas ar lāpstiņu. Var arī izmantot skaidas, kas nav smalkas, jo tām ir mazi puteklīši, kas kaitē mīluļa degunam un tas var iekaist un pat nedaudz asiņot. Tāpat nav ieteicamas priedes skaidas, jo tā satur vielas, kas ir kaitīgas žurkām. Var izmantot smalki smalcinātu papīru, bet ne apdrukātu, jo avīžu un žurnālu krāsa ir kaitīga žurku kājām, kuras var iekaist un var rasties ar laiku audzēji.

Žurciņām jānodrošina arī mājiņa, kurā tā var paslēpties un gulēt. Par mājiņu noder zooveikalos nopērkamās mājas, arī šūpuļtīkli, caurules vai arī vidēji liela kartona kaste, tomēr jārēķinās, ka kasti būs jāmaina, jo žurkas to gan grauzīs, gan iezīmēs un tā ar laiku smakos. Mājiņā var ievietot materiālu, no kā žurciņai būvēt midziņu, piemēram, nevajadzīgu zeķi vai papīra dvieļa gabalu. Bet lai žurkām jautrāka ikdiena, būri var aprīkot ar kāpnēm un tuneļiem.

Noteikti jāaprīko ēšanai un dzeršanai piemēroti trauki – dzeramā pudelīte, kas piestiprināma pie restes, kā arī stabila un pasmaga bļodiņa, jo žurkas tās mēdz gāzt un grūstīt.

Atceries, ka būris regulāri jātīra un jādezinficē. Tas jādara vismaz 1 – 2 reizes nedēļā!

Žurkas valoda

Visiem mums ir savs veids, kā komunicēt un izrādīt savas sajūtas. Arī žurkai tāds ir, un katram žurkas saimniekam jāzina, ko mīlulis cenšas pateikt:

Prieks:

  • Zobu griešana vienu pret otru.
  • Acu bolīšana var būt ļoti liela prieka izpausme, pārlaimes sajūta.
  • Astes luncināšana ir iespējama spēlēšanas laikā. Tas liecina, ka žurka ir ļoti aizrāvusies ar rotaļu. Arī glaudīšanas laikā žurka labprāt luncina savu asti, bet nopietnākos gadījumos tas varētu nozīmēt arī viņas dusmas, tādēļ ar astes luncināšanu jābūt uzmanīgiem un tiešām jāmēģina saprast, kurā brīdī dzīvnieks jūtas labi, bet kurā dusmīgs.
  • Lēkāšana - brīžos, kad žurciņas jūtas priecīgas, tās var viegli palekties un skriet uz riņķi.
  • Maiga un klusa pīkstēšana ir kopšanas laikā izrādītas labsajūtas.

Bailes vai sāpes:

  • Vidēji skaļš pīkstiens var nozīmēt sāpes vai cīņu, tādēļ saimniekam ieteicams pavērot mīluli, ja dzird šādu pīkstienu.
  • Skaļš un ļoti garš pīkstiens ir žurkas kliedziens, kas nozīmē, ka tai kaut kas sāp. Noteikti vērts to apskatīt un nepieciešamības gadījumā, ja tā maina savu uzvedību turpmāk vai ir redzamas traumas, vest pie vetārsta.
  • Kad žurkas jūtas saslimušas, tās mēdz sabozt spalvu.
  • Sastingšana liecina par lielām bailēm.

Brīdinājums un dusmas:

  • Ja žurka skaļi kliedz, kad to turi rokās, tas ir brīdinājums, ka to labāk nolikt vietā, pretējā gadījumā var nākties izjust tās zobu cirtienus.
  • Zobus žurka arī rāda tad, ja brīdina, ka cirtīs tos. Tādā brīdī noliec to malā
  • Zobu klabināšana ir skaļāka par zobu griešanu, un tas nozīmē, ka žurka ir ļoti dusmīga.
  • Pēc zobu klabināšanas, žurkas var arī šņākt. Tas ir brīdis, kad tā ir gatava uzbrukt.
  • Astes luncināšana arī var norādīt uz dusmām, tomēr, atšķirībā no prieka, dusmu gadījumā astes vicināšana ir divreiz spēcīgāka.
  • Lielās dusmās žurkas mēdz sacelt spalvu un uzmest kūkumā muguru, lai izskatītos draudīgas.

Lasi arī:

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas