Sunim sauss deguns, Photo by Cristina Anne Costello on Unsplash
Tu taču zini, ka kārtīga suņa buča ir slapja buča. Mitrs lielākoties ir arī suņa deguns – īpaši, kad tas pieduras pie vaiga un tevi modina… Taču reizēm var gadīties, ka suņa deguns ir kļuvis sauss. Ko tas varētu nozīmēt un kā rīkoties? Vai sauss deguns liecina par saslimšanu?
Kāpēc suņiem ir slapjš deguns?
Suņa oža ir neticami jutīga, un tai ir svarīga loma viņu vides izpētē un saziņā. Slapjais degungals palīdz sunim labāk sajust smaržu - smaržas daļiņas labāk pielīp mitrām virsmām, dodot sunim ar mitru degunu izcilu spēju smaržot un uzzināt par apkārtni. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc daži suņi tur degunu mitru, pastāvīgi to aplaizot.
Vēl viens svarīga mitrā deguna funkcija – tas palīdz regulēt suņa ķermeņa temperatūru. Iespējams, jau esi pamanījis, cik karsts ir suņa deguns pēc kārtīgas spēles vai vingrošanas. Suņiem kažokādas dēļ visā ķermenī nav sviedru dziedzeru, kā cilvēkiem. Tā vietā viņiem ir pavisam cita sistēma, kas viņiem palīdz izkliedēt siltumu, tostarp elsošana un deguna un ķepu izmantošana sviedriem.
Ko nozīmē, ja sunim ir sauss deguns?
Ja suņa deguns ir sauss, Tu, iespējams, sāksi satraukties, taču, ja vien mājdzīvniekam nav citu veselības problēmu, dehidratācijas pazīmju vai deguns nav kļuvis sāpīgs un saplaisājis, maz ticams, ka sausais deguns norāda uz kādu veselības problēmu. Tomēr, ja rodas šaubas, tad vajadzētu lūgt veterinārārsta padomu.
Kāpēc veselam sunim var būt sauss deguns:
Parastās deguna mitruma svārstības dienas laikā – suņa deguna sausums var atšķirties atkarībā no dienas laika.
Dehidratācija pēc fiziskās slodzes - ja sunim ir bijusi īpaši enerģiska spēle vai kāda cita saspringta darbība, iespējams, ka viņa deguns būs sausāks nekā parasti. Tas var būt saistīts ar vieglu dehidratāciju. Pārliecinies, ka sunim vienmēr ir pieejams ūdens, bet īpaši rotaļu vai fizisko aktivitāšu laikā.
Pēc gulēšanas. Daži suņi pastāvīgi laiza degunu, nodrošinot tā mitrumu, taču saprotams, ka miega laikā viņi to nedara. Tādēļ sunim, kas tikko pamodies, var būt sauss deguns.
Silta vide. Neatkarīgi no tā, vai tas ir vasaras karstums vai ziemas laikā dzīvojamās istabas radiatori, pakļaušana sausai, siltai videi var padarīt suņa degunu sausāku nekā parasti.
Vecums. Suņa sausais deguns var būt saistīts arī ar vecumu, jo ir pamanīts, ka tas var būt biežāk sastopams suņiem zelta gados.
Par kādām veselības problēmām var liecināt sauss deguns?
Nopietnākas problēmas, par kurām var liecināt sauss suņa deguns, ir sekojošas:
Smaga dehidratācija. Sauss deguns var būt smagas dehidratācijas simptoms, kā arī pārmērīga elsošana, iegrimušas acis, ādas elastības trūkums, letarģija un pat vemšana. Ja suns izrāda šos simptomus, Tev steidzami jāsazinās ar veterinārārstu.
Saules apdegums. Ja suņa deguns ir ne tikai sauss, bet arī silts vai redzami apsārtis, jūsu mīlulis var ciest no saules apdegumiem. Smagos saules apdeguma gadījumos nekavējoties jāsaņem medicīniskā palīdzība.
Neparasti deguna izdalījumi. Izņemot mitrumu, jāpārbauda arī suņa deguns, lai pārliecinātos, ka no abām nāsīm nav sabiezējušu izdalījumu. Vienmēr konsultējies ar veterinārārstu, ja pamani šos simptomus, jo tie var norādīt uz iekaisumu vai infekciju, kurai var būt dažādi pamatcēloņi.
Visbeidzot, ar sausu suņa degunu vien nepietiek, lai izlemtu, vai suns ir vesels vai slims. Ir svarīgi uzmanīt arī citus faktorus. Nodrošini savam četrkājainajam pavadonim regulāras veterinārārsta apskates un pievērs uzmanību dažādām pazīmēm suņa uzvedībā.
Izlasi arī:
- Diennakts veterinārā palīdzība jebkurā laikā – kur tādu saņemt?
- Vai mājdzīvnieki var inficēties ar COVID19 vīrusu?
- Audzējs mājdzīvniekam kādas ir biežākās kļūdas tā ārstēšanā?
- Kā sagatavot suni ziemai – konsultē veterinārārsts
Sunim sauss deguns, Photo by Cristina Anne Costello on Unsplash