Pavasarī, kad mostas daba, mostas arī mūsu mājdzīvnieku interese par to. Gan suns, gan kaķis var aizrautīgi ķert lidojošu mušu, bet ko darīt, ja lidonis nav vis muša, bet gan dzēlīga bite vai lapsene?
Kā zināt, ka dzīvniekam iedzēlusi bite vai lapsene?
Pirmais - jāsaprot, kas tieši dzīvnieku ir sakodis, jāatceras – čūskas koduma vieta sākotnēji ļoti līdzinās insektu kodumam. Ja mani aizrāpojam čūsku vai Tev ir aizdomas, ka dzīvnieku sakodusi čūska, nekavējoties meklē neatliekamo veterināro palīdzību!
Ja dzīvniekam iedzēlusi bite vai lapsene, to pamanīs katrs saimnieks. Koduma vieta uzreiz uztūkst un dzīvnieks mēdz censties savu dedzinošo “traumu” laizīt vai berzt. Šad tad arī no dzīvnieka nāsīm izdalās iesnām līdzīgs šķidrums. Ja koduma vieta ir uz dzīvnieka purniņa, uzmanība jāpievērš, kur tieši veidojas tūska. Deguna un kakla rajonā tūskas dēļ mājas mīlulim var būt apgrūtināta elpošana, tādēļ būtu jāmeklē vetārsta palīdzība, ja parādās pirmās grūtības elpot vai mani, ka tūska arvien palielinās un saproti, ka drīz vien sadzeltā vieta radīs sarežģījumus. Visbiežāk elpošanu traucējoša tūska pēc dzēluma veidojas tām šķirnēm, kurām ir dabiski īsāki elpceļi, kā piemēram kaķiem – persiešiem, suņiem – mopšiem, angļu buldogiem un līdzīgām dzīvnieku šķirnēm.
Vai dzēliens var būt mājdzīvniekam nāvējošs?
Tāpat kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem var būt pastiprināta reakcija uz toksīniem, kas atrodas lapsenes vai bites dzelonī. Diemžēl mēdz būt arī letāli gadījumi, kas būtībā daudz atkarīgi no vietas, kur dzīvniekam iedzelts. Kā jau minējām – ja iedzelts elpceļu zonā, vienmēr svarīgi saimniekam noreaģēt ātri un pēc iespējas ātrāk nogādāt sadzelto mājdzīvnieku speciālistam.
Veselības traucējumi pēc kukaiņa koduma var būt ne tikai gadījumos, ja iedzelts elpceļu zonas tuvumā. Ja dzīvnieks ir alerģisks, iespējams, ka tam var sākties smaga alerģiska reakcija jeb anafilaktiskais šoks. Arī šoka gadījumā mīluļa elpceļi sapampst.
Lielu lomu organisma reakcijā uz dzēlienu spēlē dzīvnieka svars. Jo mazāks dzīvnieks – jo bīstamāks ir dzēliens. Bet pēc iršu dzēliena steidzama neatliekamā palīdzība jāmeklē pat liela izmēra dzīvniekam.
Kā palīdzēt dzīvniekam pēc dzēliena?
Jebkura dzēliena gadījumā, nekavējoties dzīvnieku jāsāk novērot. Jāpārbauda arī, vai iekodusi bite vai lapsene, un ja tā bijusi bite, tad obligāti jāizvelk dzelonis. Palīdzība nekavējoties noteikti jāmeklē, ja dzīvniekam bite iekodusi mutē vai rīklē, cenšoties to norīt!
Tūskas gadījumos, sevišķi, elpceļu rajonā, dzīvniekam jāiedod aptiekā iegādājamas pretalerģijas jeb antihistamīna līdzeklis, bet par šo noteikti sīkāk var nokonsultēt Tava dzīvnieka veterinārārsts, kā arī viņš ieteiks, cik liela deva ir piemērota Tava dzīvnieka svaram. Tūskas samazināšanai var pielikt arī aukstuma, kompresi, kas ietīta audumā. Tomēr ir vērts atcerēties, ka kukaiņu aktīvajā laikā ir vērts pretalerģijas zāles paturēt mājās.
Lasi arī:
- Ērces un blusas – kādas slimības tās izraisa un kā no tām aizsargāt?
- Kā pareizi izvilkt ērci no mājdzīvnieka
- Kas jāzina katram kaķa un suņa saimniekam?
Suns, foto: Bruno Cervera, Pexels.oom