Telefons ziemā, Photo by Szymon Fischer on Unsplash
Vai esi pamanījis, ka aukstā laikā telefons ātrāk izlādējas? Tā patiešām ir – viedtālruņiem un planšetdatoriem aukstumā var rasties zināmas problēmas, kas var traucēt to darbībai. Ir tālruņi, kuriem kā zemāko darba vides temperatūru ražotājs noteicis vien 0 grādus, citiem – šī temperatūra noteikta zemāka, pat līdz -20 grādu temperatūrai pēc Celsija. Ja litija - jonu akumulatori tiek pakļauti aukstumam, to veiktspēja patiešām cieš – tālruņa akumulators var izlādēties ātrāk nekā parasti. Tāpat var gadīties, ka tam it kā rādās, ka ir pietiekami daudz enerģijas, bet tad pēkšņi tas izslēdzas. Parasti šīs problēmas ir īslaicīgas un tiklīdz ierīce sasilst, to atkal ir iespējams ieslēgt.
Kādas problēmas viedtālrunim rodas aukstā laikā?
Telefona baterijas aukstumā darbojas sliktāk
Lielākā daļa viedtālruņu mūsdienās darbojas ar litija-jonu akumulatoriem, kam ir šķidrie elektrolīti. Kad temperatūra pazeminās, akumulatora iekšējā pretestība palielinās. Tas nozīmē, ka tiek tērēts vairāk akumulatora enerģijas, tāpēc akumulatoram ir jāstrādā vairāk, lai tālrunis darbotos. Vēl viens iemesls - samazinoties temperatūrai, samazinās arī ķīmisko reakciju ātrums. Tā kā litija-jonu baterijās nepārtraukti notiek ķīmiska reakcija, lai radītu enerģiju, tad brīdī, kad tempreatūra pazeminās, baterija nespēj saražot pietiekami daudz enerģijas tava tālruņa darbināšanai, tādēļ var gadīties ka baterija aukstumā sasalst un mazinās spēja efektīvi padot enerģiju, kā rezultātā tālrunis var pat izslēgties.
LCD ekrāni aukstumā kļūst gausāki
Problēma aukstumā var būt arī LCD ekrāniem, kas aukstumā var nedarboties. LCD tehnoloģija aukstumā kļūst lēnāka, jo šķidrie kristāli vislabāk darbojas istabas temperatūrā. Jo vēsāks kļūst, jo lēnāks ir reakcijas laiks no elektriskā signāla līdz pikseļu pārejai – tas var arī pasliktināt attēlu un padarīt to neskaidru.
Stikls aukstumā kļūst trauslāks
Tāpat aukstumā stikls ir trauslāks, tādēļ, ja ekrānā ir kādas plaisas vai plīsumi, aukstumā šie bojājumi var palielināties. Ja aukstā laikā telefons dabūs triecienu, ir daudz lielākas iespējas, ka stikls saplīsīs.
Sensoru darbība aukstumā var būt apgrūtināta
Mūsdienās bieži vien tālruņi ir savienoti ar virkni citām ierīcēm – fitnesa aprocēm u.c., kas apkopo informāciju un norāda mums, cik soļu veicām, cik kaloriju sadedzinājām, kurp dodamies utt. Jāņem vērā, ka arī šo sensoru darbība var pasliktināties, ja gaisa temperatūra ir pārāk zema. Tādēļ neņemiet nost savu digitālo pulksteni norokas un neļaujiet tā aizmugurē esošajam metāla sensoram atdzist, ja esi aukstumā. Tā vietā labāk turi to zem apģērba.
Ko darīt, lai aukstumā tālruņa baterija ilgāk saglabā enerģiju?
- Turi tālruni siltumā. Lai telefons neciestu no aukstuma, neatstāj to automašīnā vai mugursomā, kad esi ārā ziemā. Vislabāk turi kādā kabatā pēc iespējas tuvāk ķermenim, lai tas saņemtu ķermeņa siltumu. Iespējams, vari iegādāties arī īpašu siltumizolējošu korpusu vai arī ietīt to siltā apģērbā.
- Atstāj savas bezvadu austiņas mājās. Ja dodies ārā aukstumā, nepatērē sava tālruņa enerģiju lieki – iztiksi bez austiņām un mūzikas, toties zināsi, ka tavs tālrunis ir darba kārtībā, ja tas būs nepieciešams.
- Aktivizē tālruņa baterijas taupīšanas režīmu, ja ārā ir auksts – tas ir viens no labākajiem veidiem, kā nodrošināt ilgāku akumulatora darbību. Parasti šī darbība ierobežo fona datu sinhronizācijas, samazina displeja spilgtumu un ierobežo centrālā procesora veiktspēju enerģijas taupīšanas nolūkā.
- Izslēdz tālruni. Tas ir pats vienkāršākais ieteikums, ko paturēt prātā. Ja baidies, ka enerģijas varētu nepietikt – izslēdz tālruni uz laiku, kamēr to nelieto. Tas palīdzēs ietaupīt enerģiju un nodrošinās, lai tālrunis būtu tev vēl pieejams, kad tas būs vajadzīgs un to ieslēgsi.
- Neslēdz aukstu telefonu uzreiz pie lādētāja. Ja Tavs telefons tomēr aukstumā ir izslēdzies, necenties to uzreiz slēgt pie lādētāja. Vispirms ļauj tam uzsilt un tikai tad lādē.
Izlasi arī:
- Vai mūsdienās mobilo tālruni ir iespējams saremontēt 30 minūšu laikā?
- Kā visbiežāk tiek sadauzīti telefona ekrāni?
- Vai mūsdienu bērni tiešām tikai sēž telefonos?
- Kāpēc telefons kļūst karsts?
- Ziemas pārgājiens – kas jāzina, tam gatavojoties?
Telefons ziemā, Photo by Szymon Fischer on Unsplash